اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

کدخدایی: تعرفه‌های انتخاباتی ۱۰ درصد افزایش یافت

کدخدایی: تعرفه‌های انتخاباتی ۱۰ درصد افزایش یافت

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه وظیفه این شورا پاسداری و صیانت از آرای مردم است، گفت: در این دور از انتخابات ۱۰ درصد به تعرفه های انتخاباتی افزوده شده است تا نگرانی کمبود تعرفه نداشته باشیم.

عباسعلی کدخدایی صبح امروز (پنج شنبه) در نشستی خبری در مرکز همایش های بین المللی صداو سیما گفت: وظیفه شورای نگهبان در بحث انتخابات، پایداری و صیانت از آرا مردم است و شورا تمام تلاشش را به کار گرفته تا حق الناس به خوبی صیانت شود.

وی افزود: در این دوره ما علاوه بر بحث سلامت انتخابات که ملاک اصلی برای شورا است، سلامت مردم را هم مدنظرداریم. وقتی که ما از جایگاه و نقش مردم در تعیین سرنوشت سخن می‌گوییم، توقع هم این است که از این نقش پاسداری شود.

کدخدایی با اشاره به دغدغه‌هایی را که رهبر معظم انقلاب روز گذشته بیان کردند، اعلام کرد: شورای نگهبان در طول یک‌سال گذشته اقداماتی انجام داد که اولین آن بحث مربوط به تعرفه‌ها می‌شد؛ طرح تعرفه ها هم باید به تایید هر ۱۲ نفر عضو شورای نگهبان برسد.

وی افزود: مرحله بعدی مرحله چاپ تعرفه بود که در این مرحله ناظرین ۲۴ ساعته نظارت داشتند. در مرحله توزیع هم اقدامات مختلفی برای صیانت از تعرفه ها انجام شد. در این دوره ۱۰ درصد به تعرفه‌ها افزوده شد تا نگرانی کمبود تعرفه نداشته باشیم.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: برخی از مناطق جمعیت بیشتری دارند که تدابیری اندیشیده شده است که این مناطق  کمبود تعرفه نداشته باشند.علاوه بر آن، ستاد نظارت بر انتخابات با همه شعب در تماس است که اگر چنین مشکلی اتفاق افتاد، بتوانند در کوتاه ترین فرصت آن را رفع کنند.

وی گفت: سلامت مردم هم در صحبت های رهبری مطرح بود و ما باید تدابیری برای رعایت سلامت مردم داشته باشیم. خوشبختانه در این زمینه هم تدابیری اتخاذ شده است و فاصله گذاری ها رعایت و بیشتر از فضای باز استفاده می‌شود.

کدخدایی ادامه داد: برای شعب بحث ضدعفونی کردن شعب هم مورد توجه قرار می‌گیرد. در این راستا امسال یک نفر ناظر از سوی وزارت بهداشت برای رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در هر شعبه حضور خواهد داشت ضمن اینکه همانطور که قبلا هم گفتم اثر انگشت حذف شده است و احراز هویت به صورت الکترونیک انجام می‌شود.

وی بیان کرد: در حوزه امنیت هم با نیروی انتظامی و نیروهای دستگاه‌های مربوطه جلسات متعددی برگزار شده است و ان شاالله مشکلی در زمینه امنیت هم نخواهیم داشت.

کدخدایی تصریح کرد: یکی از نکات دیگری که رهبری فرمودند، بحث برگزاری انتخابات در خارج از کشور است. ما در آنجا فقط انتخابات ریاست جمهوری داریم و ایرانیان مقیم خارج کشور هم می‌توانند شرکت کنند و تمهیداتی اندیشیده شده است. بخشی از این کار مربوط به دولت و کشور مربوطه و مقرراتی است که آن کشور در نظر می‌گیرد.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: وزارت امور خارجه بیانیه صادر و تلاش گسترده‌ای انجام داده است، برای اینکه در جاهایی که ایرانیان و هموطنان ما هستند، از آنان هم اخذ رأی به عمل بیاید. حتی اگر لازم شد در شهرهای مرزی و کشورهایی که موافقت نکردند، از طریق صندوق‌های سیار این کار انجام می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: نمایندگان کاندیداها در روز انتخابات در شورای نگهبان حضور یافته و از نزدیک بر نظارت شورای نگهبان، نظارت خواهند کرد.

