اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

شویگو: افغانستان احتمالا درگیر جنگ داخلی می‌شود

شویگو: افغانستان احتمالا درگیر جنگ داخلی می‌شود

وزیر دفاع روسیه امروز (چهارشنبه) گفت، ائتلاف ناتو طی 20 سال گذشته هیچ نتیجه ملموسی در افغانستان به دست نیاورده و این کشور بعد از خروج این ائتلاف به احتمال زیاد با یک جنگ داخلی مواجه می شود.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در نهمین کنفرانس امنیت بین المللی مسکو اظهار کرد: تحولات افغانستان نیازمند توجه ویژه هم از سوی کشورهای همسایه و هم سازمان‌های بین‌المللی است. باید پذیرفت در مدت ۲۰ سالی که یک ائتلاف چشمگیر از نیروهای غربی در این کشور صرف کرده‌اند این اتلاف نتوانسته نتایج چشمگیر به لحاظ ایجاد ثبات و تشکیل ساختارهای با ثبات دولت در این کشور به دست بیاورد .

شویگو خاطرنشان کرد: بعد از خروج نیروهای ناتو به احتمال زیاد جنگ داخلی ممکن است در افغانستان از سر گرفته شود و این جنگ داخلی با همه تبعات منفی آن شامل وخامت هر چه بیشتر وضعیت معیشت مردم، مهاجرت گسترده و اشاعه افراط‌گری به کشورهای همسایه همراه خواهد بود .

وزیر دفاع روسیه تاکید کرد، تروریسم تهدیدی کلیدی برای ثبات در خاورمیانه و آفریقا است .

شویگو عنوان کرد: سازمان‌های تروریستی مختلف تهدید اصلی علیه ثبات منطقه هستند. بعد از محو گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق، شبه‌نظامیان تعلیم دیده شروع به مهاجرت فعال به کشورهای دیگر کردند و اکثر آنها به لیبی منتقل شدند و همچنین سلولهای تروریستی در کشورهای مالی، جمهوری آفریقای مرکزی و موزامبیک وجود دارند .

از سوی دیگر به گفته شویگو، استقرار موشک‌های میانبرد آمریکا در آسیا می تواند مناطق شرقی روسیه را با تهدید مواجه کند .

این وزیر دولت روسیه یادآور شد، بعد از خروج آمریکا از معاهده سلاح‌های هسته‌ای میانبرد دیگر محدودیتی نسبت به تولید و استقرار موشک‌های این دسته از جمله در آسیا وجود ندارد.

وی در ادامه این اظهاراتش گفت:  از نقطه‌نظر نظامی ترکیب مولفه موشک‌های تهاجمی و ابزارهای دفاع ضد موشکی می‌تواند توازن قوا را نه فقط در منطقه بلکه در سراسر جهان تغییر دهد. چنانچه نسبت به استقرار موشک‌های میانبرد تصمیم گرفته شود این مساله تهدیدی را متوجه مناطق شرقی فدراسیون روسیه می کند.

شویگو تاکید کرد، کشورهای حوزه جنوب شرق آسیا تحت فشارهای اقتصادی خارجی مجبور به ایجاد ائتلاف‌های مشابه با ناتو شده‌اند.

وی افزود: فشارهای اقتصادی تهاجمی به منظور ایجاد تغییر در سیاست‌های کشورهای مستقل استفاده می شوند و این یک روند دیگر زمانه اخیر است. در این راستا تحریم‌های مالی و اقتصادی فعالانه استفاده شده و در تکمیل آنها از سیاست زور، حوادث نظامی تحریک‌آمیز و کمپین‌های اشاعه اطلاعات دروغ استفاده می شود. فعال ترین حالت این مساله در جنوب شرق آسیا ابراز شده است . کشورهای این منطقه مجبور به انتخاب ایجاد ائتلاف های مشابه با ناتو شده‌اند و این موضوع به آنها تحمیل شده است.همچنین شرکت کشتی های ناتو در مانور های نظامی در جنوب شرق آسیا ریسک‌های مربوط به حوادث نظامی را افزایش می‌دهد./ ایسنا

کپی