اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰
نماینده مجلس: به‌ جای تدوین برنامه‌های استراتژیک سرگرم قیچی کردن روبان‌های رنگارنگ شده‌ایم

توصیه‌های مجلسی‌ها به دولت آینده

توصیه‌های مجلسی‌ها به دولت آینده

گروه سیاسی/ مجلس اصولگرا اگر چه از انتخاب سید ابراهیم رئیسی استقبال کرده و وعده تعامل و همکاری با دولت آینده داده، اما همزمان این توصیه را هم داشتند که دولت جدید برای عملیاتی کردن برنامه ها و وعدهای خود تلاش مضاعف داشته باشد.

دیروز علی نیکزاد که در غیاب محمد باقر قالیباف ریاست جلسه را بر عهده داشت، در نطق پیش از دستور خود گفت: انتخابات از مهم‌ترین نمودهای جمهوریت در نظام مردم سالاری دینی است و پیام این دوره از انتخابات مخابره یک «نه» بزرگ به تلاش‌های واهی شبکه‌های ۲۴ ساعته سعودی و صهیونیستی از یک سو و توهمات برخی بی‌بصیرتان متوهم داخلی از سوی دیگر بود که تلاش کردند انتخابات را تحریم کنند. اما مردم کشور ما با بصیرت خود علی‌رغم مشکلات معیشتی، نگرانی از همه‌گیری کرونا و تبلیغات صدها میلیاردی رسانه‌ها با فراخوان رهبری به صحنه آمدند تا بگویند گرچه از مسئولان و وضعیت موجود دلخور هستند اما به انقلاب اسلامی پایبند و به حل مشکلات امیدوار هستند.
نیکزاد ادامه داد: مجلس در عین پایبندی به تفکیک قوا و عمل به وظایف ذاتی نظارتی خود همراه و همکار دولت منتخب خواهد بود و از هیچ کوششی برای کاهش آلام و مشکلات مردم دریغ نخواهد کرد، مردم با وجود مشکلات مناعت طبع و بزرگواری خود را با حضور در پای صندوق‌های رأی نشان دادند، اکنون نوبت دولتمردان در همه قواست که نوکری خود را نشان دهند، هر فردی که برای خود شأنی بالاتر از نوکری در مقابل این ملت بزرگ قائل است جایی در مجلس انقلابی، دولت مردمی و قوه قضائیه مقتدر نخواهد داشت، مردم آمدند و اکنون نوبت ماست تا برای رفع مشکلات آنها بدویم و شب را از روز نشناسیم، چرا که در غیر این‌صورت در حق شهدا جفا کرده‌ایم. او افزود: دولت امریکا باید این پنبه را از گوش خود خارج کند و بفهمد قرار نیست تحت هیچ شرایطی بدون تأمین منافع ملی ما و پیش از لغو همه تحریم‌ها و اثبات صحت اقوالشان از طریق راستی‌آزمایی تعهدی امضا شود.
درس‌های انتخابات 28 خرداد
علیرضا پاک‌فطرت، نماینده شیراز هم در تذکری شفاهی با بیان اینکه انتخابات ۲۸ خرداد، درس‌های زیادی داشت، گفت: همه جناح‌ها بدانند که مردم با هیچ گروهی عهد اخوت نبستند. در ۲۸ خرداد همه اصلاح‌طلب‌ها پشت سر نامزد خود آمدند اما به خاطر عملکرد ضعیف ۸ ساله نتوانستند نظر مردم را جلب کنند. گروهی که رأی آورده نیز بداند که مردم باهوش هستند اگر شما هم به مردم توجه نکنید، مردم ۴ سال بعد به شما در انتخابات نمره خوبی نخواهند داد. وی با بیان اینکه قوه مقننه از مناظرات ریاست جمهوری درس بگیرد، اظهار کرد: در همه مناظره‌ها، تقریباً همه نامزدها از فساد و تبعیض گفتند. اولاً، این وضعیت شایسته کشوری نیست که ادعای اسلام ناب می‌کند. از مجلس انتظار می‌رود که در سال‌ جاری قانون مهم شفافیت و تعارض منافع را تصویب کند. هیأت رئیسه سریعاً این دو طرح را تصویب کند.
سرگرم قیچی کردن روبان‌های رنگارنگ شده‌ایم
مسلم صالحی نماینده اقلید هم در نطق میان دستور خود از بی‌توجهی مجلس به امور اصلی انتقاد کرد و گفت: مجلس محل تیشه و کلنگ و چانه‌زنی برای پروژه‌های کم ارزش نبوده و محل تبادل افکار دوراندیشانه، استراتژیک و در قواره ملی برای تقنین اصولی، نظارت درست، تعامل با فرصت‌ها و تقابل با تهدیدهای داخلی و خارجی است. صالحی ادامه داد: بزرگی ناموزون بدنه دولت، اتکای اقتصاد و بودجه ملی به نفت و خام فروشی، عدم استقلال بانک مرکزی در اولویت قرار دادن همه چیز به همراه موازی کاری و تکرار باورهای ناشی از سوءتدبیر موجب شده تا ما همواره ذیل شرایط حساس کنونی قرار داشته باشیم و ناگزیر به اتخاذ تصمیم‌های مقطعی شویم. به‌گفته این نماینده مجلس، زمانی که در حال قیچی کردن روبان‌های رنگارنگ هستیم، کشورهای کره‌جنوبی، ژاپن و امریکا به ترتیب در حال تدوین برنامه‌های استراتژیک بلندمدت ۵۰ ساله، ۱۰۰ ساله و ۲۰۰ ساله هستند. صالحی خطاب به رئیس‌جمهوری منتخب با بیان اینکه این بیماری مزمن با برخوردهای سلیقه‌ای و مقطعی تقویت نمی‌شود که هیچ، تضعیف هم می‌شود، تصریح کرد: دولتی متفاوت، تحول‌گرا و جوان را به یاری بطلبید که به سیاست‌های عقلانی باور داشته و با این پدیده شوم مبارزه سیستماتیک را آغاز کند؛ شما مدیون هیچگونه گروه خاص سیاسی نیستید اگر کسی کاری انجام داده بر حسب وظیفه دینی و شرعی خود بوده است از این‌ رو اجازه ندهید گروه‌های خاص سیاسی به‌دنبال سهم خواهی از دولت شما باشند.
نماینده گلپایگان در مجلس هم از پاسخ قاطع رئیسی درباره امکان دیدار با رئیس جمهوری امریکا تشکر کرد. رئیسی در نشست خبری خود گفته بود که با یدن دیدار نخواهد کرد.
اصغر سلیمی، نماینده سمیرم هم با بیان اینکه دولت فرصتی برای آزمون و خطا ندارد، به ایسنا گفت: امروز وضعیت کشور به گونه‌ای است که دولت نمی‌تواند برنامه‌های خود را به شکل آزمایشی اجرا کند و منتظر نتیجه آن باشد. رئیس‌جمهوری در این فرصت ۴۰ روزه‌ای که برای رفتن به ساختمان ریاست جمهوری دارد باید بهترین وزرا را برگزیند تا چرخ اقتصادی کشور به چرخش در بیاید و مشکلات اجتماعی نیز به تبع آن حل شود.

کپی