اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

۲ جان باخته و ۲۱ مصدوم در واژگونی اتوبوس خبرنگاران/ پیام‌ تسلیت و دستور روحانی

۲ جان باخته و ۲۱ مصدوم در واژگونی اتوبوس خبرنگاران/ پیام‌ تسلیت و دستور روحانی

اتوبوس حامل خبرنگاران رسانه‌های کشور که امروز دوم تیرماه برای تهیه گزارش احیای دریاچه ارومیه به منطقه سفر کرده بودند، در نزدیکی نقده واژگون شد و دو نفر از خبرنگاران جان باختند و ۲۱ نفر مصدوم شدند.

باقر بهرامی رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی به ایرنا گفت: در این حادثه، ۲۱ نفر مصدوم شده و متاسفانه ۲ نفر نیز جان خود را از دست داده اند.

به گفته بهرامی دو بانوی خبرنگار به نام های مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی در این حادثه جان باخته اند.

وی بیان کرد: خبرنگاران مصدوم به بیمارستان امام خمینی (ره) نقده منتقل شده و در حال درمان هستند.

مهدی ولی پور، رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال احمر در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران در ارومیه،اظهار کرد: ساعت ١٨:٠٠ امروز یک دستگاه اتوبوس در محور ارومیه واژگون شد و مسافران این اتوبوس شامل تیم خبرنگارانی بودند که به دریاچه ارومیه اعزام شده بودند.  او درگذشت خانم‌ها ریحانه یاسینی و مهشاد کریمی را تأیید کرده است.

دو فرد جان باخته خبرنگاران ایرنا و ایسنا هستند.

مهشاد کریمی، خبرنگار ایسنا (راست) و ریحانه یاسینی، سردبیر چندرسانه‌‌ای ایرنا و خبرنگار سابق روزنامه ایران
 

نقص فنی اتوبوس یا عدم کنترل راننده؟

سرهنگ کیومرث پاکدل، فرمانده انتظامی نقده گفت: نقص فنی و ترمز اتوبوس علت حادثه برای خبرنگاران اعزامی در نقده بوده است.
سرهنگ شیرانی - رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا نیز در گفت‌وگو با ایسنا، علت واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران در نقده را عدم توانایی در کنترل وسیله نقلیه اعلام کرد.
اما مدیرکل آمار، ایمنی و ترافیک سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با اشاره به حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران حوزه محیط زیست، اعلام کرد: راننده بدون صورت وضعیت و به صورت فردی اقدام به مسافرگیری در مسیر کرده و بر اساس آخرین گزارش پلیس راه به دلیل عدم توانایی در کنترل وسیله نقلیه در بروز این حادثه مقصر بوده است.
فرهاد صالحیان در گفت‌وگو با ایسنا، درباره جزئیات حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران اظهار کرد: راننده «م. ش» دارای کارت هوشمند فعال و معاینه فنی معتبر از تاریخ ۱۹ اردیبهشت تا ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ بوده است اما بدون صورت وضعیت (بدون هماهنگی از طریق شرکت حمل و نقل) و خارج از برنامه شرکت حمل و نقل اقدام به مسافرگیری کرده است و احتمالا مسئول این تور، شخصا با راننده تماس گرفته است.
وی با بیان اینکه «آخرین تردد این راننده با اتوبوس مذکور، از طریق یک شرکت حمل و نقل در تاریخ دوم اردیبهشت امسال صورت گرفته بود»، افزود: هنگامی که این اتوبوس در منطقه دشت غوره واقع در ۱۸ کیلومتری شهر نقده در حال حرکت بوده است، به دلیل عدم توانایی در کنترل وسیله نقلیه، دچار سانحه می‌شود.
مدیرکل آمار، ایمنی و ترافیک سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ادامه داد: گرچه اتوبوس مذکور دارای معاینه فنی معتبر بوده است، اما تخلف و قصور راننده محرز بوده چراکه نه‌تنها بدون صورت وضعیت اقدام به جابجایی مسافر کرده بلکه با وجود آشنایی از مسیر کوهستانی مذکور، سرعت غیرمجاز داشته است و همین مساله سبب شده تا نتواند وسیله نقلیه خود را کنترل کند.
وی تصریح کرد: مسلما با راننده متخلف برخورد خواهد شد.

