اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

کشف بقایای کرگدن عظیمی که ۲۶ میلیون سال قبل می‌زیست

کشف بقایای کرگدن عظیمی که ۲۶ میلیون سال قبل می‌زیست

بقایای یک گونه تازه از یک کرگدن عظیم در شمال غربی چین کشف شده که به گفته محققان زمانی یکی از بزرگترین پستانداران ساکن خشکی بوده است.

این گونه به نام "پاراسراتریوم لینکشیانیز"، که حدود ۲۶.۵ میلیون سال قبل می زیست، ۲۱ تن وزن داشته که معادل چهار فیل بزرگ آفریقایی است.

سر این گونه بی‌شاخ - که فسیل آن در سال ۲۰۱۵ در نزدیکی روستای وانگجیاچوان پیدا شد - به ارتفاع ۷ متری می رسید که بلندتر از یک زرافه است.

یافته های تازه محصول بررسی فسیل هایی است که در استان گانسو کشف شده است.

جزییات این مطالعه در نشریه "ارتباطات بیولوژی" چاپ شده و دانشمندان می گویند که تحلیل فسیل ها به وجود گونه ای کاملا متفاوت از سایر کرگدن های عظیم اشاره دارد.

به گفته تیم محققان، به سرپرستی دکتر دِنگ تائو از موسسه فسیل شناسی مهره داران در پکن، برای نمونه یک جمجمه و آرواره کامل نشان می داد که این حیوان دارای یک سر کشیده و یک دماغ بلند با توانایی گرفتن مانند تاپیرهای امروزی بوده است.

تیم دانشمندان همچنین دریافت که این گونه تازه ارتباط نزدیکی با کرگدن عظیمی دارد که زمانی در جایی که پاکستان کنونی است می زیست.

این گونه ظاهرا در فاصله میان شمال غربی چین و شبه قاره هند و پاکستان حرکت می کرد، که می تواند به این معنی باشد که فلات تبت در آن زمان حاوی نواحی پست بوده است.

پروفسور دِنگ در اطلاعیه ای خبری نوشت: "شرایط حاره ای به این کرگدن عظیم اجازه می داد به آسیای میانه در شمال بازگردد که نشانه آن است که منطقه تبت هنوز یک فلات مرتفع نبود."/بی بی سی 

کپی