اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

تاکید صدراعظم آلمان بر ضرورت ارتباط مستقیم اروپا با روسیه

تاکید صدراعظم آلمان بر ضرورت ارتباط مستقیم اروپا با روسیه

صدراعظم آلمان تاکید کرد اتحادیه اروپا باید در ارتباط مستقیم با روسیه باشد و همزمان رئیس جمهوری روسیه از پیشنهاد برلین و پاریس در این خصوص استقبال کرد.

 «آنگلا مرکل» روز پنجشنبه گفت که اتحادیه اروپا باید ارتباط مستقیم با روسیه و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور برقرار و با ایجاد ساز و کارهایی به تحریکات مسکو پاسخ دهد.

او که در پارلمان آلمان سخنرانی می‌کرد، گفت و گوی رئیس جمهوری آمریکا با همتای روس‌اش را ناکافی دانست و تاکید کرد: اتحادیه اروپا همچنین لازم است قالب‌های مختلفی برای گفت و گو مشخص کند.

به دنبال اظهارات صدراعظم آلمان، کاخ کرملین دقایقی پیش اعلام کرد که ولادیمیر پوتین از تقویت گفت و گوها با اتحادیه اروپا استقبال می‌کند.

رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد که نگاه ما به پیشنهاد فرانسه و آلمان برای برگزاری اجلاس مثبت بوده و گفت و گوها ضروری است.

روز گذشته، روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی از تلاش صدراعظم آلمان و رییس جمهوری فرانسه برای دیدار رهبران اروپا با رییس جمهوری روسیه خبر داد.

تلاش اروپا برای احیای روابط با روسیه در حالی انجام می شود که ولادیمیر پوتین و جو بایدن روز ۱۶ ماه ژوئن (۲۶ خرداد) در ژنو با یکدیگر دیدار کردند و از نتایج اصلی این دیدار توافق دو طرف برای بازگشت سفیران روسیه و آمریکا به محل کار خود در پایتخت های دو کشور می توان اشاره کرد.

فایننشال تایمز به نقل از افراد آشنا با تصمیمات دیپلماتیک گزارش داد که آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه به طور خصوصی خواستار نشست سران اروپایی با حضور ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در تلاش برای هدایت اتحادیه اروپا به سمت تعامل نزدیکتر با روسیه هستند.

فایننشال تایمز به نقل از دیپلمات های آگاه نوشت: پیشنهاد نشست سران اروپا توسط مرکل پیش می رود و مکرون از این ایده حمایت می کند.

همچنین گزارش شده است که دیپلمات های آلمانی و فرانسوی سایر اعضای اتحادیه اروپا را در جلسه چهارشنبه در بروکسل با طرح پیشنهادی جدید برای بهبود روابط با روسیه در جریان قرار داده اند./ایرنا

کپی