اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰

رکورد طولانی‌ترین زمان ابتلا به کرونا در جهان/ این مرد ۷۲ ساله ۱۰ ماه کرونا داشت

رکورد طولانی‌ترین زمان ابتلا به کرونا در جهان/ این مرد ۷۲ ساله ۱۰ ماه کرونا داشت

یک پیرمرد ۷۲ ساله انگلیسی که آزمایش کرونایش برای ۳۰۵ روز متوالی مثبت اعلام شده، طولانی‌مدت‌ترین بیمار کووید-۱۹ در جهان لقب گرفته است.

کارشناسان می‌گویند مجموع زمان ابتلای دیو اسمیت، ۷۲ ساله ساکن بریستول بریتانیا، بیشترین بازه‌ای است که یک نفر با عفونت مداوم حاصل از ویروس دست به گریبان بوده است.

آقای اسمیت درباره‌ تجربه‌اش از بیماری گفت: «۵ ساعت بدون توقف سرفه می‌کردم. نمی‌دانم اگر بتوانید درک کنید این قضیه چقدر انرژی بدن شما را تحلیل می‌برد.»

وی که یک مربی بازنشسته رانندگی است افزود:‌ «من آماده مُردن شده بودم. به همسرم می‌گفتم بگذار بروم الان فقط به مویی به این دنیا بند هستم. اگر امشب مُردم تعجب نکنید.»

دیو اسمیت دارای یک بیماری ریوی زمینه‌ای به نام پنومونیت با حساسیت بیش از حد بوده است که باعث التهاب بافت ریه و بروز نقص در سیستم ایمنی می‌شود. در جریان ابتلای وی به بیماری کووید-۱۹، آقای اسمیت به دلیل کمبود اشتها حدود ۵۰ کیلوگرم وزن از دست داد و از ۱۱۷ کیلوگرم به ۶۴ کیلوگرم رسید.

مقامات بهداشتی بریستول گفته‌اند تست کرونای آقای اسمیت بعد از ۳۰۵ روز برای اولین بار منفی شده است. پرونده وی قرار است در ماه ژوئیه در کنگره میکروبیولوژی بالینی و بیماری‌های عفونی اروپا (ECCMID) به عنوان یک مورد خاص به جامعه پزشکی ارائه شود.

وزارت بهداشت بریتانیا گفته است آقای اسمیت برای اولین در ماه مه سال ۲۰۲۰ با علائم سرفه و تب در بیمارستان بستری شد و آزمایش پی‌سی‌آر تایید کرد که او مبتلا به کووید-۱۹ شده است. او پس از هشت روز مرخص شد اما با وخیم‌شدن حالش ماه‌های اوت، سپتامبر، اکتبر و دسامبر را در بیمارستان گذراند.

متخصصان می‌گویند وضعیت وی به حدی خاص بوده است که تجویز داروی رمدیسور را در ماه دسامبر و پس از ۱۷ روز برای او متوقف کردند چرا که تاثیری بر بهبودی وی نداشته است. پزشکان سپس با استفاده از یک شیوه درمانی آنتی‌بادی آزمایشگاهی که توسط یک شرکت داروسازی بریتانایی ساخته شده اما هنوز تایید رسمی برای استفاده عمومی نگرفته است، به درمان وی پرداختند.

در پی آغاز درمان با این شیوه رفته رفته حال آقای اسمیت رو به بهبود گذاشت و پس از ۴۵ روز دیگر علائم ویروس کرونا در آزمایش پی‌سی‌آر وی دیده نشد.

محققان می‌گویند احتمالا دوره بیماری آقای اسمیت بیشتر از ۳۰۵ روز بوده است چرا که وی علائم خود را شش هفته قبل از اولین آزمایش خود گزارش کرده است.

پیشتر طولانی‌مدت‌ترین زمان آلودگی به ویروس کرونا ۸۵ روز گزارش شده بود.


این مرد ۷۲ ساله ۱۰ ماه کرونا داشت

دیو اسمیت، مردی که به مدت ۱۰ ماه به ویروس کووید-۱۹ مبتلا بود با درمانی مشابه درمان دونالد ترامپ بهبود یافت.

