اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۶ آبان ۱۴۰۰

رئیسی رئیس‌جمهور ایران شد

رئیسی رئیس‌جمهور ایران شد

با پایان یافتن شمارش آرا و با اعلام وزیر کشور، سید ابراهیم رئیسی رسما به عنوان هشتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران اعلام شد.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در ستاد انتخابات کشور اعلام کرد: در مجموع از ۵۹۳۱۰۳۰۷ نفر واجد شرایط حضور در انتخابات، ۲۸۹۳۳۰۰۴ رای اخذ شد و ۴۸/۸ درصد مشارکت صورت گرفت.
سید ابراهیم رئیسی ۱۷۹۲۶۳۴۵ رای 
محسن رضایی میرقائد ۳۴۱۲۷۱۲ رای
عبدالناصر همتی ۲۴۲۷۲۰۱
سید امیرخسین قاضی زاده هاشمی ۹۹۹۷۱۸
آرای باطله ۳۷۲۶۸۷۰

به این ترتیب رئیسی رئیس جمهور بعدی کشور شد.

وزیر کشور در ادامه افزود: خوشحالم که در خدمت شما رسانه‌های عزیز و محترم از ملت عظیم‌الشأن ایران اسلامی تشکر و قدردانی کنم از زحمات همه کسانی که در این امر مهم و خطیر و این حادثه با شکوه مشارکت کردند و موجب شدند ما بتوانیم یک بار دیگر قدردان و سپاسگزار نعمت داشتن اختیار اراده و اعمال حاکمیت در پناه تعالیم اسلامی و آموزه‌های دینی و به یادگار مانده امام عزیزمان باشیم.
رحمانی فضلی گفت: در این وضعیت باید قدردان و شکرگزار خداوند متعال بود که حضور باشکوه مردم در این حادثه را علیرغم همه فشارهای روانی تبلیغاتی، فشارهای مختلف و سختی‌های اجتماعی و اقتصادی ناشی از تحریم‌ها متجلی کرد.
وزیر کشور افزود: این حادثه به افرادی که به دنبال ایجاد نارضایتی‌ها هستند و عواملی که فکر می‌کنند با فشار بر مردم می‌توانند به اهداف خودشان برسند نشان داد این مردم بنا ندارند عقب نشینی کنند و با هدایت و راهنمایی مقام معظم رهبری که در هر لحظه حرکت در مسیر انقلاب را به ما می‌آموزد همچنان به مسیر خود ادامه خواهند داد.
وی ضمن تشکر از مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: از مقام معظم رهبری که قبل از برگزاری انتخابات و هم در مراحل اولیه این انتخابات و هم حین آن همیشه ما را راهنمایی کردند و حامی و پشتیبان بودند سپاسگزارم.
رحمانی فضلی گفت: از رئیس‌جمهور و دولت محترم نیز سپاسگزارم که همه اختیارات و راهنمایی‌ها را در اختیار وزارت کشور و ستاد انتخابات قرار دادند همچنین کسانی که در اجرا مشارکت داشتند اعم از استانداران عزیز فرمانداران محترم و بخشداران و دهیاران و همه دستگاه‌های اجرایی به ویژه کسانی که به عنوان مجریان انتخابات ما را دراین امر یاری دادند از ناظرین شورای محترم نگهبان و مجلس به عنوان ناظر بر انتخابات شوراها و رسانه‌های عزیز و صدا و سیما که ما را کمک کردند از دستگاه‌های امنیتی اطلاعاتی و انتظامی و نظامی، از قوه قضاییه و از همه کسانی که در حوزه‌های مختلف توانستند این امر بزرگ را رقم بزنند تشکر می‌کنم.

تخلف تاثیرگذار بر نتیجه انتخابات نداشتیم
وزیر کشور با اشاره به کثرت شعب اخذ رای در سراسر کشور گفت: هیچ تخلفی که بر نتیجه انتخابات تاثیر گذار باشد، نداشتیم.
عبدالرضا رحمانی فضلی درباره علت تاخیر در اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری، تصریح کرد: در اعلام نتایج باید ناظران و مجریان شعب صورت جلسات را امضا و سپس به تهران ارسال کنند، در تهران نیز این صورت جلسه‌ها باید به امضای شورای نگهبان و هیئت مرکزی اجرایی برسد؛ در غیر این صورت رسمی نیست.
وی افزود: تا ساعت ۲ صورت جلسات نزدیک به ۲۰۰ شعبه به تایید نهایی نرسیده بود، اما اکنون تمامی مراحل طی شده است.
رحمانی فضلی همچنین در خصوص حضور شب گذشته عبدالناصر همتی در ستاد انتخابات کشور گفت: آقای همتی آمده بود تا به اعضای ستاد انتخابات خدا قوت و خسته نباشید بگوید، البته تاکید داشتند که کلیه قوانین نیز رعایت شود.
وی افزود: نتایج انتخابات خبرگان زودتر اعلام شود، اما با توجه به اینکه تعداد نامزدها در انتخابات مجلس و شوراها بسیار زیاد است، شمارش آراء زمانبر خواهد بود.

/خبرگزاری صداوسیما

بیانیه رئیسی پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری:

دولتی پرکار، انقلابی و ضدفساد تشکیل خواهم داد

---

رئیسی رئیس‌جمهور ایران شد

رئیسی رئیس‌جمهور ایران شد

رئیسی رئیس‌جمهور ایران شد

کپی