اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰

درمان فشارخون بالا با عصب‌کشی کلیه

درمان فشارخون بالا با عصب‌کشی کلیه

بر اساس نتایج آزمایش بالینی چند مرکز جهانی با شرکت‌کنندگانی از انگلستان، ایالات‌متحده، فرانسه، آلمان، هلند و بلژیک مشخص شد که روش تهاجمی با هدف کنترل اعصاب در مجاورت کلیه به‌طور قابل‌توجهی فشار خون در بیماران مبتلا به فشار خون بالا را کاهش می‌دهد.

به نقل از نیوز، این آزمایش یک روش یک ساعته تحت عنوان «عصب‌کشی کلیه» است که با استفاده از انرژی اولتراسوند، اعصاب بین کلیه و مغز که سیگنال‌هایی برای کنترل فشار خون دارند را مختل می‌کند.

نتایج نشان می‌دهد که این روش درمانی نویدبخش بیماران مبتلا به فشار خون بالایی است که به درمان‌های توصیه شده پاسخ نمی‌دهند (فشار خون بالا مقاوم به درمان) و بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی ازجمله سکته مغزی و حمله قلبی قرار دارند.

دکتر مانیش ساکسنا از دانشگاه کوئین مری لندن گفت: «بیماران مبتلا به فشار خون بالا اغلب از آسیب اعضاء بدن ازجمله آسیب قلبی، چشم و کلیه رنج می‌برند و کیفیت زندگی ضعیفی دارند و بیشتر در معرض خطر حوادث قلبی و عروقی و مرگ قرار دارند.»

وی افزود: بسیاری از بیماران با خطر فشارخون بالا مجبورند چندین داروی تجویز شده را مدیریت کنند که رعایت آنها دشوار است و سیستم بهداشتی و منابع بهداشتی را با چالش مهمی روبرو می‌کنند.

وی ادامه داد: یافتن راه‌های دیگر برای کاهش فشار خون این بیماران مانند عصب‌کشی کلیه که خطر قلبی و عروقی و  بار دارویی را کاهش می‌دهد تا کیفیت زندگی آنان را بهبود بخشد منجر به صرفه‌جویی در هزینه‌های درمانی خواهد شد.

این تحقیق ۱۳۶ بیماری که به‌طور تصادفی عصب‌کشی کلیه و دارونما دریافت کردند را مورد بررسی قرار داد. نتایج این آزمایش نشان داد که عصب‌کشی کلیه پس از دو ماه در بیمارانی که حداقل سه داروی مختلف برای کاهش فشار خون مصرف می‌کردند منجر به کاهش قابل‌توجه و ایمن فشار خون همچنین کاهش فشار خون به میزان ۸ میلی‌متر جیوه شد. این میزان در بیمارانی که دارونما دریافت کردند ۴.۵ میلی‌متر جیوه بود.

یکی از شرکت‌کنندگان این مطالعه، رائنارد گونزالس ۴۹ ساله بود که حدود ۱۹ سال است، قرص فشار خون مصرف می‌کند و طی ۹ سال گذشته مجبور بوده است هر روز پنج  قرص مختلف مصرف کند.

گونزالس گفت: «مدیریت این داروها بسیار دشوار بود و دوز آن توسط مشاور به‌طور مداوم افزایش می‌یافت. احساس بی‌حالی می‌کردم و حفظ وزن سالم سخت بود زیرا فقط مجبور بودم برای مقابله با خستگی و بیدار بودن مواد غذایی مصرف کنم.»

وی ادامه داد: «درمان با روش جدید موجب شده وزن خود را کنترل کنم، انرژی و انگیزه بسیار بیشتری نیز دارم. فشار خون من بعد از هرگونه فعالیت بدنی بالا می‌ماند اما اکنون با انجام فعالیت سنگین نیز فشار خون من پایین است.»

وی افزود: «تمام داروهایی که قبل از آزمایش مصرف می‌کردم را دیگر استفاده نمی‌کنم و اکنون فقط یک قرص ترکیبی سه‌گانه مصرف می‌کنم. واقعا خوشحالم که این درمان به‌زودی در دسترس دیگران قرار خواهد گرفت.»

پروفسور ملوین لوبو، محقق اصلی تحقیق از دانشگاه کوئین مری لندن گفت: «احتمالا این تحقیق یکی از مهمترین مطالعات در زمینه فشار خون بالاست که در دوران همه‌گیری انجام شده است. می‌توان تصور کرد که عصب‌کشی کلیه در آینده بسیار نزدیک به گزینه درمانی برای بیماران مبتلا به فشار خون بالا تبدیل شود و انستیتوی ملی سلامت و تعالی مراقبت انگلیس (NICE) در ماه‌های آینده ارزیابی مجدد این فناوری را بر اساس مجموعه داده‌های اخیر انجام خواهد داد.»

نتایج این تحقیق در The Lancet منتشر و در نشست مجازی آمریکا کاردیولوژی ۲۰۲۱ ارائه شده است./ایسنا

کپی