اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

تغییر لحن امریکا درباره گفت وگوهای برجامی در وین

در آغاز مذاکرات هستیم، نه پایان آن

در آغاز مذاکرات هستیم، نه پایان آن

«گروه سیاسی/ مذاکرات برجام با هدف حل و فصل اختلافات نهایی پیرامون لغو تحریم‌ها پس از تصمیم‌گیری در پایتخت‌ها بزودی در شهر وین از سر گرفته می‌شود. «میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران با محتمل دانستن آغاز این مذاکرات گفته است که به نظر می‌رسد این گفت‌وگوها هفته آینده از سر گرفته می‌شود. به گفته او انجام این رویداد دیرتر از چهارم جولای نمی‌شود یا حتی بسیار ممکن است زودتر هم باشد.

ششمین نشست مذاکرات برجام در وین به منظور تعیین تکلیف اجرای توافق هسته‌ای چند روز پیش در حالی پایان یافت که نماینده روسیه پیش‌بینی کرد دور بعدی مذاکرات برجامی وین یک هفته تا ۱۰ روز دیگر آغاز خواهد شد.
در پایان این مذاکرات سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه که ریاست هیأت ایرانی در مذاکرات برجام را برعهده دارد، ضمن اشاره به پیشرفت‌های صورت گرفته در این دور از مذاکرات بویژه در مورد پیش‌نویس متون مذاکراتی، اعلام کرد که موضوعات مهم باقی مانده نیازمند تصمیم‌گیری‌های جدی در پایتخت‌ها خصوصاً در کشورهای طرف مذاکره است. او از طرف‌های مذاکره کننده خواسته تا با جدیت و اراده قوی جهت حفظ و احیای برجام با واقع‌بینی تصمیمات لازم را اتخاذ کنند. معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان ضمن تصریح این موضوع که بیش از هر زمان دیگری به توافق نزدیک هستیم، ابراز امیدواری کرد که در دور آتی مذاکرات بتوان به توافق دست یافت، گرچه نمی‌توان آن را تضمین کرد.
رؤسای سایر هیأت‌ها هم ضمن تأیید پیشرفت‌های صورت گرفته بر ضرورت مشارکت همه طرف‌ها با رویکردی سازنده در ایجاد زمینه رسیدن به توافق تأکید کردند.
گمانه‌زنی‌ها پیرامون ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای در وین در حالی مطرح می‌شود که بتازگی محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران در حاشیه نشست هیأت دولت در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره مذاکرات وین خبر داد که توافق شده است برخی تحریم‌های مربوط به افراد و بیت رهبری برداشته شود. واعظی تصریح کرده است که درباره همه موارد شامل بیمه، نفت و کشتیرانی توافق شد و حدود یک هزار و 40 تحریم دوران ترامپ و همچنین برخی تحریم‌ها مربوط به افراد و بیت رهبری برداشته می‌شود.
گفت‌وگو با ایران درباره موضوعات غیربرجامی
تأکید تهران بر لزوم اتخاذ یک تصمیم روشن از سوی طرف‌های مقابل در حالی است که یک مقام وزارت خارجه امریکا گفته توافق در مذاکرات وین بر سر توافق هسته‌ای برجام امکان‌پذیر است اما برخی اختلافات جدی باقی مانده‌اند که بایستی حل شوند. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری بلومبرگ، این مقام ارشد که نخواست نامش فاش شود تأکید کرد که در شش دور مذاکره در وین پیشرفت‌هایی حاصل شده است و دور هفتم بعد از مشورت‌ها در تهران، در آینده نزدیک برگزار می‌شود اما تاریخ دقیقی برای آن تعیین نشده است. او همچنین خبرها درباره دستیابی به توافق درباره مسائلی چون تحریم را رد کرد و گفت تا زمانی که درباره همه چیز توافق نشود، گویی توافقی به‌دست نیامده و هنوز اختلافات در زمینه‌های مختلفی وجود دارد اما در عین حال یادآور شد که وارد جزئیات مذاکرات نمی‌شود. او تصریح کرد «اگر ما فکر نمی‌کردیم که دستیابی به توافق ممکن نیست، به وین باز نمی‌گشتیم».
این دیپلمات ارشد در واکنش به برخی گزارش‌ها که ایران خواستار دریافت ضمانت از امریکاست، تأکید کرد که بهترین ضمانت، بازگشت به برجام و اجرای وفادارانه آن است. این مقام امریکایی توضیح داد تیم مذاکره‌کننده واشنگتن به سرپرستی «رابرت مالی» می‌تواند هفته آینده برای پیگیری گفت‌وگوها به وین بازگردد، هرچند که ممکن است تاریخ آن به تعویق بیفتد. او در عین حال یادآور شده که امریکا بازگشت به برجام را آغاز فرآیندی دیپلماتیک می‌داند و برای سایر مسائل نیز به بحث و گفت‌وگو با ایران نیاز دارد. این مقام آمریکایی همچنین تاکید کرد که ما در آغاز گفت و گوها با ایران در وین هستیم و نه در پایان آن.