به گزارش گاردین، دیو اسمیت(Dave Smith) یکی از کسانی بود که مانند هزاران فرد دیگر در آغاز همه‌گیری کووید-۱۹ در بریتانیا در سال ۲۰۲۰ به این ویروس مبتلا شد. ویروس زنده در بدن اکثر مردم از جمله کسانی که کووید طولانی مدت را تجربه می‌کنند پس از چند هفته از بین می‌رود اما اسمیت شرایط متفاوتی را تجربه کرد. عفونت در بدن او به مدت ۲۹۰ روز باقی‌ماند یعنی تقریبا ۱۰ ماه. این مدت بیشترین زمانی است که برای ابتلا به کووید-۱۹ تاکنون ثبت شده است.


 

در طول این مدت اسمیت ۷۲ ساله از بریستول ۴۲ تست مثبت پی‌سی‌آر(PCR) ثبت کرد و هفت بار در بیمارستان بستری شد. او می‌گوید: زمان‌هایی بود که حالم خیلی بد می‌شد و تا دم مرگ می‌رفتم. همسرم پنج بار شروع به ترتیب دادن مراسم خاکسپاری برای من کرد.

اسمیت که یک مربی آموزش رانندگی بازنشسته است در نهایت با "کوکتل آنتی‌بادی"(antibody cocktail) که برای دونالد ترامپ نیز استفاده شده بود درمان شد. این دارو میزان مرگ و میر را در بین افرادی که هیچ‌گونه آنتی‌بادی کووید-۱۹ در بدنشان نیست کاهش می‌دهد.

این کوکتل حاوی دو آنتی‌بادی به نام‌های کازیروییماب(casirivimab) و ایمدویماب(imdevimab) است که به بخش‌های مختلفی از پروتئین سنبله ویروس متصل می‌شوند و به آن اجازه‌ی اتصال به سلول را نمی‌دهند.

این دارو در حال حاضر در انگلستان موجود نیست زیرا از نظر بالینی تایید نشده است و اسمیت طی یک برنامه به نام "استفاده دلسوزانه" به این درمان دست پیدا کرد. درمان زمانی انجام می‌شود که هیچ‌درمانی کارساز نباشد و در آن می‌توان از داروهای غیر مجاز استفاده کرد.

پزشک او اکنون به دنبال گرفتن تاییدیه برای مصرف این درمان برای سایر بیمارهایی مشابه اسمیت است.

اد مورن(Ed Moran) یک مشاور در زمینه بیماری‌های عفونی در سرویس سلامت همگانی در شمال بریستول می‌گوید: تعداد زیادی از این نوع بیماران وجود ندارد اما  می‌دانیم که این بیماران جهش‌هایی مشابه جهش‌های جدید پیدا می‌کنند. اگرچه این موضوع در حد تئوری است اما وجود دارد بنابراین زمانی که صحبت از درمان‌های در دسترس می‌شود نباید از این بیماران چشم‌پوشی کرد.

مانند اسمیت، اکثر افرادی که عفونت‌های مزمن دارند سطح آنتی‌بادی پایینی دارند که علت آن می‌تواند انجام درمانی مربوط به سرطان خون یا بیماری‌های ارثی باشد که باعث نقص در سلول‌های ایجاد کننده‌ی آنتی‌بادی می‌شود.

اسمیت در سال ۲۰۱۹ تحت شیمی‌درمانی قرار گرفته بود و درست زمانی که از سرطان پاک شد همه‌گیری کووید-۱۹ آغاز شد.

او می‌گوید: من به طور کامل نیروی خود را از دست داده بودم و حس بویایی و چشایی نداشتم اما تا زمانی که در ماه آوریل به علت عفونت به بیمارستان رفتم تست نداده بودم.

او پس از دریافت آنتی‌بیوتیک به خانه فرستاده شد اما زمانی که دوباره حالش وخیم شد به بیمارستان بازگشت و بستری شد. و آزمایش کوویدش مثبت اعلام شد.

بیماری او دائما بهتر و بدتر می‌شد و به دلیل کاهش اشتها وزن زیادی از دست داد.

پس از دریافت درمان آنتی‌بادی او کم کم بهبود یافت و توانست بعد از مدت‌ها به تنهایی کارهایش را انجام دهد. ۴۵ روز پس از دریافت دارو تست پی‌سی‌آر اسمیت منفی شد./ یورونیوز و ایسنا

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 

کپی