اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰

نسخه هندی "روبات سوفیا" در راه است

نسخه هندی "روبات سوفیا" در راه است

یک شرکت هندی در حال کار بر روی توسعه یک روبات انسان نما همانند روبات سوفیا ساخت شرکت هنگ‌کنگی "هانسون روباتیک" است.

سوفیا روبات انسان نما اجتماعی است که از روی هنرپیشه مشهور، آدری هپبورن نمونه برداری شده‌ است و تاکنون به شهرت زیادی رسیده است. این ربات توانایی تقلید حرکات انسان و حالات چهره و گفتگوی ساده با موضوعات از پیش تعریف شده را دارد.

۱۴ فوریه سال ۲۰۱۶ شرکت هنگ‌کنگی "هانسون رباتیک" این روبات را فعال کرد و حال این روبات پیشرفته به قدری شهرت پیدا کرده است که هانسون روباتیک برای او به طور جداگانه حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی ساخته که این موضوع شهرت سوفیا را دو چندان کرده است.

حال "جایاکریشنان تی" (Jayakrishnan T) مدیر عامل شرکت "Asimov Robotics" نیز در حال کار بر روی ساخت یک ربات انسان نما مشابه سوفیا با شخصیت هندی است.

این روبات غیر متحرک که "چایا" (Chhaya) نام دارد می‌تواند احساسات را درک کرده و ابراز کند و به گفتگو نیز بپردازد.

جایاکریشنان گفت: سوفیا مرتباً مورد بازبینی قرار گرفته است. تقاضا برای ایجاد ربات‌های انسان نما برای انجام خدماتی مانند کمک در حوزه پزشکی، ارسال محصولات و نظارت در حال افزایش است. ایده ساخت نمونه اولیه روبات مشابه سوفیا از حدود دو سال پیش به ذهنم رسید و ما سال گذشته مدل را تکمیل کردیم.

جایاکریشنان و تیم او قصد دارند از چایا به عنوان یک همراه سلامت روان استفاده کنند. در جریان موج اول شیوع همه‌گیری ویروس کرونا، جایاکریشنان و تیمش برای ایجاد آگاهی در مورد کووید-۱۹ و توزیع ماسک و ضدعفونی کننده‌های بهداشتی برای کارمندان، دو ربات انسان نما را در ورودی دهکده میکر در "پارک فناوری کینفرا" در ناحیه کالاماسری مستقر کرده بودند. این تیم همچنین KARMI-BOT مجهز دو سینی را که می‌تواند کار ارسال غذا را انجام دهد، طراحی کرده است./مهر

کپی