اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰

۴۶۰ کمباین برای کمک به برداشت غلات وارد استان قزوین شد

۴۶۰ کمباین برای کمک به برداشت غلات وارد استان قزوین شد

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: ۴۶۰ دستگاه کمباین مهاجر برای کمک به عملیات برداشت غلات در مزارع از نقاط مختلف کشور وارد استان شده‌اند.

مجید اسماعیلی روز پنجشنبه با اعلام این خبر افزود: از این تعداد کمباین، ۲۷۵ دستگاه فعال شده و سایر آنها نیز به مرور به جمع کمباین‌های فعال در زمینه برداشت غلات به ویژه گندم، جو و کلزا افزوده می‌شود.

وی اظهار داشت: همه ساله و در فصل برداشت غلات بیش از ۶۰۰ دستگاه کمباین در استان قزوین فعال می‌شوند که از این تعداد ۱۴۰ دستگاه بومی بوده و سایر آنها نیز کمباین‌هایی هستند که از سایر استان‌ها در کار برداشت محصول به کمک کشاورزان قزوینی می‌آیند.

این مسوول با اشاره به اهمیت معاینه فنی کمباین‌ها به منظور کاهش ضایعات برداشت، اظهار داشت: کمباین‌داران ملزم به دریافت برچسب ‌معاینه فنی هستند و تمامی آنها در برداشت غلات از مزارع کشاورزی استان معاینه فنی شده و سوخت مورد نیاز آنها نیز تامین شده است.

اسماعیلی به میانگین حدود ۲ .۲ درصدی میزان ریزش کمباین‌های فعال در برداشت غلات استان طی سال گذشته اشاره و تصریح کرد: به لحاظ کمترین میزان ریزش و ضایعات برداشت، استان قزوین رتبه دوم کشوری را سال گذشته به خود اختصاص داده است.

وی اضافه کرد: کاهش ریزش و ضایعات برداشت در استان قزوین و کسب رتبه برتر کشوری در این زمینه، نتیجه تلاش مستمر کارکنان این سازمان، گروه‌های ناظر برداشت، توصیه‌ فنی کارشناسان و همچنین دقت و رعایت اصول فنی توسط کمباین‌داران و کشاورزان هنگام برداشت، محقق شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین تسهیلات مکانیزاسیون پرداخت شده به کشاورزان به منظور تجهیز و نوسازی ناوگان برداشت را نیز در این امر موثر دانست.

استان قزوین دارای ۴۸۹ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که از این تعداد ۷۶ هزار هکتار باغ و سایر زمین‌های زراعی هستند./ایرنا
 

کپی