اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

دستگیری یک استاد راهنمای روس در آلمان به اتهام جاسوسی

دستگیری یک استاد راهنمای روس در آلمان به اتهام جاسوسی

دادستان‌های آلمان امروز دوشنبه اعلام کردند، یک مرد روس مشغول به کار در یکی از دانشگاه‌های این کشور به اتهام جاسوسی و انتقال اطلاعات به سازمان‌های اطلاعاتی روسیه دستگیر شده است.

 به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این متهم که تنها با اسم "ایلنور ان" معرفی شده، روز جمعه دستگیر شده و خانه و محل کارش نیز مورد تفتیش قرار گرفته است. دادستان‌های فدرال آلمان گفتند، او در یک دانشگاه آلمانی به عنوان استاد راهنما برای دوره استادی علم و تکنولوژی مشغول به کار بوده است. آنها دانشگاه را معرفی نکرده و مشخص نکردند که او در کجای این کشور دستگیر شده است.

بر اساس این گزارش، این مرد متهم است دست کم سه بار با یک عضو سرویس اطلاعاتی روسیه که از سوی دادستان‌ها شناسایی نشد، در فاصله اکتبر سال گذشته و ماه جاری میلادی ملاقات کرده است. او متهم شده به اینکه در دو تا از این ملاقات‌ها در ازای دریافت مبلغ نامشخصی پول اطلاعاتی درباره دانشگاه ارائه کرده است.

یک قاضی روز شنبه دستور به ادامه بازداشت این مردم در انتظار برای صدور کیفرخواست داد.

روابط میان برلین و مسکو در سال‌های اخیر پرتنش بوده است. از جمله دلایل ایجاد تنش در روابط دو طرف، دست داشتن روسیه در هک سال ۲۰۱۵ پارلمان آلمان، متهم شدن یک روس به قتل یک مرد گرجستانی طی حادثه‌ای در سال ۲۰۱۹ در شهر برلین به دستور مسکو، اتفاق مربوط به مسموم شدن آلکسی ناوالنی، رهبر مخالفان روسیه در سال گذشته میلادی بوده است./ ایسنا

کپی