کدخدایی بیان کرد: از جهت نظارت شورای نگهبان بر انتخابات هیچ نگرانی‌ای وجود ندارد و نظارت موثر شورای نگهبان با دقت انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه در انتخابات ریاست جمهوری، از همه‌ گروه‌ها در رقابت‌ حضور دارند، اظهار کرد: نظر شورای نگهبان براساس قانون است و شورا بر اساس مباحث سیاسی، صلاحیت‌ها را هرگز بررسی نکرده و نمی‌کند.

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: شورای نگهبان وظیفه نظارتی خود را براساس قانون انجام می دهد و احراز صلاحیت‌ها هم بر مبنای قانون اساسی انجام می شود. رأی اکثریت اعضای شورای نگهبان، ملاک نهایی برای احراز یا عدم احراز داوطلبان است. امیدوارم در آینده اشکالاتی که در قوانین انتخاباتی ما وجود دارد، از سوی مجلس شورای اسلامی بررسی و رفع شود.

وی با بیان اینکه وظیفه شورای نگهبان براساس قانون، نظارت بر انتخابات است، گفت: در روز انتخابات هم وظیفه ما پاسداری و صیانت از آرای مردم است و بر این مبنا، ناظران شورای نگهبان بین ۳ تا ۵ نفر در شعب اخذ رأی مستقر هستند وهر تخلف احتمالی به صورت دقیق مورد بررسی قرار می گیرد.

کدخدایی تصریح کرد: در این دور از انتخابات، ۱۰ درصد تعرفه‌ها افزایش پیدا کرده است و به صورت برخط و آنلاین با همه شعب در تماس هستیم تا مشکل کمبود تعرفه نداشته باشیم.

وی درباره صحبت‌های اخیر حیدر مصلحی وزیر پیشین اطلاعات در خصوص رد صلاحیت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: طبق قانون مراجع مختلف باید گزارش هایی را که در اختیار دارند، برای شورای نگهبان ارسال کنند اما این گزارش ها فقط و فقط جنبه کارشناسی دارد و اعضای شورای نگهبان باید اطمینان لازم را داشته باشند که این گزارش‌ها صحیح است تا بتوانند آن‌ها را مورد بررسی قرار دهند گاهی اوقات شده است که این گزارشات دقیق نبوده و شورای نگهبان هم خلاف آنها نظر داده است.

وی ادامه داد: ایشان تکذیب کردند و گفتند چنین حرفی نزدند و دو نفر از اعضای شورای نگهبان هم که آن زمان عضو شورای نگهبان بودند این مسئله را تکذیب کردند و چنین مطلبی نبود و دیروز هم من فیلم آن جلسه را با یکی از اعضای شورای نگهبان دوباره دیدیم و چنین چیزی وجود نداشته و ایشان چنان چه چیزی را مطرح نکرده است.

وی همچنین درباره تعرفه‌ها گفت: در این دور با توجه به نظارت بر خطی که دوستان ما در بخش‌های مختلف شورای نگهبان به خصوص اداره کل انتقال داشتند و تمهیداتی که اندیشیده شد، ما لحظه به لحظه از وضعیت شعب در جریان هستیم و قبلا اگر مسئله در منطقه حل نشود و اتفاق بیفتد قطعا از طریق تهران پیگیری خواهیم کرد اما اطمینان را می دهیم که مشکل تعرفه و تغییرهایی که گاهی اتفاق می افتد وجود ندارد.

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال کشیده شدن به دور دوم ریاست جمهوری گفت: امیدواریم این اتفاق نیفتد. در برخی ادوار این اتفاق افتاده طبیعتاً همان مکانیزم نظارتی در دور اول را در دور دوم هم بدون هیچگونه مماشات و حذف انجام خواهیم داد. هیچ تفاوتی بین دوره اول و دوم نمی‌کند هر دو انتخابات است و نتیجه هم در دور دوم روشن می‌شود بنابراین عوامل نظارت همچنان محکم و  پرقدرت دور دوم هم نظارت خواهد کرد.

سخنگوی شورای نگهبان  ادامه داد: توجه داشته باشید که حق تعیین سرنوشت و استفاده از این حق بحثی است که جمهوری اسلامی ایران در این چهل سال که از عمر خود می گذرد به جامعه ما عطا کرده و باید از این حق استفاده کنیم

وی ادامه داد: همانطور که در ادوار گذشته در انتخابات مختلف حضور مردم را شاهد بودیم، این بار هم مردم پای صندوق های رای حاضر خواهند شد.

 

/ایرنا

کپی