اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰

رئیس‌جمهوری در هفتاد‌وچهارمین افتتاح طرح‌های ملی:

تحریم‌ها بزودی برداشته می‌شود

تحریم‌ها بزودی برداشته می‌شود

گروه اقتصادی| رئیس‌جمهوری با بیان این که تحریم‌ها بزودی برداشته خواهد شد، گفت: افتتاح‌های پنجشنبه تو دهنی به امریکایی‌ها بود که نشان دهیم شما نمی‌توانید ملت ایران را تحریم کنید. نمی‌توانید تولید ایران را تحریم کنید. می‌توانید راحتی مردم را به تحریم بکشانید می‌توانید ارزانی را به تحریم بکشانید اما نمی‌توانید ملتی را در مسیر توسعه و جهش تولید باز دارید. ما امروز شاهد این تحول در سراسر کشور هستیم.

حسن روحانی روز دوشنبه در هفتاد و چهارمین افتتاح طرح‌های ملی و در حاشیه افتتاح طرح‌های سازمان مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، با تبریک ولادت امام رضا(ع) گفت: مردم روز جمعه کار بسیار بزرگ سیاسی و اجتماعی خود را انجام دادند و رئیس‌جمهوری را برای دوره سیزدهم انتخاب کردند. روحانی بااشاره به افتتاح‌های روز گذشته اظهار کرد: از آغاز سال ۹۹ افتتاح پنجشنبه‌ها را آغاز کرده‌ایم و این افتتاح هفتاد و چهارمین افتتاح است. این علامت بسیار خوبی برای جهانیان است. نخستین علامت این است ایران مرکز سرمایه‌گذاری و تولید است و مردم ایران علاقه‌مند به آبادانی کشور خود هستند. رئیس دولت تدبیر و امید ادامه داد: ۶۲۱ طرح در حال اجرا است و ۲۴۸ هزار میلیارد تومان برای این طرح‌ها سرمایه‌گذاری شده است و ۵۳ درصد این طرح‌ها اجرایی و عملیاتی شده است و تا پایان سال و سال آینده ادامه می‌یابد و به افتتاح می‌رسد. وی با مهم خواندن سرمایه‌گذاری مردم خاطرنشان کرد: اگر مردم به آینده کشور و سود سرمایه‌گذاری خود امید نداشته باشند، فقط در مناطق آزاد ۲۴۸ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و روزانه در مناطق زیادی در سراسر کشور سرمایه‌گذاری می‌شود.
رئیس دولت تدبیر و امید با قدردانی از ایستادگی مردم در این مدت، تصریح کرد: ایستادگی و مقاومت مردم با وجود رنج، سختی و مشکلاتی که در این سه سال و نیم تحمل کرده‌اند، در تاریخ منطقه بی‌نظیر و در جهان کم نظیر بوده است. روحانی ادامه داد: حرفی که مسئولان وزارت دارایی امریکا سه روز پیش اعلام کردند که ما از فردا آماده‌ایم که تحریم را روی واکسن کرونا برداریم، یعنی این تروریست‌ها کاملاً اعتراف می‌کنند همه چیز را روی این مردم بستند. تمام فعالیت‌های بانکی را قفل کردند و حالا بعد از ماه‌ها دولت جدید معتقد است که باید تحریم را کنار بگذارد و بارها هم گفته که طرح تحریم غلط بوده است. زمانی که فهمیدند صادر کننده واکسن و ماسک شدیم، گفتند تحریم را برمی‌دارند.
وی اضافه کرد: تازه بعد از چندماه که بر سرکار آمدند، گفتند که در مسائل بانکی اگر برای ماسک و برای واکسن کرونا باشد، اشکال ندارد. آن هم بعد از زمانی که می‌دانستند ما صادرکننده ماسک شدیم و فهمیدند در واکسن هم تولید کننده شدیم. زمانی که تولید کردیم و به بازار آمد و واکسیناسیون شروع شد، گفتند تحریم برای واکسن آزاد است. رئیس جمهوری یادآور شد: حرفی که ما در طول این سه سال‌ونیم به مردم می‌زدیم که  با چه سختی کشور اداره می‌شود. این که به مردم گفتیم ماه ها طول کشید که بتوانیم پول واکسن سازمان بهداشت جهانی یعنی واکسن‌های کوواکس را پرداخت کنیم که آنها واکسن در اختیار بگذارند شاید برای مردم سخت بود که باور کنند چه سختی‌هایی برای وارد کردن واکسن کشیدیم تا  وارد کشور شود. رئیس دولت تدبیر و امید گفت: چند روز پیش امریکا صریحاً اعلام کرد و گفت تازه اجازه خواهیم داد فقط برای واکسن و ماسک فعالیت بانکی آغاز شود این نشان می‌دهد که مردم با چه سختی زندگی کردند اما در عین حال صورت سیاه دشمن را به خاک مالیدند.
