اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰

خشم ترودو از درخواست چین برای بررسی گور دسته جمعی کودکان بومی در کانادا

خشم ترودو از درخواست چین برای بررسی گور دسته جمعی کودکان بومی در کانادا

درخواست چین و متحدانش برای بررسی و انجام تحقیقات درباره کشف گور دسته جمعی و بقایای کودکان بومی در محوطه یک مدرسه شبانه روزی در کانادا، خشم ترودو را در پی داشت.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، بقایای ۲۱۵ کودک بومی که بعضی از آنها سه تا بیشتر نداشتند، در یک گور دسته جمعی در محوطه یک مدرسه شبانه روزی در بریتیش کلمبیا کانادا یافت شد؛ این مدرسه در سال ۱۹۸۷ تعطیل شد.

جیانگ دوآن، یکی از مقام‌های ارشد در هیات چین در سازمان ملل، ژنو به شورای حقوق بشر گفت: ما خواستار بررسی و تحقیقات دقیق و بی طرف درباره تمامی موارد ارتکاب جرایم علیه مردم بومی به ویژه کودکان هستیم و انتظار داریم که عاملان این جنایات پای میز محاکمه کشانده شوند. همچنین مراتب همدردی خود را به خانواده‌های قربانیان اعلام می‌داریم.

وی بیانیه‌ای را از جانب کشورهایی چون روسیه، ایران، بلاروس، کره شمالی، سوریه و ونزوئلا خواند که همگی آنها کشورهای غربی را بابت نقض حقوق بشر مورد انتقاد قرار داده‌اند.

کانادا که مناقشات دیپلماتیک و تجاری با پکن دارد، بعدا در بیانیه‌ای مشترک از جانب بیش از ۴۰ کشور خواستار دسترسی به منطقه سین‌کیانگ چین برای بررسی اتهامات مربوط به بازداشت گسترده مسلمانان اویغور از سوی دولت پکن شده است.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا با محکوم کردن اوضاع در سین‌کیانگ آن را "سوءاستفاده سیستماتیک و نقض گسترده حقوق بشر" در این منطقه اعلام کرد و گفت: یک کمیسیون سازش و حقیقت کانادایی از ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۵ برای رسیدگی به سوءرفتارها علیه مردم بومی فعالیت داشت.

ترودو در واکنش به اظهارات چین گفت: کمیسیون حقیقت و سازش چین کجاست؟ حقیقت آنها کجاست؟ آیا آن مسئولیت پذیری کانادا که همیشه نشان داده و مسئولیت اشتباهات وحشتناکش را در گذشته بر عهده گرفته، از سوی چین مشاهده می‌شود؟

وی در جمع خبرنگاران در اوتاوا افزود:‌ چین حتی نمی‌پذیرد که مشکلی وجود دارد. اما کانادایی‌ها و مردم از سراسر جهان اوضاعی را که برای اویغورها اتفاق می‌افتد، مورد بحث قرار می‌دهند./ ایسنا

کپی