اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰
حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم رئیسی در نخستین نشست خبری به عنوان رئیس‌جمهور منتخب به سؤالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ داد

10 پرســــش و پاسخ صریح

10 پرســــش  و پاسخ صریح

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی در اولین نشست خود به‌عنوان رئیس‌جمهوری منتخب اولویت‌ها و سیاست‌های دولت سیزدهم را تشریح کرد.

 به‌گزارش ایسنا او با اشاره به پیام‌های مختلف حضور مردم در انتخابات گفت: یک پیام، پیام وحدت و انسجام ملی بود. پیام دیگر ضرورت تغییر در وضعیت و شرایط اقتصادی و زندگی مردم بود. پیام ملت ایران مبارزه با فساد، فقر، تبعیض و در یک کلمه اجرای عدالت در تمام شئون زندگی مردم بود. پیام ملت ایران، پافشاری بر ارزش‌های انقلاب شکوهمند اسلامی و تداوم راه امام(ره) و شهدا بویژه سردار دل‌ها شهید سردار قاسم سلیمانی بود. مردم با حضور خودشان وفاداریشان را به خون مطهر شهدا اعلام کرده و به پیام رهبر معظم انقلاب لبیک گفتند. رئیسی ادامه داد: این پیام برای دولت مردم و همه مدیران و مسئولان دولتی که امور را به عهده خواهند گرفت باید شنیده شود. ما باید به عهدی که با مردم بستیم وفادار بمانیم و وفاداری این است که با همه وجود برای رفع مشکلات پیش رو و باز کردن گره‌ها تلاش کنیم. با اعتماد به نیروی انسانی بویژه جوانان و ذخایر ارزشمند کشور ان‌شاء‌الله وضعیت و شرایط به نفع مردم و برای گشایش در زندگی مردم تغییر می‌کند. 
وی با اشاره به سیاست‌های دولت سیزدهم در حوزه سیاست خارجی اظهار کرد: در مذاکرات، هر مذاکره‌ای که منافع ملی در آن تضمین شود حتماً مورد حمایت ما خواهد بود اما ما وضعیت اقتصاد و شرایط مردم را به مذاکرات گره نخواهیم زد و اجازه نخواهیم داد که مذاکره برای مذاکره و مذاکرات فرسایی باشد، بلکه هر نشستی باید همراه با نتیجه باشد و برای ملت بزرگ ایران آورده‌ای داشته باشد. رئیسی در بخش دیگری از این نشست تصریح کرد: در ابتدای دولت خواهیم گفت که همه زمینه‌ها برای بازگشت ایرانیان خارج از کشور فراهم خواهیم کرد زیرا دولت خود را مؤظف می‌داند که در این باره کارهایی را انجام دهد. رئیس‌جمهور منتخب گفت: ایرانی که در خارج از کشور درآمدی را کسب کرده است بهترین مکان و امن‌ترین مکان برای او سرمایه‌گذاری در داخل ایران و سرزمین آبا و اجدادی او است.
 
برجام برای دولت شما چقدر اهمیت دارد و چه پیامی برای امریکا و اروپا دارید؟
ما خطاب به امریکا می‌گوییم شما موظف به رفع همه تحریم‌ها هستید و باید برگردید و تعهدات خود را اجرا کنید؛ اروپایی‌ها نیز حتماً تحت تأثیر فشار امریکا قرار نگیرند و نسبت به آنچه متعهد شده‌اند عمل کنند؛ این مطالبه ملت ایران از شماست.
 
آیا برای اینکه برجام مؤثر واقع شود باید کل تحریم‌های امریکا شامل تحریم‌های دوره ترامپ رفع شود و قصد دارید تیم مذاکره هسته‌ای را حفظ کنید؟
تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کار خود را دنبال می‌کند. تیم سیاست خارجی ما نیز در حال بررسی کار عزیزان است. امریکا موظف است تمام تحریم‌های ظالمانه نسبت به ملت ایران را رفع کند. رفع تحریم‌ها و راستی‌آزمایی محور بحث سیاست خارجی ما خواهد بود.
 
از لحاظ آماری و گزارش‌های آماری بر شرایط کشور اشراف دارید؟ و می‌دانید چه کشوری را با چه شرایطی تحویل می‌گیرید؟ و آیا قرار است بعد از صد روز گزارش فعالیت خود را ارائه کنید؟
شرایط و وضع موجود پیش روی ملت خواهد بود و بعد هم ما وضع موجود و وضع مطلوب را ارزیابی می‌کنیم و تلاش می‌کنیم وضعیت موجود را به مطلوب نزدیک‌تر و فاصله را کم کنیم. خواسته ملت از ما این است که دولت وعده‌هایش را فراموش نکند، ما نه تنها فقط صد روز بلکه شاید به صورت هفتگی و بعد ماهانه گزارش دهیم و بعد ارتباط با مردم را به عنوان یک نعمت برای رفع مشکلات موجود می‌دانیم. این نشست آغاز خواهد بود و نه انجام و ان‌شاءالله در نشست‌هایی که خواهیم داشت، برای رفع مشکلات تلاش خواهیم کرد.
 
