اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰

چرا بعد از دریافت واکسن کرونا دچار درد بازو می‌شویم؟

چرا بعد از دریافت واکسن کرونا دچار درد بازو می‌شویم؟

احساس درد در محل تزریق واکسن کرونا یکی از عوارض جانبی دریافت این واکسن است.

با کاهش قوانین و محدودیت‌های کرونایی در بعضی از کشورها تنها راه پیشگیری از شیوع موج سوم کرونا، واکسیناسیون گسترده است. با وجود این که دریافت واکسن کرونا با عوارض جانبی خاصی همراه است، اما افراد زیادی تمایل دارند آن را تزریق کنند و در برابر بیماری کووید -۱۹ ایمن شوند.

علاوه بر تب، خستگی و بدن درد، درد در قسمت محل تزریق واکسن نیز یکی از رایج‌ترین عوارض جانبی دریافت واکسن کرونا محسوب می‌شود، ممکن است این درد به مدت یک یا دو روز ادامه داشته باشد.

آیا بازو درد جزء عوارض جانبی تزریق واکسن کرونا است؟

افرادی که واکسن‌های کرونا را دریافت کرده‌اند احساس درد در ناحیه تزریق را جزء عوارض جانبی آن گزارش کرده‌اند. با وجود این که بازو درد یک واکنش بسیار خفیف بدن به تزریق واکسن است، اما بسیاری از افراد تمایل دارند دلیل بروز آن و راه‌های تسکین آن را بدانند.

چرا پس از دریافت واکسن کرونا به بازو درد مبتلا می‌شویم؟

متخصصان معتقد هستند که بازو درد نتیجه واکنش سیستم ایمنی بدن به واکسن است. زمانی که افراد عوارض جانبی یک واکسن را تجربه می‌کنند به این معنا است که سیستم ایمنی بدن وظیفه خود را به خوبی انجام داده است.

واکسن‌ها همانند ویروس عمل می‌کنند بنابراین زمانی که به بدن تزریق می‌شوند، سیستم ایمنی بدن به آن واکنش نشان می‌دهد و تلاش می‌کند از بدن در برابر پاتوژن محافظت کند به همین دلیل ممکن است فرد عوارض جانبی مختلفی را تجربه کند.

از آنجایی که واکسن‌های کووید -۱۹ مستقیماً به عضلات تزریق می‌شود باعث بروز التهاب در ناحیه تزریق می‌شود. علاوه بر این ممکن است فرد از درد در محل تزریق واکسن نیز رنج ببرد.

چگونه بازو درد ناشی از دریافت واکسن کرونا را تسکین دهیم؟

با وجود این که بازو درد پس از دریافت واکسن کرونا ممکن است یک یا دو روز باقی بماند، اما موضوع نگران کننده‌ای نیست. متخصصان پیشنهاد کرده‌اند که افراد می‌توانند به منظور تسکین بازو درد ناشی از دریافت واکسن کرونا، بازوی خود را به آرامی حرکت دهند تا خون در ناحیه تزریق واکسن جریان پیدا کند و درد ناشی از آن کاهش یابد علاوه بر این افراد می‌توانند به منظور تسکین بازو درد از کمپرس سرد نیز استفاده کنند البته فراموش نکنید که درد نشانه عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن است.

آیا همه افراد جامعه باید واکسن کرونا را دریافت کنند؟

هم اکنون واکسن‌های کووید -۱۹ تنها راه محافظت در برابر بیماری مورد نظر است. صرف نظر از این که جوان و سالم هستید یا جزء گروه افراد آسیب پذیر جامعه قرار دارید ویروس کرونا تقریباً هر فردی که در تماس با آن قرار بگیرد را آلوده می‌کند؛ بنابراین لازم است همه افراد جامعه در زمان تعیین شده واکسن کرونا را دریافت کنند تا ایمنی لازم را به دست بیاورند.

آیا همه افراد عوارض جانبی مشابهی را تجربه می‌کنند؟

افراد مختلف طیف وسیعی از عوارض جانبی ناشی از دریافت واکسن کرونا را تجربه می‌کنند، این عوارض جانبی شامل تب، خستگی، حالت تهوع و بدن درد می‌شود.
بیشتر افرادی که واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند، این علائم را تجربه کرده‌اند علاوه بر این تعدادی از افراد واکسینه شده به عوارضی مانند خارش، قرمزی و تورم در محل تزریق واکسن نیز دچار شده‌اند./ ایمنا 

سابقه ابتلا به کووید ۱۹ ضامن مصونیت در برابر گونه‌های جهش‌یافته نیست

تاخیر در تزریق دوز دوم واکسن کرونا عارضه‌ای ایجاد نمی‌کند

چرا بعضی‌ها عوارض جانبی واکسن کرونا را تجربه نمی‌کنند؟

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 


 

 

 

کپی