به گفته این مقام دیپلماتیک، در مذاکرات غیرمستقیم با ایرانی‌ها درخصوص مبادله زندانیان هم پیشرفت‌هایی حاصل شده اما طرف‌ها هنوز به توافق نرسیده‌اند. او همچنین گفت که گفت‌وگوها بر سر شهروندان امریکایی بازداشتی در ایران مستقل از گفت‌وگوهای هسته‌ای در جریان است. ابراز امیدواری وزارت خارجه امریکا برای حل و فصل قریب‌الوقوع برجام در شرایطی مطرح است که «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی در دیدار با «آویو کوخاوی» رئیس‌ ستاد کل ارتش رژیم صهیونیستی، مدعی شد ایران به دنبال ساخت سلاح اتمی است.
«سالیوان» با تأکید بر تعهد واشنگتن در قبال امنیت رژیم صهیونیستی گفت که «جو بایدن» رئیس‌ جمهور امریکا، «متعهد است که اطمینان دهد که ایران هرگز به یک سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند.» «سالیوان» و «کوخاوی» چهارشنبه گذشته به همراه «گلعاد اردن» سفیر رژیم صهیونیستی در ایالات متحده با یکدیگر دیدار کردند.
بلینکن: با ایران اختلافات جدی داریم
در همین راستا، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا هم دیروز در کنفرانس خبری مشترک با همتای فرانسوی خود گفت: اختلافاتی جدی با ایران بر سر بازگشت به تعهدات هسته ای وجود دارد. دستیابی ایران به سلاح اتمی نه فقط تهدیدی برای منطقه بلکه تهدیدی برای جهان است. وی افزود: تنها در صورتی با ایران به توافق می رسیم که این کشور به تعهدات هسته ای خود پایبند باشد.
این در حالی است که یک مقام بلندپایه دولت امریکا از احتمال بازنگری مقامات واشنگتن در رویکرد خود در قبال ایران خبر داد. به گزارش خبرآنلاین، به نقل از رویترز، یک مقام بلندپایه دولت ایالات متحده روز پنجشنبه اعلام کرد که در صورت عدم حل و فصل اختلاف‌های مهم میان دو کشور بر سر آغاز پایبندی مجدد به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ در آینده‌ای نزدیک، واشنگتن امکان دارد تغییر رویکرد در قبال ایران را ضروری بداند. روز چهارشنبه یک سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا که خواست نامش فاش نشود، با اذعان به امکان تهیه پیش‌نویس متن‌هایی از سوی شرکت کنندگان در مذاکرات وین ادعا کرد: تا زمانی که همه مسائل حل و فصل نشود، توافقی در کار نخواهد بود.
 عدم تصمیم‌گیری درباره تفاهم موقت ایران و آژانس
همزمان با تحولات پیرامون برجام موضوع تفاهم موقت ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی برای ممکن کردن دسترسی آژانس به نظارت‌های در چارچوب پروتکل الحاقی مطرح است. ایران و آژانس اسفندماه سال گذشته به توافقی برای ارائه دسترسی‌های داوطلبانه از سوی ایران به دو مکان مشخص شده و تسهیل فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس دست یافتند. این توافق حدود دو هفته پیش به مدت یک ماه دیگر (تا تاریخ ۲۴ ژوئن مصادف با سوم تیرماه تمدید شد. تصمیم به تمدید این تفاهم موقت با هدف کمک به تسهیل مذاکرات برجام صورت گرفته بود و حالا با پایان یافتن موعد یک ماهه آن طرف‌ها باید درباره آن یک بار دیگر تصمیم‌گیری کنند. یک مقام دیپلماتیک وزارت خارجه امریکا درباره اینکه در صورت عدم تمدید توافق فنی میان ایران و آژ‌انس چه اتفاقی خواهد افتاد گفت امریکا به ایران اعلام کرده چنانچه این توافق تمدید نشود، تهران توافق بر سر بازگشت به برجام را بشدت پیچیده خواهد کرد. او همچنین بار دیگر موضع واشنگتن که در روزهای گذشته بیان شده را تکرار کرد و گفت: «تا زمانی که بر سر همه چیز توافق نشود، بر سر هیچ‌چیز توافق نشده است.»
پیش از این«رافائل گروسی»، مدیرکل آژانس هم در مصاحبه‌ای با بلومبرگ گفته این نهاد بین‌المللی هنوز پیشنهادی از طرف ایران برای تمدید توافق فنی حاصل‌شده میان دو طرف دریافت نکرده است.

کپی