اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰
رئیس جمهوری:

مشارکت ۴۸ درصدی تنها باید یک بار در تاریخ باشد و تکرار نشود

مشارکت ۴۸ درصدی  تنها باید یک بار در تاریخ باشد و تکرار نشود

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه انقلابی بودن یعنی از یاد نبردن اهداف مهم تأکید کرد: ما نباید هدف‌های اصلی‌مان را که برای انقلاب، نظام و ایران بود به‌خاطر انتخابات فدا کنیم.

 به‌گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز در جلسه هیأت دولت با تبریک ایام میلاد علی‌بن موسی‌الرضا(ع) و یادآوری برخی از اقدامات و سیاست‌های ایشان اظهار کرد: انقلابی یعنی تابع امام هشتم بودن و مصالح دنیای اسلام را مراعات کردن. انقلابی بودن یعنی اهداف مهم را از یاد نبردن. ما نباید هدف‌های اصلی‌مان را که برای انقلاب، نظام و ایران بود به خاطر انتخابات فدا کنیم.
وی با بیان اینکه «جمهوریت رکن نظام است و جمهوریت بدون انتخابات حاصل نخواهد شد» ،عنوان کرد: جمهوریت آسان‌تر است چون می‌توان مردم را در آن شریک و سهیم کرد. در جمهوریت اگر بتوانیم ۵۰ درصد مردم را شریک کنیم یک کار حداقلی است. اگر ۷۰ درصد مردم شریک شوند نقطه قابل قبول است و اگر ۹۰ درصد شریک شوند به نقطه اوج رسیده‌ایم. ما در انتخابات و جمهوریت باید فضا را باز کنیم و مردم را در آغوش بگیریم. طرد کردن مردم که هنر نیست. وی اضافه کرد: اینکه ۵۰ درصد یا ۳۰ درصد از مردم که علاقه به تفکر و جناحی دارند نباشند چه هنری است؟ اگر ۳۰ درصد مردم را کنار زدیم چه خدمتی به کشور، امنیت ملی و انسجام ملی کرده‌ایم؟ اینکه مردم نگران، ناراحت و اندوهگین شوند چه خاصیتی به نفع ما دارد؟
رئیس‌جمهوری در ادامه تأکید کرد: اینکه غصه می‌خوریم چرا مشارکت ۴۸ درصد شده و مثلاً ۵۸ درصد نشده یعنی مردم و صندوق رأی مهم هستند و تأثیر دارند وگرنه به خاطر این موضوع غصه نمی‌خوردیم. اینکه رهبر معظم انقلاب همواره مردم را به مشارکت دعوت می‌کنند و مراجع تقلید و فرهیختگان و سیاستمداران همه از مردم می‌خواهند که مشارکت داشته باشند یعنی صندوق رأی بسیار مهم است، البته اگر در یک دوره‌ای حضور مردم مقداری کمرنگ بوده باید بررسی و مشکل را حل کنیم و این موضوع نباید ادامه پیدا کند. مشارکت ۴۸ درصدی تنها باید یک بار در تاریخ باشد و تکرار نشود. از نظر من روشن است که مشکل چه بوده اما به‌هر حال محققان و جامعه شناسان و سیاستمداران باید بنشینند و بگویند که اگر مثلاً این سه مشکل نبود مشارکت بیشتر می‌شد. رئیس دولت دوازدهم همچنین تصریح کرد: البته نباید بیخودی دلایل من درآوردی بتراشیم. مثلاً بگوییم مردم زندگی‌شان سخت بود و نیامدند. اتفاقاً وضع مردم سیستان و بلوچستان که از همه سخت‌تر است در آنجا مشارکت بیشتر بوده و در شهرهایی مشارکت کمتر بوده که وضع زندگی‌شان بهتر است. اینکه در خارج از کشور هم مشارکت کم بوده به خاطر وضع بد زندگی‌شان بوده است؟ باید به گونه‌ای حرف بزنیم که درست باشد. وی با بیان اینکه الحمدالله انتخابات بخوبی به پایان رسید، تأکید کرد: با پایان انتخابات برادر بسیار خوبمان حجت‌الاسلام جناب آقای رئیسی ۱۸ میلیون رأی کسب کردند و رئیس‌جمهوری منتخب شدند که همه باید ایشان را یاری کنیم. فرقی بین دولت دوازدهم امروز و دولت سیزدهم فردا و دولت چهاردهم پس فردا وجود ندارد و همه نظام و مردم باید برای موفقیت دولت تلاش کنیم.
