اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

جزئیات جدید از قاتلان خاشقجی

نیویورک تایمز گزارش داد که چهار نفر از شهروندان عربستان که متهم هستند در قتل جمال خاشقجی در سال ۲۰۱۸ شرکت داشتند، یک سال قبل از آن در یک دوره آموزشی در امریکا شرکت کرده بودند. این افراد ذیل قراردادی که به تصویب وزارت خارجه رسیده بود، در یک دوره ویژه شبه‌نظامیان آموزش دیده بودند. جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار ۵۹ ساله که برای نشریه واشنگتن پست می‌نوشت از منتقدان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان بود. جمال خاشقجی سال ۲۰۱۸ به همراه نامزدش به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرده بود. نامزدش مقابل کنسولگری به انتظار او ایستاد اما او هرگز از کنسولگری خارج نشد. به گزارش مقامات ترکیه، او ابتدا خفه شد و سپس جسدش را ۱۵ نفر در داخل کنسولگری عربستان قطعه‌ قطعه و از آنجا خارج کردند. بقایای جسد جمال خاشقجی هرگز کشف نشد.  

 

---

میلیونرهای جدید

شرکت خدمات مالی «کردیت» سوئیس در تازه‌ترین ارزیابی خود از افزایش شکاف میان ثروتمندان و فقیران جهان در دوران شیوع کرونا خبر داده و گفته که طی این مدت پنج میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به تعداد میلیونرهای جهان افزوده شده است. این غول مالی چندملیتی علت عمده افزایش تعداد میلیونرهای جهان را بالا رفتن ارزش سهام و قیمت مسکن عنوان کرده است. میلیونرهای جهان (بر اساس دلار امریکا) در حال حاضر یک درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند، موضوعی که در تاریخ هرگز سابقه نداشته است. این یک درصد دربرگیرنده ۵۶ میلیون نفر است. افراد یاد شده حدود ۴۶ درصد ثروت جهان را در اختیار دارند که بالغ بر ۱۹۲ تریلیون دلار است. ۱۱ درصد دیگر جمعیت جهان که ۵۸۳ میلیون نفر می‌شوند، ۳۹ درصد ثروت جهان را در اختیار دارند که بالغ بر ۱۶۴ تریلیون دلار می‌شود. حدود یک سوم از میلیونرهای جدید جهان از امریکا هستند و آلمان و بریتانیا در رده‌های بعد قرار دارند. البته شمار میلیونرها در برخی کشورها مانند روسیه، هند، هنگ‌کنگ و خصوصاً برزیل کاهش یافته است.  

 

---

بازداشت 2000 کودک در تگزاس

بیش از دو هزار کودک مهاجر در یک اردوگاه در شهر «ال پاسو» ایالت تگزاس در شرایط وخیم در بازداشت‌ هستند. جمعیت این اردوگاه در حال حاضر بیش از ظرفیت آن است و مهاجران و کودکان با بیماری، کمبود لباس تمیز و فقدان امکانات پزشکی مواجهند. کارکنان می‌گویند صدها کودک در ماه‌های اخیر به کرونا و آنفلوانزا مبتلا شده‌اند. بنابر تصاویری که مخفیانه ضبط شده‌اند برخی از کودکان مورد آزار و اذیت کارکنان قرار گرفته‌اند. کریس کونز سناتور دموکرات امریکا به بی‌بی‌سی گفت که ادعاهای مربوط به شرایط اردوگاه نگران کننده است و دنبال خواهد شد. 

 

---
معمای خودکشی نظامیان امریکا
نتایج تحقیقات در دانشگاه براون امریکا نشان می‌دهد، تعداد نظامیان امریکایی که از سال ۲۰۰۱ دست به خودکشی زده‌اند، بیش از ۳۰ هزار تن است. این تحقیق نشان می‌دهد که جنگ علیه تروریسم امریکا که بعد از حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ به راه افتاد، به خودکشی ۳۰ هزار و ۱۷۷ نظامی امریکایی منجر شده است و این آمار برای حین نام‌نویسی برای خدمت یا بعد از خدمت آنهاست. توماس هووارد سوت، نگارنده این تحقیق با انجام مقایسه تأکید کرد که از آن زمان تنها ۷۰۵۷ مورد مرگ حین نبرد در ارتش امریکا ثبت شده است. تعداد خودکشی نظامیان در ۲۰۱۲ به اوج خود رسید و در سه سال گذشته هم بدترین میزان خودکشی متوالی سال به سال در میان نیروهای فعال از سال ۲۰۰۱ تاکنون مشاهده شده است.‌
 
 
---
 
گران‌ترین شهر جهان برای کارگران خارجی
 نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد که عشق‌آباد، پایتخت ترکمنستان، گران‌ترین شهر جهان برای کارگران خارجی است و در این زمینه از هنگ‌کنگ سبقت گرفته است. تحقیقات مؤسسه «مرسر» در عین حال نشان می‌دهد بیروت که سال گذشته در رتبه چهل‌وپنجم قرار داشت امسال به‌دلیل پیامدهای بحران کرونا و بحران عمیق اقتصادی لبنان و انفجار مهیب سال گذشته در بندرگاه بیروت در رتبه سوم قرار دارد.در بررسی امسال، هنگ‌کنگ که هزینه مسکن در آن سرسام‌آور است به رتبه دوم و توکیو نیز از رتبه سوم به رتبه چهارم تنزل یافته است.زوریخ، ژنو و برن، سه شهر سوئیس در 10 رتبه اول این جدول قرار دارند. دو شهر چین نیز از جمله گران‌ترین شهرهای جهان برای سکونت کارگران خارجی هستند. شانگهای امسال در رتبه ششم و پکن در رتبه نهم قرار گرفته است. سنگاپور نیز در رتبه هفتم این جدول است. طبق نتایج بررسی مؤسسه «مرسر»، امسال به‌دلیل نوسان در ارزش برابری دلار و با وجود تورم، رتبه شهرهای امریکایی به نسبت سال قبل تنزل پیدا کرده است. نیویورک که گران‌ترین شهر امریکاست، هشت پله نزول کرده و در مقام چهاردهم قرار دارد. بر اساس بررسی مؤسسه «مرسر»، ارزان‌ترین شهر جهان برای سکونت کارگران خارجی بیشکک، پایتخت قرقیزستان، است. 
کپی