اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

مادرید امروز میزبان راهپیمایی گسترده در همبستگی با پولیساریو است

مادرید امروز میزبان راهپیمایی گسترده در همبستگی با پولیساریو است

روزنامه اسپانیایی نوشت، حزب پودموس و حزب سوسیالیست در دولت ائتلافی در اوج بحران دیپلماتیک میان اسپانیا و مراکش بر سر جبهه پولیساریو با فراخوان برگزاری راهپیمایی در مرکز مادرید از این جبهه حمایت می کنند.

 روزنامه "اوکی دیاریو" نوشت، رهبران حزب پودموس برای انجام راهپیمایی با شعار "راهپیمایی برای آزادی مردم منطقه صحرای غربی" تبلیغ می کنند.

پودموس متحد حزب کارگران سوسیالیست اسپانیا به رهبری پدرو سانچز، نخست وزیر این کشور در ائتلاف حاکم است.

افراد وابسته به این حزب طی هفته‌های گذشته راهپیمایی‌هایی در حمایت از پولیساریو ترتیب دادند اما تظاهرات امروز شنبه در مادرید بزرگترین راهپیمایی خواهد بود.

حزب چپ متحد اسپانیا تاکید کرد در این راهپیمایی شرکت خواهد کرد.

این راهپیمایی امروز ساعت دو بعد از ظهر به وقت محلی اسپانیا برگزار خواهد شد.

روزنامه اوکی دیاریو به نقل از جان رودریگرز، رئیس حزب چپ متحد نوشت، این راهپیمایی بیانگر میزان همبستگی با پولیساریو در اسپانیا است.

این روزنامه نوشت، حمایت صریح احزاب دولتی اسپانیا خشم مراکش را برمی انگیزد و بحران دیپلماتیک را موجب می‌شود.

بحران میان مراکش و اسپانیا زمانی شروع شد که مادرید ابراهیم غالی را در ماه آوریل به دلایل انسان دوستانه برای درمان پذیرفت، اقدامی که مراکش آن را مغایر با حسن همجواری دانست و اعلام کرد، غالی از الجزایر با اسناد و هویت جعلی وارد اسپانیا شده است.

این بحران اواسط ماه مه اوج گرفت؛ زمانی که حدود ۱۰ هزار مهاجر که بیشترشان مراکشی بودند با سوء استفاده از سستی در مراقبت از مرزهای دو کشوربه شهر سئوتا اسپانیا سرازیر شدند.

جبهه پولیساریو تحت حمایت الجزایر خواستار برگزاری همه پرسی برای تعیین سرنوشت منطقه صحرای غربی است اما مراکش که بر دو سوم این منطقه کنترل دارد پیشنهاد دولت خودمختار تحت حاکمیت رباط را داده است./ ایسنا

کپی