افتتاح8 هزار میلیارد تومان طرح
روحانی با بیان این که تا روز آخر این دولت افتتاح‌ها را ادامه خواهیم داد، گفت: امروز (دوشنبه) در مناطق آزاد8 هزار میلیارد تومان طرح افتتاح شد که مجموعاً با آنچه سرمایه‌گذاری و کلنگ زنی شد 70 هزار میلیارد تومان است. اینکه در یک روز شاهد 70 هزار میلیارد تومان در بخش افتتاح و سرمایه‌گذاری باشیم نشان از عظمت این ملت است. روحانی گفت: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم مناطق آزاد از مناطق وارد کننده به مناطق تولید کننده و صادر کننده تبدیل شدند. این مناطق تبدیل به پل ارتباطی بین ایران و همسایگان و کشورهای مختلف شدند. اینکه امروز در مناطق آزاد در فکر ایجاد بورس بین‌المللی، بانک آف شور هستند، نشان دهنده این است که مناطق آزاد ما در مسیر توسعه و پیشرفت است. رئیس جمهوری گفت: سرمایه‌گذاری خارجی همه جا در کشور انجام خواهد گرفت. ان‌شاءالله بزودی تحریم برداشته می‌شود و سرمایه‌های خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد. اما مناطق آزاد شرایط خاص خود را دارند بنابراین در زمینه جذب سرمایه خارجی باید پیشران باشند و شاهد فعالیت بیشتر در طول هفته‌های آینده و در دولت سیزدهم باشیم.
بورس بین‌المللی
روحانی همچنین در جریان بهره‌برداری از پروژه‌ها و پس از ارائه گزارش دبیر شورای عالی مناطق آزاد، گفت: فعال شدن بورس بین‌الملل و همچنین بانک اختصاصی و آف شور می‌تواند سه طرح مهم برای تحول در مناطق آزاد باشد و دولت هم برای به‌ثمر نشستن زودتر این طرح‌ها کمک خواهد کرد.
رئیس جمهوری با اشاره به طرح‌های افتتاح شده منطقه ارس گفت: سال ۹۸، یکهزار و ۹۰۰ میلیارد تومان و در سال ۹۹، ۶ هزار میلیارد تومان برای منطقه ارس سرمایه‌گذاری شده است و این نمونه بارز شکست امریکا در جنگ اقتصادی است. هر کجا سر بزنیم می‌بینیم سرمایه‌گذاری‌ها در سال ۹۸ و ۹۹ به‌رغم کرونا و جنگ اقتصادی بیشتر شده است.
روحانی با بیان اینکه مردم به آینده اقتصاد، کشور، تولید و صادرات ۱۰۰ درصد امیدوار هستند، گفت: این بخش خصوصی است که برای این طرح‌ها سرمایه‌گذاری کرده است. شاید بگویند دولت اراده کرده و تصمیم گرفته تا سرمایه‌گذاری کند اما وقتی بخش خصوصی سرمایه‌گذاری می‌کند به معنای این است که جامعه و ملت ما به آینده کشورشان امیدوار هستند. رئیس دولت تدبیر و امید افزود: مطمئن هستم بعد از برداشتن تحریم که بزودی انجام خواهد شد، روابط ما با آذربایجان گسترده می‌شود. تصمیمات مهمی با رئیس جمهوری آذربایجان اتخاذ کرده‌ایم و همه این تصمیمات به‌دلیل تحریم کمی با کندی مواجه شده بود که همه این ها اجرایی و عملیاتی می‌شود و مردم شاهد تحول بسیار مثبتی در مناطق مرزی شمال غرب کشور خواهند بود.
 روحانی پس از گزارش مدیرعامل منطقه آزاد کیش با گرامیداشت یاد مرحوم اکبر ترکان و یادآوری زحمات وی بویژه در مناطق آزاد گفت: هر روز شاهد افتتاح بسیار بزرگ در مناطق آزاد هستیم. کیش جزو مناطقی است که سرمایه گذاری های بسیار بزرگی در آنجا انجام شده است و باز هم استعداد بسیار زیادی برای سرمایه‌گذاری بیشتر دارد و می‌تواند منطقه بسیار مهمی برای جذب سرمایه خارجی باشد. رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: مطمئنم دولت سیزدهم همانند دولت یازدهم و دوازدهم به مناطق آزاد برای توسعه ایران عزیز کمک خواهد کرد.  وی در ادامه قشم را جزیره‌ای آباد توصیف کرد و گفت: خوشحالم در سال‌های اخیر سرمایه گذاری‌های بسیار خوبی در این منطقه انجام شده است و امیدوارم روز به روز شاهد آبادانی بیشتر این جزیره باشیم. افتتاح ۱۵ طرح زیربنایی در این جزیره زیبا موجب خوشحالی همه ما است چون این جزیره استعداد بسیار زیادی هم برای تولید و هم در بخش دریایی و بهره‌برداری از دریا و همچنین گردشگری دارد.
