اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

هشدار نسبت به طغیان کنه در باغ‌های خراسان رضوی

هشدار نسبت به طغیان کنه در باغ‌های خراسان رضوی

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی خراسان رضوی نسبت به طغیان کنه تار عنکبوتی در باغ‌های میوه این استان هشدار داد.

فاطمه حلاج‌نیا افزود: میزان شیوع این آفت بسته به اقلیم هر منطقه متفاوت است اما آنچه در مبارزه با آن مهم است، شناسایی و مبارزه به موقع شیمیایی و غیرشیمیایی است.

وی با بیان اینکه این آفت هر سال باغ های میوه را تهدید می‌کند، گفت: باغداران باید با اقدام به موقع و هوشمندانه با این آفت مبارزه کنند و ترجیحا استفاده از روش تلفیقی (شیمیایی و غیرشیمیایی همزمان) برای مبارزه با این آفت،  که در شرایط خشکی باغ ظهور می کند توصیه می شود.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی خراسان رضوی اظهار کرد: این آفت، فتوسنتز گیاه را مختل می‌کند که باغهایی که در مسیر تردد فراوان خودروها و یا کنار جاده و در معرض خاک هستند بیش از بقیه در معرض ظهور و بروز این آفت هستند.

حلاج نیا افزود: باغداران و کشاورزان باید هوشیار باشند و به محض مشاهده این آفت برای مبارزه و جلوگیری از شیوع آن در سراسر باغ اقدام کنند.

کنه تار عنکبوتی یکی از خطرناک‌ترین آفات درختان میوه و البته بسیاری از گونه‌های مختلف از گیاهان زراعی است. این آفت در جمعیت‌های زیاد روی اکثر درختان میوه خسارت زیادی وارد می‌کند به گونه‌ای که به میوه‌ها از نظر کمی و کیفی به شدت آسیب می‌بیند.

مبارزه با علف‌های هرز، شست و شوی درختان با آب خالص و یا مخلوط آب و مایع ظرفشویی از جهات مختلف، از راههای مبارزه با این آفت است.

۲ میلیون و ۱۳۸ هزار هکتار عرصه مستعد کشاورزی در خراسان رضوی وجود دارد و ۳۶۳ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی این استان فعالیت می‌کنند./ایرنا 

کپی