اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

فراتر از یک نام

فراتر از یک نام
رضا آشفته منتقد

این روزها در خبرها خواندیم که سرانجام نام یک کوچه به‌ نام «حمید سمندریان» مزین شده، این در حالی است که نام حمید سمندریان و مانند او فراتر از نام یک کوچه و خیابان است. اگر تا کنون بازیگری در صحنه تئاتر یا در برابر دوربین فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی خوش درخشیده است حتماً شاگرد حمید سمندریان بوده یا اینکه شاگرد شاگردان حمید سمندریان است.

او یکی از بهترین استادان بنام بازیگری است که از اواخر دهه سی از آلمان به ایران بازگشت و با راه‌اندازی گروه تئاتر پاسارگاد نخستین گروه بازیگران آموزش دیده‌اش را به تئاتر آورد که در میان آنها شادروان پرویز فنی‌زاده، شادروان پرویز پورحسینی و سعید پورصمیمی از جمله نام آوران عرصه بازیگران ایران شده‌اند و سپس از میانۀ دهه چهل شمسی با راه‌اندازی دانشکده هنرهای زیبا و گرفتن دانشجویان تئاتر، سمندریان یکی از استادان ثابت و بنام این دانشکده شد و بسیاری از دانشجویان کارگردانی و بازیگری زیر نظر او توانستند پله‌های پیشرفت را بپیمایند. هر بازیگر خوشنامی که این روزها در ایران می‌شناسیم حتماً از همین دانشکده و از دوره‌های سمندریان سود برده است. رضا کیانیان، امین تارخ، اصغر همت و... از این دانشکده پا به عرصه حرفه‌ای نهاده‌اند و به مرور دچار درخشش و خوش نامی‌های بی‌بدیل شده‌اند و برخی خود نیز در جهت آموزش همین راه و روش سمندریان را تداوم بخشیده‌اند.
سمندریان بدرستی راه و رسم بازیگر و کارگردان شدن را از ادوارد مارکس یکی از استادان بنام تئاتر در آلمان آموخته و در دستیاری اش، آن آموزه‌ها را تا سر حد حرفه‌ای پیش برده، به ایران آمده و پس از عبدالحسین نوشین که در دهه 20 آموخته‌های تئاتری اش از فرانسه را به ایران آورد و بعد مصطفی و مهین اسکویی که در دهه سی آموخته‌های علمی و تئاتری خود را از روسیه به ایران آوردند، او چهارمین نفری است که با نظرگاه علمی همه را متوجه یک تئاتر دقیق و استاندارد می‌کند و باعث دگرگونی و تحول بنیادین در اختیار تئاتر و همچنین پیشرفت جریان بازیگری در هنرهای نمایش کشورمان (تئاتر، سینما و سریال) می‌شود بنابراین هرچه داریم از صدقه سری امثال اوست که توانسته‌ایم بسترهای بهتر و زیبایی شناسانه را در تئاتر ایجاد کنیم.
حتی استادان بنامی چون عزت‌الله انتظامی، جمشید مشایخی و اسماعیل شنگله سال‌ها که تجربۀ تئاتر و سینما داشتند با افتخار خود را شاگرد و بهره‌مند از کلاس و درس و شیوه بازیگری حمید سمندریان نامیده‌اند. متأسفانه پس از انقلاب، از سر ناچاری مدتی در رستورانی در خیابان فلسطین مشغول به کار شد تا دوباره در دانشگاه آزاد مشغول به کار شد و باز هم شاگردان درجه یک و ممتازی را به سینما و تئاتر معرفی کرد. سپس از سال 73 آموزشگاه بازیگری سمندریان را راه‌اندازی کرد که تاکنون خودش و سپس شاگردانش به‌همین شیوه بسیاری از بازیگران خوشنام را روانه بازار حرفه‌ای سینما و تئاتر و تلویزیون کرده‌اند. حامد بهداد، محمدرضا فروتن، افسانه ماهیان، احمد ساعتچیان و... نمونه‌های بارز از شاگردان او هستند.
بنابراین راه و روش سمندریان همچنان ماندگار است و دامنه تأثیرش هم بسیار گسترده است و اینها دلالت بر خوشنامی و نام جاودانه حمید سمندریان می‌کند که می‌تواند دنیای هنر ما را همچنان دچار دگرگونی‌های زیبایی شناسانه کند. بیش از پنج دهه فعالیت سمندریان فراتر از آن است که بشود آن را فراموش کرد و همین نکته نابی است که نام این هنرمند بزرگ را فراتر از نام کوچه‌ها و خیابان‌ها می‌تواند بر ما یادآوری کند بنابراین هر اثر نمایشی که از شاگردان و پیروان او به صحنه می‌آید یا بازی زیبای بازیگران سینما و سریال بدون درنگ یادآور نام سمندریان است. همچنین خوشنامان دیگری که نامشان می‌تواند بر نام خیابان‌های شهرهایمان باشد و این وظیفه شوراهای شهر است که به افتخار این بازی خوشنام‌سازی کوچه و بازار را در دستور کارشان قرار دهند.


 

کپی