رئیس‌جمهوری افزود: صبح شنبه به محض اینکه وزیر کشور به من اطلاع داد و با شمارش ۹۰ درصد آرا تقریباً نتیجه انتخابات روشن بود و گفت که آقای رئیسی رئیس‌جمهوری شده است من همان موقع زنگ زدم و به آقای رئیسی تبریک گفتم و قرار گذاشتم و ساعت ۱۱ به دیدار ایشان رفتم و طبق رسم متعارف سیاسی به دیدن منتخب مردم رفتم و حضوراً و کتباً هم تبریک گفتم. در آن جلسه بحث‌های بسیار خوبی راجع به مسائل خارجی، بین‌الملل، سیاست داخلی و اقتصادی داشتیم که البته به اقتضای زمان آن جلسه بود و ادامه خواهد داشت. امروز هم جلسه دوم را با رئیس‌جمهوری منتخب داریم و این جلسات را ادامه می‌دهیم.
وی در ادامه با اشاره به گزارش اخیر وزارت نفت در ستاد اقتصادی دولت اظهار کرد: عده‌ای دائم می‌گویند که نگاهتان فقط به برجام بوده است. من نمی‌دانم برجام چه نیشی به اینها زده که نمی‌توانند آن را تحمل کنند. آیا در ایامی که برجام تعطیل شده بود و این ترامپ خائن و خبیث از آن بیرون رفت ما دست روی دست گذاشتیم یا اینکه آنچه را لازم بود صادر و وارد کردیم. ما کشور را بدون اتکا به نفت اداره کردیم. یک نفر نیامد این موضوع را بگوید و به دولت خسته نباشید بگوید که در تاریخ ایران از زمانی که نفت وارد بودجه شده برای بار اول کشور ایران را بدون نفت اداره کردید. یک نفر به پتروشیمی، فولاد و فرآورده‌های نفتی و کسانی که در این زمینه زحمت کشیدند یک دستت درد نکند نگفت. روحانی با طرح این سؤال که چرا بی‌انصافی می‌کنیم و حرف‌های اشتباه می‌زنیم و واقعیت‌ها را نمی‌گوییم، تأکید کرد: دولت در این سه سال و نیم جنگ اقتصادی، کشور را حفظ کرده و جنگ را با موفقیت به پایان رسانده است. من اینجا به مردم اعلام می‌کنم که دولت جنگ اقتصادی را به پایان رسانده و در سایه ایثار مردم و رهنمودهای رهبری، امریکا را پای میز مذاکره در وین کشانده و حرف زده و مسائل مهم را حل و فصل کرده است و اگر بخواهند همین امروز می‌توانیم تحریم را تمام کنیم. برویم اختیارات را به آقای عراقچی بدهیم که به وین برود و آنجا اعلام کند تا توافق شود و تحریم برداشته شود. حالا این وسط یک پیچ و خم‌هایی وجود دارد که نمی‌خواهم وارد آن بشوم و شور و شوقی  را که این روزها در مردم وجود دارد  خراب کنم.
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه در این مدت باید با آرامش، امنیت و همدلی قدرت را به دولت سیزدهم منتقل کنیم، اظهار کرد: من خوشحال شدم که دیدم رئیس‌جمهوری منتخب گفته است ما به‌دنبال شایسته سالاری هستیم و دنبال حزب و جناح نیستیم. خب الحمدالله، از نیمه مرداد مردم خواهند دید که دولتی با حضور معاونان و وزرایی معرفی خواهد شد که همه از یک جناح خاص نیستند. این بسیار خوب است و من کاملاً از آن استقبال می‌کنم. وی ادامه داد: من وقتی انتخاب شدم دو، سه نفر را که عضو ستاد رقیبم بودند  صدا کردم و به دولت آمدند و عده‌ای گفتند این چه کاری است اما من گفتم عیبی ندارد و آنها الان هم وزیر هستند. افرادی بودند که در دوران فعالیت انتخاباتی -حالا اگر کمک دیگران هم نبودند- لااقل کمک من نبودند اما من آنها را هم برای دولت دعوت کردم و گفتم این حرف‌ها یعنی چه. همه ما یک هدف واحد داریم و اصل برایمان پیشرفت، ثبات و توسعه کشور است، دولتی که از همه جناح‌های مختلف دور میزش بنشینند دولت قوی‌تر و مقتدرتری خواهد بود.‌
 
 
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری منتخب با حضور در دفتر رئیس جمهوری با حجت‌الاسلام حسن روحانی دیدار و گفت‌و‌گو کرد. این دومین دیدار رئیس‌جمهوری و رئیس‌جمهوری منتخب بعد از انتخابات ۲۸ خرداد است
کپی