اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

۲ هزار و ۷۵۰ خانوار کشاورز خراسان شمالی حقوق‌بگیر بیمه اجتماعی شدند

۲ هزار و ۷۵۰ خانوار کشاورز خراسان شمالی حقوق‌بگیر بیمه اجتماعی شدند

مدیر صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر خراسان شمالی گفت: ۲ هزار و ۷۵۰ خانوار کشاورز که در ۵۲۴ روستای این استان سکونت دارند حقوق‌بگیر این صندوق شدند.

محمدرضا غلامزاده  با بیان اینکه حقوق مستمری بگیران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر ۲۵ درصد افزایش یافت اظهار داشت: این افزایش حقوق به همراه حقوق خرداد ماه و مابه التفاوت حقوق ماه‌های فروردین و اردیبهشت به حساب مستمری بگیران استان واریز شد.

وی افزود: در خرداد ماه در مجموع مبلغ ۲۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال حقوق به مستمری بگیران زیر پوشش صندوق بیکه کشاورزان، روستاییان و عشایر خراسان شمالی پرداخت شده است.

غلامزاده گفت: در استان ۶۳ هزار و ۵۰۰ نفر زیر پوشش بیمه اجتماعی هستند و تمامی افراد فاقد بیمه اجتماعی در صورت داشتن شرایط عضویت در صندوق بیمه اجتماعی می توانند از خدمات دولتی این صندوق بیمه که شامل پرداخت نزدیک به ۷۰ درصد حق بیمه توسط دولت است، استفاده کنند.

مدیر صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر خراسان شمالی گفت: عضویت در این صندوق مختص مردان نیست بلکه همه افراد بالای ۱۸ سال و کمتر از ۵۰ سال می توانند به عضویت در بیایند.

وی افزود: براساس آمار رسمی در این استان حدود ۱۸۰ هزار نفر مشمول بیمه اجتماعی روستایی، عشایری هستند که ضریب برخورداری از بیمه اجتماعی در این استان ۱۱ درصد از میانگین کشور بیشتر است.

غلامزاده اظهار داشت : هم اکنون ضریب نفوذ بیمه اجتماعی در سطح کشور حدود ۲۲ درصد است و در این استان این ضریب افزون بر ۳۲ درصد رسید.

وی با بیان این که ۳۰ درصد از بیمه شدگان در ۲ سال اخیر تحت پوشش  قرار گرفتند اظهارداشت : هم اکنون  از مجموع بیمه شدگان استان ، ۴۵ هزار نفر بیمه شده فعالند.

مدیر صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایری خراسان شمالی جمعیت فعال بیمه شدگان استان را ۲۵ درصد دانست و گفت: این شاخص در کشور ۱۵.۵ درصد است.

خراسان شمالی یک درصد جمعیت و ۲ درصد جمعیت روستاییان کشور را دارد و طبق آمار  ۳.۲ درصد بیمه شدگان فعال اجتماعی مربوط به این استان است./ایرنا 

کپی