اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ مهر ۱۴۰۰

سخنگوی وزارت خارجه خبر داد

دعوت رئیسی از ظریف

دعوت رئیسی از ظریف

وزیر امور خارجه امروز به دعوت رئیس جمهور منتخب یک ساعت و نیم با ایشان ملاقات و درباره برجام و سیاست خارجی گفت‌و‌گو کرد

 سخنگوی وزارت امور خارجه از آماده شدن یک متن شفاف و روشن درباره برجام خبر داد. سعید خطیب‌زاده در نشست هفتگی با خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد. او با اشاره به مذاکرات برجام در وین ضمن اعلام خبر بازگشت هیأت مذاکره کننده ایرانی در یکشنبه شب گفت: تمامی طرف‌ها در وین با قوت و بدون فوت وقت و با کم آوردن وقت درباره جزئیات و موضوعات مختلف گفت‌وگو کردند. هیچ کدام از طرف‌ها این احساس را نداشته که وقتی اضافی را در وین گذاشته است. هیچ بعید نیست که دور بعد دور پایانی باشد. باید ببینیم همه طرف‌ها تصمیمات‌شان را می‌گیرند یا خیر.
به‌گزارش ایرنا، سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: متن تدوین شده در وین فاقد ابهام است و به یک متن روشنی در همه کارگروه‌ها رسیدیم. خطیب‌زاده اضافه کرد: آنچه باقی ‌مانده بیش از آنکه به مذاکره نیاز داشته باشد، نیازمند تصمیم سیاسی همه طرف‌ها است و اگر تصمیمات سیاسی اخذ شود می‌توان امیدوار بود که در دور پایانی گفت‌وگوها قرار می‌گیریم. این موضوعی است که می‌توانیم در روزهای آینده ببینیم.
دیدار ظریف با حجت الاسلام والمسلمین رئیسی
خطیب‌زاده در این نشست خبری با اشاره به برگزاری موفقیت‌آمیز انتخابات ریاست جمهوری خبر داد که طی ۴۸ ساعت گذشته بیش از ۴۵ مقام ارشد کشورهای مختلف پیام‌های تبریکی را برای رئیس‌جمهوری منتخب ارسال کردند. ۲۴ رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر، ۴ رئیس پارلمان و ۱۸ شخصیت ارشد سیاسی و بین‌المللی پیام تبریک فرستاده‌اند و این روند ادامه دارد. سخنگوی وزارت خارجه درباره پیروزی سید ابراهیم رئیسی و فضاسازی در رسانه‌های غربی مبنی بر اینکه ایشان از جناح تندرو هستند و ممکن است فرمان سیاست خارجی ایران تغییر کند، گفت: آقای رئیسی سال‌ها در پست‌های مختلفی بوده و در بخشی از تصمیمات نظام در شورای عالی امنیت ملی بودند و صدای عاقله نظام در بخشی از آن است و اینها بیشتر برای مشوش کردن چهره جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور است. همه بزودی خواهند دید سیاست‌های ایران در چه مسیری مثل همکاری‌های اصولی و در تعامل ادامه خواهد یافت.
خطیب‌‌زاده همچنین گفت که آقای ظریف صبح دوشنبه به دعوت آقای رئیسی یک ساعت و نیم با ایشان ملاقات کرد و گفت‌وگوهای خوبی درباره موضوعات برجامی و سیاست خارجی انجام شد.
خطیب‌زاده در پاسخ به این سؤال که آیا توافق درباره احیای برجام منوط به خروج افراد از لیست تحریم‌ها شده است، عنوان کرد: این گزارش‌ها دقیق نیست. ایران هیچ‌گاه وصول به توافق را منوط به افراد نکرده است. احیای برجام منوط به رفع تمامی تحریم‌ها است که در برجام پیش‌بینی شده است. ما نه کمتر از برجام و نه بیشتر از برجام رضایت نخواهیم داد.
کپی