اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

بودجه محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد ۱۰۰ درصد افزایش یافت

بودجه محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد ۱۰۰ درصد افزایش یافت

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: اعتبارات سازمان حفاظت محیط زیست استان در بودجه ۱۴۰۰ حدود ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

کیامرث حاجی زاده روز پنجشنبه اظهار داشت: افراد سودجو با تعرض به محیط زیست قصد به هم زدن تعادل زیستگاه های حیات وحش را دارند اما نمی دانند محیط بانان تا پای جان از محیط زیست دفاع می کنند.

وی بر ضرورت پاسداشت محیط زیست تاکید کرد و افزود: ارزش محیط بانان کمتر از رزمندگان دفاع مقدس نیست.

حاجی زاده بیان کرد: کم بارشی، خشکسالی و تغییر در اقلیم جوی ؛ زندگی را تحت تاثیر قرار داده است و استانی که بعد از شمال از نظر میزان بارندگی در جایگاه دوم کشور قرار داشت اکنون چشمه هایش در حال خشک شدن  بوده و سطح ایستایی چاه ها زیر ۴۰ متر کاهش یافته است.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: پروژه های عمرانی استان باید دارای پیوست های زیست محیطی باشند.

وی با تاکید بر اینکه حفاظت از محیط زیست جزو اولویت های ما است، بیان کرد: امروز بعضی از شهرها اولین شهر در بحث شدت گرما و آلودگی و گرد و خاک است و تبعات بسیاری بر سلامتی انسان ها دارد.

حاجی زاده ابراز داشت: آلودگی هوا یکی از دلایل شدت رشد بیماری کرونا در جسم برخی بیماران بود.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: حفظ محیط زیست به ویژه در این برهه زمانی خیلی مهم است.

وی با اشاره به اینکه به علت عدم بارش مناسب در فصول سرد سال با معضلات خشکسالی در مناطق سردسیری رو به رو هستیم، عنوان کرد: خیلی از چشمه های  ما خشک شده اند و در بحث هوا تغییر اقلیم صورت گرفته است.

حاجی زاده عنوان کرد: قانون هوای پاک الزاماتی دارد که دستگاه های اجرایی ملزم به عملیاتی کردن آن ها هستند.

وی خواستار فعال شدن کمیته های ذیل این کارگروه شد و افزود: نشست استانی این کارگروه به صورت ماهانه برگزار می شود.

حاجی زاده بر اجرای نهضت سبز در کارخانجات استان تاکید کرد و گفت: شهرداری ها را مکلف کردیم که نسبت به ساماندهی فضای سبز ورودی شهرها اقدامات لازم را انجام دهند.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: اجرای طرح کمربند سبز شهرهای استان باید در سال ۱۴۰۰ با جدیت بیشتری دنبال شود.

وی عنوان کرد: با پیگیری های استاندار، مجمع نمایندگان استان، سازمان برنامه و بودجه، رایزنی های این معاونت و تعامل خوب با سایر دستگاه های اجرایی در مرکز امسال در سرجمع اعتبارات رشد خوبی در بودجه های استان داشتیم.

وی خواستار تامین اعتبار مورد نیاز برای خریداری ۵ دستگاه سنجش آلودگی هوا و نصب ۳ دستگاه تلویزیون در ۳ شهر یاسوج، گچساران و دهدشت جهت نمایش آنلاین وضعیت هوا برای مردم از سوی برنامه و بودجه شد.

حاجی زاده ضمن تقدیر از تلاش های مجموعه اصحاب رسانه استان و صدا و سیما و پوشش برنامه های ویژه محیط زیست از سوی رسانه ها، گفت: انتظار می رود سازمان های مردم نهاد نیز همگام با رسانه ها پای کار باشند.

وی تاکید کرد: یکی از معضلات اصلی در این استان آلودگی هوا و آتش سوزی مزارع است.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه ‌و بویراحمد بیان کرد: هفته گذشته عده ای سودجو در کوه حاتم آتش سوزی عمدی ایجاد کردند و افراد به طمع قاچاق زغال در روستایی که در محدوده استان ما نبود با تیراندازی هوایی رعب و وحشت ایجاد کرده بودند.

حاجی زاده قاچاق زغال را تهدیدی برای محیط زیست دانست و افزود: می توان با ایجاد اشتغال پایدار و پرداخت وام به افراد بومی این منطقه از تخریب محیط زیست جلوگیری کرد.

وی با اشاره به اعزام دو بالگرد برای مدیریت آتش سوزی در این منطقه از سوی استان، عنوان کرد: با تلاش مجموعه بحران استانداری، سایر نیروهای امدادی  و مردمی آتش سوزی مهار شد و در این آتش سوزی استان با ۱۰۰ درصد توان خود در بحث مقابله با حریق پای کار بود.

حاجی زاده با تاکید بر اینکه در خصوص آتش سوزی کوه دیل و لار نیز ظرف کمتر از ۱۲ ساعت ۳ بالگرد در لار و ۲ بالگرد به کوه دیل اعزام شدند و این موضوع یک رکورد بود.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: مناطق ما سخت گذر است و باتوجه به شرایط توپوگرافی در بحث اطفای حریق انفرادی تجهیزات خوبی تخصیص یافت و بین فرمانداری ها توزیع شد.

وی با تاکید بر اینکه ما نیروهای آموزش دیده حرفه ای در بحث مقابله با حریق داریم، بیان کرد: نسبت به گذشته در بحث مقابله با حریق باید به دستگاه های متولی نمره خوبی داد.

حاجی زاده با بیان اینکه فرهنگ مدیریت ما با مقوله پیشگیری همخوانی ندارد، عنوان کرد: اصحاب رسانه، دستگاه های اجرایی، صدا و سیما و دلسوزان طبیعت باید در راستای پیشگیری و مقابله با بحران های زیست محیطی تلاش کنند و در راستای افزایش آگاهی مردم آموزش های لازم را به آنها ارائه دهند.

وی، ابراز داشت: امید است روزی فرابرسد که فرهنگ مدیریت ما در بحث پیشگیری و پیش بینی مطلوب شود./ایرنا

کپی