اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰
خطیب‌زاده اعلام کرد

واکنش ایران به اقدامات آشوبگرانه تعدادی از عناصر اجاره‌ای در برخی حوزه‌های خارج از کشور

واکنش ایران به اقدامات آشوبگرانه تعدادی از عناصر اجاره‌ای در برخی حوزه‌های خارج از کشور

سخنگوی وزارت خارجه در ارتباط با مشکلاتی که در برخی حوزه های انتخاباتی خارج از کشور پیش آمده بود، گفت: بلافاصله در تمامی این کشورها اعتراضات جدی و رسمی خودمان را توسط سفارت خانه هایمان به مقامات محلی و وزارت امور خارجه این کشورها اعلام کردیم.

سعید خطیب‌زاده در پاسخ به این که با توجه به اینکه دیروز انتخابات بود و  شهروندان ایرانی در خارج که برای  رای دادن حضور پیدا کرده بودند دچار مشکل شدند،  موضع وزارت امور خارجه در این رابطه چیست ؟ گفت:  ضمن تشکر از تمامی ایرانیانی که در سراسر عالم و اقصی نقاط این گیتی در تعیین سرنوشت خودشان و فرزندانشان از طریق صندوق های رای شرکت کردند، باید عرض کنم که در سفارتخانه ها  و حوزه های اخذ رای در خارج از ایران انتخابات خوبی را داشتیم. البته در برخی کشورهای اروپایی و حوزه های اخذ رای در آمریکا ما شاهد اقدامات آشوبگرانه توسط برخی از عناصر اجاره ای و توهین ها و آزار و اذیت هایی برای ایرانیان محترمی که تصمیم به رای دادن داشتند بودیم.

وی درگفت وگو با خبرگزاری صداوسیما افزود:  بلافاصله در تمامی این کشورها اعتراضات جدی و رسمی خودمان را توسط سفارت خانه هایمان به مقامات محلی و وزارت امور خارجه این کشورها اعلام کردیم. امروز هم با توجه به اتفاق بسیار بدی که دیروز در بیرمنگام انگلیس افتاد و شاهد ضرب و شتم یکی از ایرانیان در آنجا بودیم، سفیر انگلیس به وزارت  امور خارجه احضار شد و اعتراض رسمی و جدی ما نسبت به کم و کاستی هایی که در تامین امنیت صندوق های اخذ رای و حوزه های رای گیری در این کشور بوده اعلام شد.

خطیب زاده گفت: واقعا این اتفاقاتی که ما شاهدش هستیم، در کشورهایی که ادعای مردم سالاری و دموکراسی دارند ، قابل پذیرش نیست. همچنین در این احضار که توسط دستیار وزیر و مدیر کل غرب اروپای  وزارت امور خارجه انجام شد، نسبت به بنگاه های دروغ پراکنی که در لندن مستقر هستندو  قبل از انتخابات و در طول برگزاری انتخابات با هدف ایجاد فضای غیر دقیق، اخبار جعلی و گزارش های سوگیرانه منتشر نموده و امنیت روانی و آرامش رای دهندگان را با این گزارش ها هدف قرار می دادند،  اعتراض کردیم. ما تا حصول نتیجه به ویژه در خصوص بانیان،مسببین و عاملان این توهین ها، آزار و اذیت ها و ضرب و شتم این بانوی محترم در انگلیس پیگیری های حقوقی خودمان را ادامه خواهیم داد.

وی در پاسخ به این سوال که ارزیابی شما از برگزاری انتخابات دیروز در کشورهای دیگر با توجه به محدودیت ها و شرایطی که از نظر کرونایی وجود دارد چیست؟ گفت: به واقع ما محدودیت های خیلی جدی داشتیم. در برخی از حوزه های رای گیری سفرای ما چند ماه با مقامات محلی گفتگو کردند تا ما بتوانیم انتخابات پر شور و مطمئنی را در این کشورها برگزار کنیم. ما تقریبا در تمامی کشورهایی که برای برگزاری انتخابات هدف گذاری کرده بودیم و روابط داشتیم، این انتخابات برگزار شد. با دقت کامل آرا شمرده شده  و آرای ماخوذه به مقامات در تهران اعلام شده است.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: من فکر می کنم یکبار دیگر ایرانیان در سراسر دنیا نشان دادند که برای کشور خود و سرنوشت هم میهنان خودشان به چه میزان ارزش قائل هستند. این ها ان شاالله به یک قدرت ملی برای تامین منافع عالیه مردم ایران و کشور تبدیل خواهد شد./ایسنا

کپی