اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

پلیس فرانسه مرکز پاریس را از مهاجران پاکسازی کرد

پلیس فرانسه مرکز پاریس را از مهاجران پاکسازی کرد

پلیس فرانسه مرکز شهر پاریس را از صدها مهاجری که در اعتراض به نداشتن محل سکونت در مقابل ساختمان شهرداری پاریس چادر زده بودند، پاکسازی کرد.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، هیچ کس در عملیات پلیس آسیب ندید، اما «یان مانزی» از بنیانگذاران گروه «یوتوپیا ۵۶» که سازماندهی این اعتراض را برعهده داشت، گفت در صورتی که راه حلی برای این مشکل پیدا نشود، اعتراض ها از سرگرفته می شود.

وی افزود: همه افرادی که از این مکان تخلیه شدند، با ما در تماس هستند و اگر به خیابان بازگردانده شوند، اقدامات مان را دوباره آغاز می کنیم.

اول سپتامبر سال گذشته نیز عملیات مشابه پاکسازی مهاجران از مقابل ساختمان شهرداری پاریس انجام شد.

حدود ۲۰۰ چادر عمدتا به رنگ قرمز در مقابل ساختمان شهرداری پاریس برپا شد و حدود ۳۰۰ نفر از جمله کودکان از کشورهای آفریقایی در آن پناه گرفتند.

«سیزه محمد» یکی از پناهجویان مستقر در این چادرها گفت: من در خیابان زندگی می کنم و خانه ای ندارم. اولویت من داشتن خانه و رفتن به مدرسه است.

بسیاری از پناهجویان از زمان بسته شدن اردوگاه بزرگ مهاجران در بندر کاله در سال ۲۰۱۶ روانه پاریس شده اند.

این مهاجران از فقر و جنگ در کشورهای شمال آفریقا، خاورمیانه و آسیا به فرانسه گریخته اند.

پیش از این، هزاران نفر از پاریس به بندر کاله سفر کردند و کوشیدند با جا دادن خود در کامیون ها، خود را به انگلیس برسانند. شمار اندکی نیز این مسیر را از راه آبی پیمودند.

عملیات پاکسازی پناهجویان در فرانسه پس از آن آغاز شد که دولت با تصویب یک قانون امنیتی اصلاح شده، انتشار عکس یا ویدئو از چهره افسران پلیس حین انجام وظیفه در اماکن عمومی را محدود کرد.

رسانه ها گزارش دادند که این قانون به پلیس چراغ سبز می دهد تا مانع فعالیت خبرنگاران شود و امکان ثبت موارد بدرفتاری نیروهای امنیتی با پناهجویان را محدود می کند./ ایرنا

کپی