اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

مذاکرات دشوار «مودی» در کشمیر

مذاکرات دشوار «مودی» در کشمیر

گروه جهان/ پس از حدود دو سال از لغو امتیازات و خودمختاری منطقه کشمیر، نخست وزیر هند برای نخستین بار با رهبران سیاسی این منطقه دیدار و برای حل و فصل مسائل گفت‌وگو کرد.

به گزارش شبکه خبری «الجزیره»، دیدار روز پنجشنبه در حالی در دفتر «نارندرا مودی» در دهلی نو ترتیب داده شده بود که رهبران کشمیر از مدت‌ها قبل خواستار بازگشت خودمختاری منطقه مسلمان‌نشین هند و برگزاری انتخابات بودند اما دولت هند در برابر همه درخواست‌ها به تخصیص کرسی‌های شورایی و پارلمانی به کشمیر آن هم در چارچوب فرایند «محدودسازی» اکتفا کرده بود. در این نشست علاوه بر مقامات ارشد دولت هند، آمیت شاه وزیر کشور، اجیت دووال، مشاور امنیت ملی هند و رهبران هشت حزب سیاسی جامو و کشمیر از جمله فاروق عبدالله، عمر عبدالله، غلام نبی آزاد و مجبوبه مفتی حضور داشتند. «مودی» پس از این نشست در توئیتی با تأکید بر گفت‌وگوی جدی سه ساعته با رهبران کشمیر نوشت: «پروسه محدودسازی اجتناب ناپذیر است اما جامو و کشمیر برای حرکت در مسیر پیشرفت نیازمند برگزاری انتخابات و تعیین دولت منتخب هستند.»
در همین حال رهبران احزاب سیاسی کشمیر نیز در این نشست بر خواسته‌های قبلی‌شان تأکید کردند. به نوشته «هندوستان تایمز»، «فاروق عبدالله» رهبر حزب کنفرانس ملی گفت: «تصمیم دولت در آگوست 2019 برای لغو خودمختاری کشمیر به نفع مردم نبود و آنها خواستار بازنگری هستند.» «عمر عبدالله» دیگر رهبر این حزب نیز گفت: «ما به نخست وزیر اعلام کردیم که حاضر به پذیرش تصمیمات آگوست 2019 نیستیم و برای تحقق خواسته‌هایمان در دادگاه می‌جنگیم.» نخست وزیر هند در آگوست 2019 تصمیم به لغو خودمختاری نسبی و اختیارات ویژه منطقه جامو و کشمیر در حوزه دفاعی، امور خارجی و حتی تجاری گرفت. همزمان با بروز اعتراضات گسترده مقامات دولتی برای جلوگیری از تشدید ناآرامی‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها را تعطیل و تا 6 ماه خطوط تلفن و اینترنت را نیز در این منطقه قطع کردند. همچنین 9 هزار نیروی امنیتی و نظامی به کشمیر اعزام شد. این محدودیت‌ها در طول سال‌های اخیر به صورت تدریجی کاهش یافته یا لغو شده است.

کپی