اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰

ترکیه نقش اصلی را در تضمین امنیت فرودگاه کابل ایفا میکند

ترکیه نقش اصلی را در تضمین امنیت فرودگاه کابل ایفا میکند

مشاور امنیت ملی آمریکا گفت، ترکیه در تامین امنیت فرودگاه بین‌المللی کابل و پس از خروج نیروهای ناتو از افغانستان، نقش اصلی را ایفا خواهد کرد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا گفت، در جریان نخستین نشست دو جانبه بین جو بایدن و رجب طیب اردوغان، روسای جمهوری آمریکا و ترکیه دو طرف توافق کردند که با هم برای تضمین این مساله همکاری کنند که هیات ترکیه‌ای پیش از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تا ۱۱ سپتامبر سال جاری میلادی در این کشور ایجاد شود.

وی ادامه داد: اردوغان اعلام کرد که یک شکلی از حمایت برای این کار نیاز است و بایدن نیز متعهد شد که از این روند حمایت خواهد کرد.

سالیوان ادامه داد: اردوغان رضایتش را در این باره ابراز داشت و دو طرف از تیم‌های خود خواستند تا درباره جزئیات نهایی همکاری کنند.

اردوغان در پایان یکسری نشست‌ها با رهبران ناتو که روز دوشنبه انجام شد، به خبرنگاران گفته بود که ترکیه به دنبال حضور نیروهای مجارستان و پاکستان در هیات جدید در افغانستان و در پی خروج تمامی نیروهای ناتو و آمریکا از این کشور است.

گزارش شده که ترکیه که نیروهایی در افغانستان دارد، پیشنهاد حفاظت از فرودگاه بین‌الملل "حامد کرزای" در کابل را مطرح کرده است.

سالیوان در پاسخ به سوالاتی درباره برنامه‌های احتیاطی نیز گفت، آمریکا در حال بررسی احتمال استفاده از مقاطعه کارهای امنیتی با تجربه جدی در افغانستان برای حفاظت از فرودگاه کابل است.

کپی