اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

ابراز تأسف روسیه از رد طرح تعاملات مسکو-بروکسل توسط اروپایی‌ها

ابراز تأسف روسیه از رد طرح تعاملات مسکو-بروکسل توسط اروپایی‌ها

سخنگوی دولت روسیه، مخالفت برخی کشورهای اروپایی با طرح آلمان و فرانسه برای ایجاد تعامل با روس‌ها را مایه تأسف دانست.

دولت روسیه روز جمعه درخصوص رد شدن پیشنهاد آلمان و فرانسه برای انجام گفت‌وگوهایی میان مسکو و بروکسل، ابراز تأسف کرد.

روز گذشته (پنجشنبه) «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه از طرح آلمان برای انجام این گفت‌گوها اعلام حمایت کرد اما این پیشنهاد توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا رد شد.

به نوشته «خبرگزاری فرانسه»، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین در این‌باره گفت: «رئیس جمهور پوتین به برقراری روابط کاری بین مسکو و بروکسل علاقه‌مند بوده و خواهد بود».

پسکوف در ادامه ضمن ابراز تأسف درخصوص رد پیشنهاد آلمان و فرانسه در نشست سران اتحادیه گفت، لهستان و کشورهای حوزه بالتیک «اغلب اظهارات بی‌اساسی» در ارتباط با تهدیدات روسیه بیان می‌کنند.

ماکرون روز پنجشنبه در حاشیه نشست سران اتحادیه اروپا گفت: «معتقدیم که چنین گفت‌وگویی برای ثبات قاره اروپا و دفاع از منافع خودمان به عنوان اروپا ضروری است. فکر می‌کنم این مسیر درستی برای پیش رفتن است».

روزنامه فایننشال تایمز نیز به نقل از یک مقام ارشد فرانسه نوشت: «عقلانی است که به ارزش افزوده چنین گفت‌وگوهایی، دقیقاً مشابه آنچه آمریکا در ژنو انجام داد فکر کنیم (اشاره به دیدار اخیر پوتین و همتای آمریکایی)».

مخالفت برخی کشورهای اروپایی با انجام گفت‌وگوهای مسکو-بروکسل در حالی صورت گرفت که «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفته گذشته هشدار داده بود که روابط اتحادیه اروپا با روسیه اکنون در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد.

پارلمان اروپا ماه گذشته قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که خواستار اعمال تحریم‌های جدید علیه پروژه خط‌لوله گاز «نورد استریم»، شرکت روس‌اتم و اخراج روسیه از سامانه پیام‌رسان بانکی «سوئیفت» شده است.

علاوه بر این، اتهام‌زنی‌های برخی کشورهای اروپایی علیه روسیه به جدال دیپلماتیک کشیده و تعداد زیادی از کارکنان سفارتخانه‌های روسیه و کشورهای غربی اخراج شدند./فارس

کپی