اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰

فعالیت سامانه ثبت فروش ریالی صادرات به سایر کشور‌ها

فعالیت سامانه ثبت فروش ریالی صادرات به سایر کشور‌ها

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از آغاز به کار ثبت فروش ریالی برای صادرات به سایر کشور‌ها که در بازه زمانی ۲۲ فروردین تا ۱۶ مرداد ۹۷ صورت گرفته خبر داد.

فعالیت سامانه ثبت فروش ریالی صادرات به سایر کشور‌هابه گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری صدا و سیما از روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم با اعلام این خبر اظهار داشت: صادرکنندگانی که در بازه زمانی ۲۲ فروردین ۹۷ تا ۱۶ مرداد ۹۷ به سایر کشورها، غیر از عراق و افغانستان، فروش ریالی داشته اند، می‌توانند نسبت به ثبت اولیه اطلاعات کوتاژ‌های صادراتی خود در سامانه جامع تجارت اقدام کرده و همزمان مدارک و مستندات مربوط به فروش ریالی خود را به دبیرخانه کمیته اقدام ارزی مستقر در دفتر توسعه خدمات بازرگانی ارائه دهند.

وی افزود: پس ازانجام فرآیند تایید کمیته اقدام ارزی و متناسب با ثبت صورت گرفته، تعهدات ارزی این گروه از صادرکنندگان رفع خواهد شد.

رئیس کمیته اقدام ارزی با قدردانی از اعضای کمیته اقدام ارزی و همچنین همکاران مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و اداره صادرات بانک مرکزی گفت: صادرکنندگانی که بر اساس فراخوان دبیرخانه کمیته اقدام ارزی، مدارک و مستتدات مربوط به دلایل فروش ریالی به سایر کشور‌ها را در بازه زمانی یاد شده به سازمان توسعه تجارت ایران تحویل داده‌اند نیز موظف به ثبت اطلاعات خود در سامانه جامع تجارت هستند.

زادبوم همچنین تاکید کرد: با توجه به اهمیت موضوع و از آنجا که مفهوم صادرات با پول ملی هر کشور بر اساس قواعد تجارت بین الملل پذیرفته نیست، ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت به معنای رفع تعهدات ارزی نبوده و پس از بررسی و تایید کمیته اقدام ارزی و صرفا در خصوص فروش ریالی در بازه زمانی ۲۲ فروردین ۹۷ لغایت ۱۶ مرداد ۹۷ رفع تعهدات ارزی این دسته از صادرکنندگان انجام خواهد شد.

/خبرگزاری صدا و سیما

کپی