جزئیاتی از سفر خبرنگاران محیط زیست و واژگونی اتوبوس

سازمان حفاظت محیط زیست در اطلاعیه‌ای ضمن تسلیت بابت درگذشت دو تن از خبرنگاران ارزشمند محیط زیست، جزئیاتی از سفر خبرنگاران برای بازدید از پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه منتشر کرد.
پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست آورده است: با دعوت ستاد احیای دریاچه ارومیه از صبح امروز تور رسانه‌ای برای بازدید از پروژه‌های عمرانی این ستاد آغاز شد.
در این سفر دو روزه، ۲۰ خبرنگار از رسانه‌های کشور به همراه چهار نفر از کارکنان روابط‌عمومی سازمان محیط زیست و دو نفر از کارکنان ستاد احیای دریاچه ارومیه برای بازدید از پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه ساعت ۶:۳۰ صبح از فرودگاه مهرآباد تهران به ارومیه سفر کردند.
گروه اعزامی از تهران پس از رسیدن به ارومیه با اتوبوس تهیه شده توسط اداره‌کل محیط زیست استان آذربایجان غربی برای بازدید از تونل زاب در شهرستان پیرانشهر اعزام شدند.
ظهر امروز خبرنگاران از طریق لوکوموتیو وارد تونل شدند و پس از بازدید از تونل زاب حوالی ساعت ۶ بعدازظهر برای استراحت و صرف ناهار به محل سد کانی‌سیب مراجعت می‌کنند که متاسفانه اتوبوس حامل خبرنگاران و تیم اعزامی بر اثر نقص فنی واژگون می‌شود.
بعد از این حادثه تلخ بلافاصله نیروهای امدادی هلال احمر و اورژانس به محل حادثه اعزام می‌شوند و مصدومان را به بیمارستان امام‌خمینی شهرستان نقده اعزام می‌کنند.
بر اثر این حادثه متاسفانه دو خبرنگار برجسته خانم‌ها ریحانه یاسینی از خبرگزاری ایرنا و مهشاد کریمی از خبرگزاری ایسنا بر اثر جراحات وارده فوت می‌کنند.
در این حادثه ۱۷ نفر دیگر دچار مصدومیت شدند که ۴ نفر از این مصدومان جهت ادامه مداوا به ارومیه اعزام شدند و ۱۳ نفر دیگر به صورت سرپایی در حال مداوا هستند.

