اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰

نگرانی هند از شیوع گونه جدید کروناویروس موسوم به "دلتا پلاس"

نگرانی هند از شیوع گونه جدید کروناویروس موسوم به "دلتا پلاس"

مسئولان بهداشتی هند از شناسایی یک گونه جدید ویروس کرونا موسوم به "دلتا پلاس" خبر دادند که حدود ۲۰ مورد آن در سه ایالت این کشور شناسایی و موجب نگرانی شده است.

به گزارش رویترز، "راجش بوشان" وزیر فدرال بهداشت در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که این گونه ویروس از جمله در ایالت ماهاراشترا در ۱۶ مورد مشاهده شده است. وی خاطرنشان کرد که ویروس دلتاپلاس قابلیت سرایت بیشتری دارد و از ایالت‌های هند خواست که تست کرونا را افزایش دهند.

هند روز چهارشنبه ۵۰ هزار و ۸۴۸ مورد جدید کرونا در ۲۴ ساعت گذشته اعلام کرد که با این حساب شمار کل مبتلایان به کرونا در این کشور به ۳۰ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر رسیده است. حدود ۳۹۰ هزار تن نیز در این کشور جان خود را از دست داده‌اند.

هند روز دوشنبه همزمان با شروع واکسیناسیون رایگان تمامی بزرگسالان این کشور،‌ رقم بی‌سابقه ۸.۶ میلیون نفر را مورد تزریق واکسن قرار داد اما کارشناسان ابراز تردید کرده اند که واکسیناسیون با همین شتاب ادامه پیدا نماید و می‌گویند حداکثر نرخ واکسیناسیون روزانه ۴ تا ۵ میلیون نفر است.

هر چند هند بزرگترین تولیدکننده واکسن در جهان است اما در این کشور تا کنون ۵.۵ درصد از جمعیت ۹۵۰ میلیون نفری واجد شرایط واکسیناسیون واکسن را دریافت کرده اند.
پایتخت هند هم با دشواری‌هایی رو به رو است و مقامات در دهلی نو می‌گویند بیش از ۸ میلیون نفر از ساکنان این شهر هنوز دوز اول واکسن را دریافت نکرده اند و واکسینه کردن تمام بزرگسالان در این شهر با نرخ فعلی بیش از یک سال به طول می‌انجامد.

هند از واکسن آسترازنکا تولید داخل توسط انستیتو سرم این کشور و همچنین یک واکسن تولید داخل با نام "کوواکسین" تولید شرکت "بهارات بایوتک" استفاده می‌کند.
این کشور با این حال ممکن است بزودی واکسن "اسپوتنیک V" روسیه را هم توزیع کند و انتظار می‌رود دولت در سال جاری از تولیدکنندگان مهم مانند فایزر هم واکسن وارد نماید.

هر چند موارد جدید ابتلا به پایین ترین سطح در سه ماه گذشته رسیده است اما کارشناسان می‌گویند به علت قابلیت سرایت شدید گونه‌های جدید ویروس ،‌کار واکسیناسیون باید شتاب گیرد./ ایرنا 

سازمان جهانی بهداشت مهار سویه‌های جدید کرونا را تاکید کرد

زیر ۱۸ ساله‌های انگلیس عامل شیوع سویه دلتا کروناویروس

کرونا در جهان/ مبتلایان هند بیش از ۳۰ میلیون نفر

کشف دلتا کرونا، نوع جدید ویروس کرونا در هند

ضعف واکسن‌های کرونا در برابر سویه دلتا

موج سوم کرونا در راه هند

 
 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
 
 

 

کپی