اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰

ضرورت حفظ حیات کتابفروشی‌ها

ضرورت حفظ حیات کتابفروشی‌ها
علیرضا رئیس دانایی مدیر انتشارات نگاه

برپایی طرح‌های تخفیف فصلی کتاب که تازه‌ترین آن بهارانه کتاب1400 بود از جمله اقدامات خوب مسئولان فرهنگی طی سال‌های اخیر است. برگزاری این طرح‌هایی که تقریباً فصلی یک مرتبه شاهد اجرای آنها هستیم بهترین فرصت برای جلب توجه مردم به کتابفروشی‌ها به شمار می‌آید.

اتفاق مهمی است که مردم به کتابفروشی‌ها بروند، هرچند که اطلاع‌رسانی این دوره تا حدی تحت تأثیر تبلیغات انتخابات دیده نشد. با این حال استقبال مردم با‌وجود مشکلات اقتصادی و محدودیت‌های کرونایی خوب بود. من هم با دیگر همکارانم موافق هستم که تأکید دارند طرح‌های تخفیف از عادلانه‌ترین شیوه تخصیص یارانه هستند که در حوزه کتاب شاهد بوده و هستیم. امیدوارم این شیوه طی سال‌های آینده هم ادامه پیدا کند؛ حداقل تا هنگامی که اقتصاد و شرایط نشر با ثبات روبه‌رو شود. خوشبختانه مردم کمابیش خوب کتاب می‌خرند؛ حداقل تجربه نشر و کتابفروشی نگاه که اینگونه است.
البته کتاب در حال گران‌تر شدن هست؛ هم بابت افزایش و کمبود کاغذ و هم سایر هزینه‌های چاپ از جمله فیلم، زینک و حتی حق الزحمه صحافی و... در نظر گرفتن چنین تخفیف‌هایی سبب می‌شود هم مردم بتوانند کتاب بخرند و هم چراغ نشر تا بهبود شرایط خاموش نشود.
به‌عنوان یکی از اهالی نشر امیدوارم کتاب به جایگاهی در زندگی یک به یک مردم سرزمین‌مان دست پیدا کند که دیگر فلان چهره فوتبالی در برنامه تلویزیونی طوری صحبت نکند که انگار نمی‌داند کتاب چیست یا نویسنده و مترجم کیست! برای نهادینه کردن ضرورت فرهنگ مطالعه در زندگی‌مان به تلاشی بیش از آنچه تا به امروز انجام شده نیاز است.
آرزوی من این است که به شرایطی برسیم که کتاب دیگر برای هیچ‌کسی غریبه نباشد، مطالعه جزئی از بایدهای زندگی همگان شود. البته در این بین گذشته از نقش رسانه‌ها، حمایت‌های اینچنینی هم مؤثر خواهد بود؛ بویژه که در این طرح‌های تخفیف فصلی شاهد تزریق یارانه مورد نظر به طور مستقیم به مخاطبان هستیم. این روزها که تعطیلی‌های اجباری کنترل کرونا هرازچندی گریبان کتابفروشی‌ها را هم می‌گیرد باید برای حفظ ارتباط مردم با آنها کاری جدی کرد. برخی دوستان به کتابفروشی‌های محلی و ضرورت حفظ آنها برای حیات فرهنگی محله‌ها اشاره می‌کنند، گفته درستی است. من هم به آن معتقدم منتها تأکید دارم کتابفروشی‌ها در هیچ نقطه‌ای نباید تعطیل شوند. اینها سرمایه‌های فرهنگی‌مان هستند برای برقراری حیات آنها به همراهی سیاستگذاران کلان فرهنگی نیاز است. کتابفروشی چه در محله‌ای کوچک باشد و چه در مجتمعی بزرگ، چه در شهری دورافتاده و چه در تهران، باید برای برقرار ماندن آن کوشید؛ البته که بخشی از این تلاش می‌تواند از همراهی خود مردم نشأت بگیرد.

کپی