اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰

آماده‌سازی پیشرانه "سوپر هوی" برای اولین سفر "استارشیپ" به مدار

آماده‌سازی پیشرانه "سوپر هوی" برای اولین سفر "استارشیپ" به مدار

اسپیس‌ایکس برای انجام بلندپروازانه‌ترین آزمایش خود تاکنون آماده می‌شود.

ماه گذشته، یک نمونه‌ی اولیه موشک استارشیپ یک آزمایش پرواز در ارتفاع بالا را با موفقیت به پایان رساند. موشک SN۱۵ توانست ۱۰ کیلومتر در آسمان اوج گرفته و سپس بر روی سکو با موفقیت فرود بیاید.

اما این شرکت حتی پیش از آن که به این موفقیت دست‌ یابد در حال برنامه‌ریزی برای ارسال یک استارشیپ به مدار زمین بود. به طور مثال در ماه مارس ایلان ماسک، بنیانگذار و مدیرعامل این شرکت در توییتی اعلام کرد که قرار است در ماه ژوئیه یک موشک استارشیپ به مدار زمین بفرستد. در  این ماموریت از دو ابزار چند بار مصرف استارشیپ از جمله پیشران‌های مرحله اول موسوم به "سوپر هوی"  استفاده خواهد شد.

"سوپر هوی" در آزمایش پرواز موفقیت آمیز قبلی مورد استفاده قرار نگرفت و تنها دارای سه موتور رپتور بود. آخرین نمونه‌ی استارشیپ شش موتور رپتور خواهد داشت.

قرار است استارشیپ سوپرهوی از تاسیسات اسپیس‌ایکس پرتاب شود و پیشرانه مرحله اول آن پس از شش دقیقه در خلیج مکزیک فرود بیاید و بخش بالایی آن به مدار زمین خواهد رفت و در نهایت در فاصله‌ی صد کیلومتری ساحل شمال غربی جزیره‌ی کاوای(Kauai) هاوایی فرود می‌آید.

به نظر می‌رسد ساخت پیشرانه "سوپر هوی" به خوبی در حال انجام است. در روز سه شنبه ۱۵ ژوئن ایلان ماسک تصویری از دو بخش بزرگ موشک منتشر کرد که در حال وصل شدن به یکدیگر بودند.

اسپیس‌ایکس هنوز روز مشخصی برای انجام این آزمایش مشخص نکرده است اما به احتمال زیاد این پرتاب در اوایل ماه ژوئیه اتفاق نخواهد افتاد.

به گفته‌ی سی‌ان‌ان یک بررسی زیست‌محیطی در حال انجام بر روی استارشیپ است و ممکن است با توجه به نتایج آن نیاز به انجام بررسی‌های دقیق‌تری باشد و تنها پس از پایان این بررسی‌ها اداره هوانوردی فدرال مجوز این پرتاب را صادر خواهد کرد. این بررسی‌ها تا اوایل ماه ژوئیه به پایان نمی‌رسد./مهر

کپی