اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰

۲ بنای تاریخی بم به بخش خصوصی واگذار می‌شود

۲ بنای تاریخی بم به بخش خصوصی واگذار می‌شود

مدیرعامل صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی و فرهنگی کشور به بررسی ظرفیت‌های موجود در بناهای تاریخی عامری و سیستانی بم اشاره کرد و گفت: بر اساس مصوبه هیات وزیران بزودی این ۲ بنای تاریخی این شهرستان با کاربری مناسب توسط بخش خصوصی مرمت و احیا می‌شود.

هادی میرزایی روز جمعه در سفر به شهرستان بم، واگذاری ابنیه تاریخی به بخش خصوصی را از وظایف صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور برشمرد و افزود: طی ۱۵ سال گذشته چهار بنای تاریخی استان کرمان برای مرمت و احیا به بخش خصوصی واگذار شده است.

مدیرعامل صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی و فرهنگی کشور به سفر یکروزه خود به شهرستان بم اشاره و تصریح کرد: در این سفر وضعیت و شرایط سرمایه‌گذاران و متقاضیان برای سرمایه‌گذاری در بناهای این شهرستان مورد بررسی قرار می‌گیرد.
وی با بیان اینکه احیای بناهای تاریخی بر مرمت آنها مقدم‌تر است و باید ماموریت‌ها و وظایف دولت را که شامل مرمت و احیای ابنیه تاریخی می‌شود را به مردم منتقل کرد گفت: در حال حاضر دولت نقش حاکمیتی و سیاستگذاری خود را در زمینه حفاظت و صیانت از بناهای تاریخی به انجام رسانده است.
میرزایی با اشاره به اینکه ارگ تاریخی بم بیانگر تمدن و تاریخ سرزمین ایران و فرهنگ مردم این شهرستان است خاطرنشان کرد: خوشبختانه در ۲ دهه اخیر متخصصان داخلی با همکاری و مشاوره کارشناسان خارجی توانسته‌اند قسمت‌های زیادی از ارگ تاریخی بم را مرمت کنند./ایرنا

کپی