اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰

روایت بمباران سردشت در «بادها کجا می‌میرند»

روایت بمباران سردشت در «بادها کجا می‌میرند»

انیمیشن «بادها کجا می‌میرند» روایتی از بمباران شیمیایی سردشت بعد از گذشت ۴ دهه از این واقعه آماده نمایش شد.

 پوستر فیلم انیمیشن بادها کجا می‌میرند ساخته پژمان علیپور و از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در آستانه سی و چهارمین سالگرد بمباران شیمیایی سردشت، رونمایی شد.

در خلاصه داستان انیمیشن بادها کجا می‌میرند آمده است: «این فیلم درباره بمباران شیمیایی سردشت یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی است که در واقع نخستین شهر شیمیایی شده جهان محسوب می‌شود که در آن از گاز خردل استفاده شده است.»

تمام فیلم، تراولینگی از روایتی اپیزودیک و نگاهی شاعرانه به زندگی در سردشت، قبل از بمباران، لحظه بمباران و سال‌ها بعد از بمباران شیمیایی است و یک رابطه عاشقانه این لحظات را همچون حلقه‌های زنجیری به هم متصل می‌کند.

علیپور درباره شکل‌گیری این انیمیشن توضیح داد: این موضوع سال‌ها ذهن من را درگیر خود کرده بود. فرم روایی که برای فیلم انتخاب کرده بودم محتوا را تحت تاثیر خود قرار می‌داد اما با وجود محدودیت‌هایی که این فرم ایجاد می‌کرد برای من جذاب بود، چرا که ناچار می‌شدم روایت را خلاقانه‌تر پیش ببرم.

بادها کجا می‌میرند در مدت زمان ۱۲ دقیقه و با تکنیک تلفیقی سل دیجیتال و انیمیت فریم بای فریم و روتوسکوپی و جلوه‌های بصری و نقاشی دیجیتال و … تولید شده است./ایرنا

کپی