اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا: نیروهای افغان از کشورشان دفاع کنند

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا: نیروهای افغان از کشورشان دفاع کنند

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در جلسه کمیته سرویس‌های مسلح مجلس نمایندگان تاکید کرد که تحرکات اخیر طالبان و تصرف مراکز ولایت‌ها در افغانستان مایه نگرانی است اما نه آنقدر که مستلزم اقدام آمریکا باشد.

به نقل از خبرگزاری هیل، ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در این جلسه گفت: ۸۲ مرکز هست که ما فکر میکنم اکنون در کنترل طالبان باشد. این از مجموع ۴۱۹ مرکز است. هیچ یک از مراکز ولایات در کنترل طالبان نیست. افغانستان ۳۴ ولایت دارد.

این ژنرال ارشد آمریکایی در ادامه اذعان کرد: طالبان به سمت ایستهای امنیتی تیراندازی کرده و آنها را میگیرد. آنها همچنین تعدادی از مراکز ناحیه را به کنترل خودشان درآوردند و بسیاری از آنها پیش از آغاز خروج نیروهای آمریکایی از این منطقه به دست آنها افتاده بود.

او گفت: ۶۰ درصد از ۸۱ مرکز سال گذشته تصرف شد و دیگر موارد از حدود دو سال پیش. خب ما نگران هستم و اوضاع را دنبال میکنیم اما ۳۰۰ هزار نیروی نظامی، کمتر یا بیشتر، ارتش افغانستان و نیروی پلیس وجود دارد و این وظیفه آنهاست که از کشورشان دفاع کنند.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا هم تاکید کرد، در حالیکه طالبان در نقاطی که تصرف کرده پیشروی‌هایی داشته، هنوز هیچکدام از مراکز ولایات سقوط نکرده است.

اظهارات این دو مقام در همان روزی منتشر شد که جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید گفت که اگر واشنگتن از افغانستان خارج نشود، نیروهای آمریکایی و نیروهای افغان با حملات بیشتری مواجه میشوند./ ایسنا

کپی