اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

طنین عاشقانه‌های «دایان»

طنین عاشقانه‌های «دایان»
ندا سیجانی خبرنگار

گروه آوازی دایان جمعه چهارم تیرماه نخستین کنسرت آنلاین خود را روی صحنه می‌برد. این آنسامبل آوازی ساعت 20 با حضور تعدادی مخاطب در مؤسسه فرهنگی هنری شاه کلید برگزار می‌شود. به‌گفته سیاوش لطفی سرپرست گروه آوازی دایان، این اجرا به پیشنهاد بنیاد شاه‌کلید که یک مؤسسه فرهنگی چند‌منظوره تازه‌تأسیس است انجام می شود که پیش‌تر هم تعدادی اجرای آنلاین و برنامه‌های مختلف موسیقایی، سینمایی و غیره برگزار کرده است.


لطفی در گفت‌و‌گو با «ایران» درخصوص اجرای پیش رو گفت:«بیش ازیک سال است به‌دلیل کرونا ومحدودیت‌های موجود و نگرانی از خطرتجمع افراد تمرینات حضوری و دیگر برنامه‌های گروه ما تعطیل شده، بویژه آنکه شیوه فعالیت گروه  به شکلی است که خواندن با ماسک چندان عملی نخواهد بود ،اما به‌دلیل برگزاری کنسرت آرام آرام تمرینات گروه از سرگرفته شده و در یک مؤسسه فرهنگی هنری (الف) که فضایی گسترده دارد با رعایت فاصله‌گذاری و دستور العمل‌های بهداشتی مشغول تمرین هستیم و با وجود مدت‌ها تعطیلی خوشبختانه گروه آماده برگزاری کنسرت است.»
او درادامه افزود: «دراین کنسرت عاشقانه‌های «دایان» اجرا می‌شوند و اغلب قطعات در دوران کرونا نوشته شده و به‌ طریقی روایتگر دلتنگی‌ها، تنهایی‌ها، هجران‌ها و همزمان اشتیاق‌ها وآرزوهای حاکم براین دوران عجیب است.همچنین قطعه «سه‌گانه تهران»اجرا می‌شود که قطعه ای ویژه‌ است و خوانشی موسیقایی است از شهرتهران که با یک عاشقانه آغاز می‌شود و از این طریق با دیگرقطعات درتناسب مضمونی قرارمی‌گیرد.»
سیاوش لطفی گفت:«این گروه را تابستان ۱۳۹۴ تشکیل دادم.آن‌زمان به پیشنهاد یک نوازنده آلمانی قطعه‌ای برای باس‌کلارینت و گروه کرخانم‌ها نوشته بودم و ازتعدادی از بهترین خواننده‌های خانم دعوت به عمل آوردم و درهمان آغاز کار تمرینات گروه از سر گرفته شد و این قطعات اجرا گردید، درواقع رنگ‌آمیزی زیبا و منحصر به فرد این اجرا انگیزه‌ای شد برای ادامه‌ کار و شکل‌گیری ایده‌ها و قطعات تازه که در همراهی با گروه به‌صورت جدی انجام گرفت،البته طی این مدت زمان اعضای گروه تغییراتی داشته  است ،اما در حال حاضر پدرام افشاری پیانیست گروه و گلناز نویدان، سمیرا محسنی، سمیرا دیلمقانی، مریم موفقی، پگاه عینک‌چی، یکتا اعتمادی، ملینا رمضان، سارا محسنی، نسیم شجاعی خوانندگان گروه هستند که همکاری می‌کنند. گروه آوازی دایان تا اکنون فعالیت‌های متعددی داشته، از قبیل اجرای کنسرت در تالار رودکی، فرهنگسرای نیاوران، شهر کتاب الف، شهر کتاب مرکزی، مؤسسه فرهنگی‌هنری الف و مؤسسات فرهنگی دیگر.»
 اولین آلبوم گروه با عنوان «من این می‌گویم و دنباله دارد شب...» که مجموعه‌ای است از لالایی‌های جهان در سال ۹۹ توسط نشر «خانه هنر خرد» منتشر شد. حال او از فعالیت‌های گروه در سال کرونا گفت: «گمان می‌کنم در دوران کرونا گروه ما یکی از فعال‌ترین گروه‌های کر بوده وانتشار آلبوم اتفاق مهم این دوران است. همچنین این گروه در جشنواره بین‌المللی «شیستا» در سوئد اجرای آنلاین داشته است. ضمناً دایان یکی از اولین گروه‌هایی بود که در همان بهار ۹۹ به شکل آنلاین از خانه‌ها کلیپی را تدوین و آماده کرد. پروژه آنلاین دیگری با عنوان «با همان و تنهایان» در زمستان ۹۹ انجام دادیم که شامل 9  کلیپ کوتاه به کارگردانی «هومن حسنی» است و مروری است بر تکه‌هایی کوتاه از قطعات رپرتوار گروه.»
لطفی درباره این اجرا افزود: «این اجرا در واقع یک کنسرت آنلاین است، اما چنان‌که می‌دانید درحال حاضر اجراهای حضوری هم با رعایت دستور‌العمل‌های کرونایی ازسر گرفته شده‌اند و تئاترها و کنسرت‌های محدودی در حال برگزاری است. اجرای گروه ما نیز با حضور تعداد بسیار محدود از اعضای بنیاد شاه‌کلید و برخی دیگر و به‌صورت آنلاین برگزار خواهد شد.»‌

کپی