پیام‌های تسلیت

محمد خدادی، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: حادثه تلخ ازدست‌دادن دو بانوی خبرنگار در ارومیه و مجروح شدن جمع دیگری از خبرنگاران حوزه محیط زیست را به همکارانم در رسانه و خانواده این عزیزان تسلیت می‌گویم و با همه وجود پیگیر دستگاه‌های متولی برای روشن‌شدن علت حادثه، جبران خطاهای احتمالی و تلاش حداکثری برای مجروحان هستم.
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه: از شنیدن این خبر غم انگیز بسیار متاثر شدم. برای آن مرحومه غفران و رضوان الهی و برای شما، همکاران و خانواده داغدار صبر و اجر مسئلت دارم.
علی ربیعی، سخنگوی دولت: دو نفر از خبرنگارانی که با قلم و دوربین خود به دنبال زیست بهتر مردمانمان می‌نوشتند، دخترانمان مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی در حادثه‌ای خونبار جان خود را درحین ماموریت از دست دادند. این حادثه رابه خانواده جان باختگان، همکاران رسانه‌ای به ویژه ایسنایی‌ها و ایرنایی‌ها تسلیت می‌گویم.
سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: خبر سانحه اتوبوس خبرنگاران، سوزناک و باورنکردنی بود و هست. دو خانم خبرنگار توانمند که اکنون در میان ما نیستند؛ ریحانه یاسینی مهشاد کریمی به خانواده این عزیزان و جامعه خبرنگاران بویژه همکاران‌شان در ایرنا و ایسنا صمیمانه تسلیت می‌گویم.
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه: در کنار همکارانم در جامعه رسانه‌ای کشور سوگوار این جان‌های بی‌قرار و مشتاقیم که ناباورانه پرکشیدند. برای مصدومین این حادثه غم‌انگیز نیز آرزوی سلامتی و شفای عاجل دارم.
محمدرضا نوروزپور، مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا): با تاسف فراوان در حادثه تلخ واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران محیط زیست در نقده ۲ نفر از همکاران عزیزمان در خبرگزاری‌های ایسنا و ایرنا را از دست دادیم. این حادثه دردناک را به جامعه رسانه‌ای کشور و خصوصا همکارانم در ایرنا و ایسنا و خانواده‌های داغدارشان تسلیت عرض می‌کنم.
ریحانه یاسینی و مهشاد کریمی خبرنگاران پرتلاش و متعهد خبرگزاری‌های ایرنا و ایسنا در این حادثه غم انگیز جان خود را از دست دادند. روحشان شاد و قرین رحمت الهی باد. به خانواده این عزیزان و خصوصا به دوست عزیزم بهراد مهرجوی نازنین بابت از دست دادن همسر نازنیش، ریحانه تسلیت می‌گویم.
علیرضا معزی، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس جمهوری: ناباورانه سوگوار اندوه بزرگی هستیم. از دست دادن همکاران خبرنگارمان ‎مهشاد کریمی و ‎ریحانه یاسینی ضایعهٔ تلخی برای اهالی رسانه و البته برای ایران است؛ ایرانی که برای آگاهی شهروندانش تا آخرین لحظه کوشیدند. به جامعهٔ رسانه‌ای به ویژه همکارانم در ‎ایرنا و ‎ایسنا تسلیت می‌گویم.
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور: خبر حادثه سقوط خودرو خبرنگاران و درگذشت دو عزیز خبرنگار بسیار تاثرانگیز بود. به جامعه خبرنگاران کشور و خانواده‌های داغدیده عرض تسلیت دارم. امیدوارم دوستان خبرنگار آسیب دیده هرچه زودتر سلامتی خود را بازیابند. که روز هجر سیه باد و خانمان فراق.
محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری: سانحه دلخراش واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران در استان آذربایجان غربی و درگذشت دو بانوی خبرنگار مایه تاسف و تاثر شد. این عزیزان برای انعکاس یک موفقیت محیط زیستی کشور به منطقه سفر کرده بودند اما متاسفانه دچار حادثه شدند و جامعه رسانه‌‌ای کشور را داغدار کردند. اینجانب ضایعه درگذشت سرکار خانم‌ها مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی را به جامعه رسانه‌‌ای، دو خبرنگار وزین ایسنا و ایرنا، همکاران، بازماندگان و خانواده‌های این دو عزیز، خصوصا همسر مرحوم یاسینی جناب آقای بهراد مهرجو روزنامه نگار باسابقه مطبوعات کشور تسلیت عرض می‌کنم.
حجت الاسلام سید حسن خمینی: خبر تصادف و واژگونی اتوبوسی که خبرنگاران عزیزی را با خود همراه داشت باعث تأسف و تأثر است. اینجانب با عرض تسلیت درگذشت ۲ بانوی محترم به جامعه خبری کشور، به ویژه به همکارانشان در خبرگزاری‌های ایسنا و ایرنا، از خدای متعال برای آنها رحمت واسعه را مسئلت دارم.
محمدرضا عارف، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی: خبر سانحه واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران سخت کوش کشورمان در استان آذربایجان غربی که موجب کشته و زخمی شدن تعدادی از این عزیزان شد بسیار تلخ و دلخراش و موجب تأثر شدید و اندوه فراوان گردید.
ضمن عرض تسلیت این مصیبت و ضایعه اسفناک به خانواده‌های داغدار به ویژه اصحاب محترم رسانه همدردی خود را با بازماندگان اعلام داشته، از درگاه خداوند رحمان و رحیم برای جانباختگان غفران الهی و برای آسیب‌دیدگان و مجروحان، سلامتی و شفای عاجل مسألت می‌نمایم. امید آن‌که با تلاش پرسنل زحمتکش بهداشت و درمان کشور، سلامتی آسیب‌دیدگان این حادثه در کوتاهترین زمان حاصل شود و مسئولین محترم نیز علت وقوع این حادثه غم انگیز را به اطلاع افکار عمومی برسانند و از بروز حوادث مشابه جلوگیری کنند.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی: حادثه تلخ واژگونی اتوبوس خبرنگاران و درگذشت دو خبرنگار جوان خانم ریحانه یاسینی و خانم مهشاد کریمی، قلب‌ها را سرشار از غم و اندوه کرد. این حادثه دلخراش را به جامعۀ خبری کشور، همکاران آن عزیزان در خبرگزاری‌های ایسنا و ایرنا و خانواده‌های محترم آنها تسلیت می‌گویم.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: خبر تلخی بود،هر دو از خبرنگاران خوب این کشور بودند؛ نخبه و درخشان در حوزه‌ی کاری خودشان. به همکاران‌شان در ایرنا و ایسنا تسلیت عرض می‌کنم. خدا به خانواده‌هایشان صبر و رحمت واسعه بدهد. برای سایر صدمه دیدگان این حادثه هم دعا کنیم.

پیام تسلیت رئیس‌جمهور

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در پیامی درگذشت ۲ خبرنگار محیط زیست را تسلیت گفت.

در متن پیام روحانی آمده است:

انا لله و انا الیه راجعون

حادثه واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران حوزه محیط زیست کشور در استان آذربایجان غربی و جان باختن ۲ بانوی خبرنگار و مجروح شدن تعدادی از آنان، موجب اندوه و تاثر عمیق گردید.

اینجانب ضمن تکریم خدمات ارزشمند این خبرنگاران پرتلاش رسانه‌های کشور که دغدغه‌‌ای جز خدمت به میهن اسلامی را نداشتند، با خانواده‌های داغدیده و اصحاب رسانه کشور ابراز همدردی می‌کنم و از درگاه خداوند متعال برای جانباختگان حادثه علو درجات و برای مجروحان آرزوی سلامتی و شفای عاجل دارم.

لازم است دستگاه‌های مسئول ضمن دلجویی از خانواده‌های این عزیزان سفر کرده، سریعا علل وقوع حادثه را بررسی و نسبت به ارایه گزارش آن اقدام کنند.

۲ جان باخته و ۲۱ مصدوم در واژگونی اتوبوس خبرنگاران

۲ جان باخته و ۲۱ مصدوم در واژگونی اتوبوس خبرنگاران

۲ جان باخته و ۲۱ مصدوم در واژگونی اتوبوس خبرنگاران

۲ جان باخته و ۲۱ مصدوم در واژگونی اتوبوس خبرنگاران

کپی