اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

واکسن‌ کرونا قدرت باروری مردان را کاهش نمی‌دهد

واکسن‌ کرونا قدرت باروری مردان را کاهش نمی‌دهد

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که تزریق واکسن‌ کرونا، تهدیدی برای قدرت باروری مردان نیست. کارشناسان امیدوار هستند که نتایج این مطالعه مردان بیشتری را به تزریق این واکسن‌ تشویق کند.

به گزارش روز شنبه خبرگزاری یونایتدپرس، محققان متذکر شدند که تردید نسبت به تزریق واکسن های مختلف کرونا مانعی برای خاتمه دادن به بیماری همه گیر کووید-۱۹ است.

آنها معتقدند برخی از این تردیدها به دلیل افکار عمومی است که آیا ممکن است واکسن های کرونا تاثیری بر قدرت باروری داشته باشد یا خیر؟

دکتر رانجیت راماسامی مدیر بخش اورولوژی دانشکده پزشکی دانشگاه میامی میلر در آمریکا گفت: ما از جمله اولین محققانی بودیم که نشان دادیم ویروس کرونا به خودی خود می تواند بر قدرت باروری مردان تاثیر بگذارد. اکنون نیز از اولین محققانی هستیم که تاثیر واکسن های کرونای «فایزر» و «مدرنا» را بر قدرت باروری مردان مطالعه کردیم و متوجه شدیم که واکسن های «ام.آر.آن.ای» (mRNA ) قدرت باروری مردان را تهدید نمی کنند.

وی افزود: محققان در این مطالعه ۴۵ مرد سالم ۱۸ تا ۳۵ ساله را که مشکل باروری نداشتند، مورد بررسی قرار دادند. نمونه هایی از مایع منی این افراد قبل از دریافت اولین دوز از واکسن های فایزر و یا مدرنا و نیز ۷۰ روز بعد از دریافت دومین دوز تهیه شد.

دانیل گونزالس نویسنده اول این مطالعه و دانشجوی پزشکی در دانشکده میلر هم اظهارداشت: با توجه به چرخه کامل زندگی اسپرم،۷۰ روز زمان کافی برای بررسی تأثیر واکسن کرونا بر پارامترهای مایع منی است. وی گفت: اندازه گیری حجم اسپرم ، غلظت اسپرم و اسپرم در حال حرکت بعد از ۷۰ روز، هیچ کاهشی نسبت به سطح اولیه را نشان نمی دهد.

محققان گفتند: یافته های این مطالعه که هفته جاری به صورت آنلاین در مجلهAmerican Medical Association منتشر شد - می تواند تا حد زیادی به کاهش تردید نسبت به تزریق واکسن های کرونا کمک کند.در این مطالعه واکسن تک دوزه «جانسون اند جانسون» مورد بررسی قرار نگرفت./ ایرنا

سلول‌های بنیادی و خون قاعدگی برای درمان ناباروری


 

کپی