اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰

پیروزی «پاشینیان» در انتخابات زودهنگام ارمنستان

پیروزی «پاشینیان» در انتخابات زودهنگام ارمنستان
زهره صفاری

«نیکول پاشینیان» با کسب 53.9 درصد آرا در انتخابات زودهنگام پارلمانی ارمنستان، در جایگاه نخست‌وزیری کشورش ابقا شد. به‌گزارش «گاردین»، حزب «پیمان مدنی» پاشینیان در حالی برای دومین بار پس از ماه‌ها انتقاد برای اجرای برنامه‌های دموکراتیک خود فرصت یافت که ادعای پیروزی زودهنگام نخست‌وزیر این کشور و فراخوان هوادارانش سبب شد تا «روبرت کوچاریان» رقیب اصلی او در انتخابات و مخالفان دولت اتهام تقلب را مطرح کنند.

 این در حالی است که کمیسیون مرکزی انتخابات ارمنستان با اعلام مشارکت 50 درصد جمعیت دو میلیون و پانصد هزار نفری واجدان شرایط، حضور 20 حزب سیاسی و 4 ائتلاف انتخاباتی را رکوردی در تاریخ این کشور اعلام کرد. «پاشینیان» که پس از آتش بس جنجالی با جمهوری آذربایجان به میانجیگری روسیه مورد انتقاد شدید در کشورش قرار گرفته بود، این انتخابات را «انقلاب فولادی» خواند. وی صبح دیروز با‌وجود تداوم شمارش آرا پیروزی اش را اعلام کرد و از هوادارانش خواست که تا عصر در میدان اصلی ایروان جشن پیروزی بگیرند. وی گفت: «مردم ارمنستان به حزب ما مأموریت هدایت کشور و به من مأموریت دوباره نخست‌وزیری را داده‌اند. ما پیروز انتخابات هستیم و اکثریت پارلمان در دست ماست.» این اظهارات در حالی مطرح شد که به نوشته «بی بی‌سی»، «روبرت کوچاریان» و هم پیمانانش در بیانیه‌ای نتیجه انتخابات را زیر سؤال برده و اعلام کردند: «صدها گزارش از شعبه‌های رأی دهی رسیده که تقلب در انتخابات را تأیید می‌کند. بنابراین ما نتیجه این انتخابات را تا مشخص شدن بررسی تخلفات به رسمیت نمی‌شناسیم.»
دفتر دادستان کل ارمنستان نیز 319 مورد گزارش تخلف را تأیید و از تشکیل 6 پرونده کیفری پرده برداشت. بنا بر اعلام دادستانی این کشور عمده این شکایت‌ها به اتهامات رشوه در کارزارهای انتخاباتی مربوط می‌شود. به نوشته «الجزیره»، در حالی که نتایج نظرسنجی‌های پیش از انتخابات رقابت شانه به شانه دو حزب «پاشینیان» و «کوچاریان» را نشان می‌داد اما پس از پیروزی حزب «پیمان مدنی»، با‌وجود ادعای تقلب منتقدان، ناظران این انتخابات که کارشناسان سازمان امنیت و همکاری اروپا بودند در گزارش‌هایی صحت آن را تأیید کردند. به نوشته «گاردین»، «پاشینیان» سال 2018 به خاطر برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه مورد تحسین جهانی قرار گرفت. اما او پس از اینکه در جنگ 6 هفته‌ای با جمهوری آذربایجان، آتش بس را پذیرفت، با تظاهرات‌ گسترده‌ای در کشورش روبه‌رو شد  تا در نهایت برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی به‌عنوان راهکار حل بحران در دستور اجرا قرار گیرد. «آرسن خراطیان»، مشاور سابق «پاشینیان» به الجزیره گفت: «با این نتایج نخست‌وزیر شانس تشکیل دولت را پیدا کرده تا هر چه زودتر تنش‌های داخلی را به پایان برساند.»


 

کپی