اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

فعال شدن گسل روسیه در اروپا

فعال شدن گسل روسیه در اروپا

گروه جهان/ روسیه بدون کم‌ترین تلاش، شکافی کم سابقه بین کشورهای اروپایی ایجاد کرد. این شکاف پس از آن رقم خورد که فرانسه و آلمان از سایر کشورهای اروپایی خواستند، برای حل اختلافات با مسکو نشست‌های منظمی با ولادیمیر پوتین برگزار کنند.

به‌گزارش سایت شبکه خبری «فرانس 24»، پس از سفر جو بایدن، رئیس جمهوری امریکا به اروپا و دیدار او با همتای روسی اش، ولادیمیر پوتین، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان خواهان نشست‌های منظم با روسیه شدند و تأکید کردند، گفت‌و‌گو می‌تواند منافع آنها را تأمین کند. در پی این پیشنهاد، اعضا توافق کردند، روز پنجشنبه در این خصوص مذاکره کنند. در این نشست لهستان از پیشنهاد مرکل و مکرون حمایت کرد. اما سایر رهبران، حاضر به تأیید این پیشنهاد نشدند. از جمله هیتاناس ناوسدا، رئیس جمهوری لیتوانی گفت این پیشنهاد مثل این است که بخواهیم یک ظرف عسل را به خرسی بدهیم تا از آن محافظت کند. آرتور کریشیانیس کارینش، نخست‌وزیر لتونی هم معتقد بود که این کار مانند آن است که اروپا بخواهد به روسیه پاداش دهد.
آخرین باری که اروپا با روسیه نشست مشترکی را برگزار کرد، ژانویه سال 2014 بود. از آن زمان تاکنون، اتحادیه اروپا که بابت الحاق کریمه به روسیه، خشمگین است، تحریم‌های زیادی علیه مسکو اعمال کرده است. با این حال رئیس جمهوری فرانسه از نزدیک به 20 ماه پیش تلاش کرده تا روابط با پوتین را گرم‌تر کند. مرکل هم که موضعی مانند او دارد، ژانویه 2020 با پوتین دیدار کرد. اما سایر کشورهای اروپایی که به جز اختلافات پیشین، هنوز نتوانسته‌اند تحقیری را که جوزپ بورل در سفر ماه فوریه خود به کرملین متحمل شد، از یاد ببرند، گفته‌اند پیشنهادهایی مثل پیشنهاد مرکل و مکرون را نمی‌پذیرند.

کپی