برخی تحلیل‌ها و اتهامات از سوی برخی نهادهای حقوق بشری مطرح است، این مسائل چه تأثیری می‌تواند بر فعالیت شما داشته باشد؟
من از ابتدای مسئولیت به عنوان یک حقوقدان و مدافع حقوق مردم بوده‌ام، حقوق بشر، محوری‌ترین مورد بوده که دنبال کرده‌ام و به آنانی که اتهام می‌زنند باید گفت ما امروز در جایگاه مدعی قرار داریم. تمام اقداماتی که انجام داده‌ایم در جهت رعایت حقوق بشر و انسان بوده است، با کسانی که دست به حرکت‌های داعشی و ضد امنیتی زدند.
مدعیان حقوق بشر باید جواب دهند که اگر یک قاضی از امنیت جامعه و حقوق مردم دفاع کرد، آیا نباید مورد تشویق قرار گیرد که امنیت مردم را در برابر تهدیدها حفظ کرده است؟ افتخارم این است که هر جا بوده‌ام از حقوق مردم، امنیت مردم و آرامش مردم دفاع کردیم و امروز هم خود را موظف به این کار می‌دانم که از حقوق انسان‌ها دفاع کنم. کسانی که مدعی هستند باید وجودآورندگان داعش را مورد مؤاخذه قرار دهند. مسلماً اگر اینها مورد مؤاخذه قرار گیرند، دنیا به صلح خواهد رسید.
چه برنامه‌ای برای احیای سرمایه اجتماعی و امید در جامعه دارید؟
من به عنوان رئیس ‌جمهور خود را خادم جمهور می‌دانم؛ چه کسانی که به من رأی داده‌اند چه کسانی که به دیگر نامزدهای محترم رأی‌ داده‌اند و یا کسانی که به دلیل شرایط کرونایی یا به هر دلیلی پای صندوق رأی حاضر نشده‌اند. خود را موظف می‌دانم نسبت به حقوق مردم پاسداری کنم، لذا نسبت به کاهش هزینه‌های اجتماعی و افزایش سرمایه‌های اجتماعی اقدام خواهم کرد. هر امری که سرمایه اجتماعی را افزون و از هزینه‌ها بکاهد در دستور خواهد بود.
آیا بعد از لغو تحریم‌ها حاضر به ملاقات با رئیس‌ جمهوری امریکا هستید یا نه؟
خیر.
 
چه برنامه‌ای برای جبران خسارت مردم در بورس دارید؟
اعتماد مردم را به بازار سرمایه برمی‌گردانیم. از جمله اقدامات ما این خواهد بود که حتماً بورس را به عنوان قلّک دولت قرار نخواهیم داد و کسری بودجه دولت را از طریق بورس تأمین نخواهیم کرد.
 
نظر شما درباره پیشنهاد بایدن در مورد امضای توافق امضای برجام با ایران در حوزه مسائل برنامه موشکی و منطقه‌ای چیست؟
ما تأکید می‌کنیم دولت امریکا نسبت به تعهدش در این قرارداد عمل کند و به آن پایبند باشد. مسائل منطقه‌ای و مسائل موشکی قابل مذاکره نیست. مسأله‌ای را که روی آن مذاکره و توافق شده و قرارداد آن منعقد شده و آنها به آن متعهد شده‌اند، اما بدان عمل نکرده‌اند اکنون چگونه می‌خواهند وارد مباحث جدید و نو شوند؟
 
ترکیب احتمالی کابینه دولت یازدهم چگونه است؟
همانطور که بارها اعلام کردم به صورت مستقل وارد میدان شدم و از همه گروه‌ها، تشکل‌ها، احزاب و شخصیت‌های بزرگ که از من حمایت کردند، صمیمانه تشکر می‌کنم و سپاسگزارم. ما برای تشکیل دولت خود را در مقابل خداوند متعال مسئول می‌دانیم و فقط وامدار ملت خواهم بود. در تشکیل دولت، نگاهم به انقلابی بودن، کارآمد بودن و مردمدار بودن از شاخص‌های دولت بنده خواهد بود. توصیه من به رسانه‌ها این است که گمانه‌زنی نکنید؛ ما برتر از این موضوع، در اختیار شما سامانه‌ای قرار می‌دهیم،‌ نه فقط برای اصحاب رسانه ـ که نخبگان کشور هستند ـ بلکه برای همه آحاد مردم سامانه‌ای با شاخصه‌هایی اعلام می‌کنیم، لذا افرادی که مورد نظرشان هست در هر کوی و برزنی که فکر می‌کنند به عنوان یک مدیر و خدمتگزار در دولت آینده می‌تواند تأثیرگذار باشد حتماً معرفی کنند.
 
آیا این امکان وجود دارد که شاهد سفر شما به عربستان یا سفر رهبران این کشور به تهران باشیم؟
ما روابط با همه کشورهای دنیا و تعامل با همه را اعلام کرده‌ایم. بویژه‌ روابط با کشورهای همسایه برایمان مهم است؛ اولویت ما ارتباط با همسایگان خواهد بود و نسبت به کشور عربستان هم درباره بازگشایی سفارتخانه‌ها بین دو کشور هیچ مانعی از طرف جمهوری اسلامی وجود ندارد و این سیاست پیش از این اعلام شده است و باز هم تأکید می‌کنم که روابط و گفت‌وگو با عربستان و همه کشورهای منطقه برای جمهوری اسلامی هیچ مانعی ندارد.

 

کپی