اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

طرح جامع منطقه آزاد سیستان هر چه زودتر باید تدوین شود

طرح جامع منطقه آزاد سیستان هر چه زودتر باید تدوین شود

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به عقب ماندگی ۱۰ ساله تصویب منطقه آزاد سیستان نباید تا زمان تصویب اساسنامه در دولت این پروژه معطل بماند و در این فرصت طرح جامع این منطقه آزاد به عنوان نقشه راه هرچه زودتر تدوین شود.

روز پنجشنبه احمدعلی موهبتی در نشست شورای راهبردی راه‌اندازی منطقه آزاد سیستان اظهارداشت: نظر به ضرورت و اهمیت وجود نقشه راه به عنوان یک اصل مهم؛ تمامی مطالعات موجود در سیستان و بلوچستان در اختیار مشاور طرح جامع منطقه آزاد سیستان قرار گیرد.

وی با تاکید بر هماهنگی و همکاری همه جانبه تمامی دستگاه‌های اجرایی سیستان و بلوچستان پیرامون راه اندازی منطقه آزاد سیستان افزود: وجود منطقه آزاد سیستان آخرین نقطه امید برای این منطقه است لذا باید زیرساخت‌های لازم فراهم شود و برنامه‌ریزی و پایه و اساس مناسبی نیز داشته باشد.

استاندار سیستان و بلوچستان تأکید کرد: نشست هماهنگی و بررسی آخرین وضعیت اقدامات راه‌اندازی منطقه آزاد سیستان به صورت مستمر روزهای یکشنبه هر هفته برگزار شود.

موهبتی با اشاره به اینکه هدف از تشکیل این شورای راهبردی کمک به راه‌اندازی پروژه منطقه آزاد سیستان در کمترین زمان ممکن با حداقل موانع و مشکلات است گفت: به جهت جلوگیری از بروز مشکلات و بهره‌گیری از تجربیات مشابه، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار برای هر یک از بخش‌های راه‌اندازی منطقه آزاد سیستان یک نفر مشاور و نماینده را به شورا معرفی کند.

۱۵ اردیبهشت امسال مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از بررسی گزارش‌های کمیسیون اقتصادی این مجمع ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری صنعتی جدید را به تصویب رساند خبری که در جزییاتش هفت منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی مهران در استان ایلام، سیستان در استان سیستان و بلوچستان، بانه ـ مریوان در استان کردستان، بوشهر در استان بوشهر، قصرشیرین در استان کرمانشاه، اردبیل در استان اردبیل و اینچه برون در استان گلستان  را به جمع مناطق آزاد معرفی کرد.

منطقه آزاد سیستان منطقه‌ای در شمال سیستان و بلوچستان شامل بخش‌هایی از شهرستان‌های زابل، هامون، زهک، هیرمند و نیمروز است که ایجاد آن سال‌ها تدبیر نظری و شعاری مسوولان سیستان و بلوچستان و کشور بود که در نهایت در دولت تدبیر و امید پس از فراز و نشیب‌ها و گذر از سه دوره تصویب در سال‌های ۹۷ و ۹۸ و رد شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام توانست تقلای تلخ سیستان را برای زیستن در جغرافیای درگیر با معضلات خشکسالی را به آینده امیدوار کند./ایرنا

کپی