اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰
علی صفایی داور بازی سوپرجام در گفت‌وگو با «ایران»:

سیستم‌ها قطع بود، از هندزفری و ایرپاد استفاده کردیم

سیستم‌ها قطع بود، از هندزفری و ایرپاد استفاده کردیم
حامد جیرودی خبرنگار

دیدار سوپرجام 1398-99 میان پرسپولیس و تراکتور بالاخره برگزار شد. دیداری که قضاوت آن را علی صفایی به همراه کمک‌هایش حسن ظهیری و محمدعلی پورمتقی برعهده داشت.

 اما نکته عجیبی که درخصوص تیم داوری وجود داشت، این بود که آنها به جای هدست و سیستم رادیویی از ایرپاد و هندزفری استفاده ‌کردند. یکی از کمک‌ها هندزفری گوش راست را در اختیار داشت و داور چهارم هندزفری گوش چپ. ضمن اینکه داور وسط، ایرپاد گوش راست و کمک دوم، ایرپاد گوش چپ را در اختیار داشت. این موضوع توجه‌ها را به خود جلب کرد.

صفایی، داور بازی سوپرجام در این خصوص به خبرنگار «ایران» چنین توضیح داد: «در یکی دو ماه گذشته از وقتی که دپارتمان و کمیته داوران جدید یعنی آقای حسن کامرانی فر و خداداد افشاریان مسئولیت قبول کردند، بلافاصله درصدد رفع معایب سیستم‌های داوری برآمدند. ما 10 سیستم داشتیم که چهار پنج سال است دارد کار می‌کند و هیچ سرویس و تعمیری نشده بود. اکثر سیستم‌ها مشکل داشت و دچار قطعی می‌شد و برای همین این دوستان که آمدند، سیستم‌ها را جمع کردند و برای تعمیرات فرستادند. آن هم با توجه به امکاناتی که وجود دارد و شرایط تحریمی که هست. در این بین 10 سیستم جدید هم خریداری شد ولی همان طور که می‌دانید، در گمرک تشریفاتی وجود دارد تا کالا ترخیص شود. قبل از بازی سوپرجام، چند تا از سیستم‌های قبلی را که برای تعمیر فرستاده بودند تحویل گرفتند و به ورزشگاه فرستادند ولی یک ساعت قبل از بازی که آنها را چک کردیم، 2 تا از 4 سیستمی که باید استفاده می‌کردیم قطع بود و مشکل ارتباط داشت.»

این داور قمی و 39 ساله ادامه داد: «در این شرایط به ما پیشنهاد دادند که از گوشی‌های همراه‌مان استفاده کنیم که در دسته‌های پایین‌تر جواب داده بود و ما هم از طریق هندزفری و ایرپاد توانستیم در این مسابقه با هم ارتباط داشته باشیم. خیلی هم خوب بود و جواب داد. حالا قول داده‌اند طی هفته آینده سیستم‌های جدید از گمرک ترخیص و جایگزین سیستم‌های قدیمی شود.»

صفایی که از لیگ سیزدهم در لیگ برتر قضاوت می‌کند، درباره سیستم VAR که به یکی از دغدغه‌های اصلی فوتبال ایران و داوری تبدیل شده، گفت: «ما تحت تحریم‌های ظالمانه‌ای هستیم و من یادم هست یکی دو سال پیش هم اقدامات اولیه‌ای برای تهیه سخت‌افزار این سیستم شد که پروسه طولانی داشت و یک سری سیستم از کشورهای آسیای شرقی تهیه شد ولی به خاطر تحریم‌ها نتوانستیم آنها را وارد کنیم. الان هم ما از بودن سیستم کمک داور ویدیویی استقبال می‌کنیم و دپارتمان و کمیته داوران هم بشدت پیگیر هستند تا این اتفاق بیفتد و خیلی از حاشیه‌ها و تنش‌ها کم شود ولی خیلی از موارد به مراجع بالادستی برمی‌گردد و کار دیگری از این دوستان برنمی‌آید. بحث تحریم و بودجه‌اش است و اگر خوشبینانه نگاه کنیم، یکی دو فصلی طول می‌کشد که VAR به ایران بیاید. ضمن اینکه به غیر از سخت‌افزارش، یک پروسه آموزشی دارد؛ ما داورها و اپراتورها باید ساعت‌ها در کلاس‌های آموزشی بنشینیم و درباره نحوه کار این سیستم آموزش ببینیم.»

او درباره اینکه ممکن است به خاطر نبود VAR میزبانی مرحله بعد مقدماتی جام جهانی از تیم ملی گرفته شود، پاسخ داد: «من نمی‌دانم این موضوع چقدر صحت دارد ولی AFC در همین مسابقات لیگ قهرمانان آسیا هم تا قبل از رسیدن به مراحل نیمه نهایی و فینال از سیستم VAR استفاده نمی‌کرد و فکر نمی‌کنم فیفا این ضرب‌الاجل را برای فدراسیون‌های عضوش بگذارد و ما هم که به خاطر تحریم‌ها فعلاً نمی‌توانیم از این سیستم استفاده کنیم.»

با حضور شهاب‌الدین عزیزی خادم این وعده داده شد که حقوق داوران افزایش 3 برابری داشته باشد. صفایی دراین خصوص چنین واکنشی داشت: «خوشبختانه با تیم جدیدی که به فدراسیون وارد شده و در رأس آنها آقای عزیزی خادم هست، نگرش جدیدی هم به وجود آمده و نگاه ویژه‌ای به داوری می‌شود که ما آن را می‌بینیم. قرار است افزایش حقوق داوران هم طبق مصوبه از ابتدای فصل بعد اعمال شود.»

در بازی «سوپرجام» صفایی بازیکن تراکتور (مهدی تیکدری) را به خاطر خطای غیر ورزشی اخراج کرد که کارشناسان گفتند درست بوده است. او درباره قضاوتش گفت: «ما راجع به صحنه های داوری حق صحبت نداریم.»

بیشتر بخوانید:

کارشناسی داوری دیدار پرسپولیس و تراکتور

نوازی: داور کاری کرد استقلال برنده شود

فیلم| قهرمانی سوپرجام به ۳ پرسپولیسی‌ فقید تقدیم شد+ عکس

درگذشت مغانلو در حادثه ای دلخراش

فیلم| قهرمانی سوپرجام به ۳ پرسپولیسی‌ فقید تقدیم شد+ عکس

 


 

کپی