 روحانی تأکید کرد: در سفر اسفند ۹۷ به عتبات عالیات و بغداد، یکی از توافق‌های مهم با نخست‌وزیر وقت عادل عبدالمهدی مسأله لایروبی اروندرود بود که در بیانیه مشترک تصریح شد و هر دو رئیس‌جمهوری ایران و نخست‌وزیر عراق در مصاحبه رسمی این را مطرح کردیم که از جهات مختلف و همچنین برای آبادانی منطقه حائز اهمیت است.
رئیس دولت‌های یازدهم و دوازدهم افزود: همچنین طرح راه‌آهن بصره به شلمچه که ایران را به عراق و در نهایت به دریای مدیترانه متصل می‌کند بسیار مهم است و این هم جزو مصوبات ما با نخست‌وزیر وقت عراق بود.
چند بار درباره این مصوبه با آقای الکاظمی صحبت کردیم که موانع برطرف و فعالیت آغاز شد و امیدواریم راه‌آهن هر چه زودتر به نتیجه برسد و سال های آینده که شرایط کرونا هم نخواهد بود این مسیر بسیار خوبی برای زیارت اربعین خواهد بود تا زوار راحت بتوانند با ریل به کربلا برسند.
بورس بین‌الملل در کیش افتتاح می‌شود
 حمیدرضا مؤمنی، دبیر شورای‌ عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز در این مراسم با بیان اینکه بورس بین‌الملل در کیش بزودی و پس از صدور مجوز از سوی شورای عالی بورس افتتاح خواهد شد، گفت: این بورس برای جذب سرمایه‌های خارجی و تأمین مالی ارزی راه‌اندازی می‌شود. وی افزود: بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای ترمینال فرودگاه کیش، تجهیزات و توسعه کیش‌ایر، زیرساخت‌های لجستیکی و گردشگری ماکو، تأمین تجهیزات منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام، تأمین و تکمیل اسکله‌های بندر کاسپین و پروژه‌های زیرساختی قشم با روش‌های مختلف تأمین مالی شده است.
مؤمنی خاطرنشان کرد: بیش از سه هزار میلیارد تومان نیز برای پروژه‌های زیربنایی در مناطق آزاد ارس و چابهار با نهایی شدن فرایند‌های لازم به همین شیوه‌ها تأمین خواهد شد.
مؤمنی با بیان اینکه همکاری گسترده‌ای میان مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و نهادهای مختلف بازار سرمایه صورت گرفته است، تصریح کرد: ایجاد شرکت تأمین سرمایه خاص مناطق آزاد و گسترش فعالیت‌های بازارهای بورس جهت جذب سرمایه‌گذاری بویژه از کشورهای همسایه از جمله این ارتباطات محسوب می‌شود.
به گفته مؤمنی، سپرده‌های فعالان اقتصادی و گردش مالی حاصل از فعالیت‌های سرمایه‌گذاری و تجاری آنها، ظرفیت بالایی جهت تأمین مالی پروژه‌های مستقر در مناطق آزاد فراهم می‌کند.

برش

طرح ها:
در هفتاد و چهارمین هفته پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید، ۱۰۲ پروژه اقتصادی و زیربنایی در مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، آذربایجان شرقی و گیلان به بهره‌برداری رسید.
برای اجرای ۵۰ پروژه‌ در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور ۸ هزار و ۱۵ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده و برای اجرای ۵۲ طرحی که عملیات احداث آنها آغاز می‌شود نیز ۶۲ هزار و ۵۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.
با بهره‌برداری از مجموع این طرح‌ها برای ۹ هزار و ۲۰۷ نفر اشتغال پایدار و مستقیم ایجاد می‌شود. 

کپی