اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰

دادستان: ۶ پرونده ترک فعل مدیران در کرمان تشکیل شد

دادستان: ۶ پرونده ترک فعل مدیران در کرمان تشکیل شد

دادستان کرمان با بیان اینکه ۶ پرونده در زمینه ترک فعل مدیران بویژه در بخش تامین مایحتاج مردم در استان کرمان تشکیل شده است گفت: اگر با ترک فعل برخورد شود بسیاری از مشکلات رفع می‌شود.

دادخدا سالاری شبانگاه چهارشنبه در تشریح این خبر به رسانه ها با اشاره به اقدامات دستگاه قضایی کرمان در راستای حمایت از تولید افزود: ۳۱۹ پرونده از ابتدای اجرای طرح حمایت از تولید در دادگستری این استان تشکیل و از بیکاری ۱۱ هزار و ۴۷۰ نفر از کارگران جلوگیری شده است.

وی اظهار داشت: ۴۵ پرونده جدید نیز در سال جاری تشکیل و ۱۰ نشست در این زمینه برگزار شده که ۶۰ مصوبه خروجی جلسات بوده است.

سالاری تصریح کرد: مشکل بخش تولید کشور یتیم بودن تولید است زیرا قوانین و مقررات داریم اما اجرای صحیح قوانین صورت نمی گیرد.

این مقام قضائی با اشاره به اینکه قانون بهبود فضای کسب و کار مصوب سال ۹۰ است اما بر اساس گزارش دیوان محاسبات کشور، در این ۱۰ سال اجرا نشده است، بیان کرد: ۸۵ درصد عدم اجرای قانون ناشی از ترک فعل مدیران و ۱۵ درصد ناشی از فقدان کارکرد و کارایی لازم قانون است.

سالاری با اشاره به اینکه برخی قوانین ضمانت اجرایی کافی ندارند و در روی کاغذ باقی مانده اند، اظهار داشت: تولیدکننده باید با تحریم، تامین مواد اولیه خارجی و موانع بسیاری بجنگد زیرا در صادرات و برگشت پول مشکل دارد و بروکراسی اداری موانع بسیاری جلوی تولیدکننده قرار می دهد.

دادستان کرمان تصریح کرد: متاسفانه بهترین بازار و بهترین سود در کشور ما دلالی و بدترین کار تولید است و باید تولیدکننده در جبهه های مختلف بجنگد اما اکنون حمایتی از تولیدکننده نمی شود و برای آغاز کار تولیدی باید ۳۰ تا ۶۰ استعلام گرفته شود و اگر یک مورد باقی بماند، کار روی زمین است و از این نظر می گویم تولید یتیم است.

وی افزود: قضات در دستگاه قضایی استان کرمان باور دارند در جنگ اقتصادی هستیم و همه می دانیم قواعد باید متناسب با شرایط جنگ تعریف شود و در نگرش جدید، قوه قضائیه در کنار تولیدکننده است.

سالاری در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: هر دستگاهی شرح وظایف دارد که اگر وظایف قانونی را اجرا نکند مرتکب ترک فعل شده، در هر سطحی باشد؛ در امر تولید قوانین مختلفی داریم اما یک شاکی وجود ندارد که بگوید چرا قوانین حمایتی اجرا نمی شود و متاسفانه وظیفه نظارتی بر اجرای قانون نیز انجام نمی شود.

وی با اشاره به اینکه شعبه دادگاه تخصصی تجاری بزودی در کرمان افتتاح می شود، افزود: محیط کسب و کار ما خوب نیست به ویژه محیط تولیدی. همه هجمه ها خواسته یا ناخواسته متوجه تولید است و تولید بی پناه و معلق است.

سالاری تصریح کرد: دولت حمایت خود را منحصر به ۲ شرکت خودروساز کرده و انحصار در خودروسازی ایجاد نموده و می گوید حمایت از تولید در حالی که این انحصارگرایی است.

وی در پایان بیان کرد: نیازمند نگرش جدید به تولید هستیم و باید به این باور برسیم تولیدکننده امروز مجاهد میدان است و اگر قرار باشد در جنگ اقتصادی پیروز شویم بخش عمده این بار به دوش تولیدکننده است و تنها بخشی از کار، مدیران هستند./ایرنا 

کپی