اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

از مفهوم خانه تا آرامش بخش‌ترین داروی فرهنگی

از مفهوم خانه تا آرامش بخش‌ترین داروی فرهنگی
کاوه قهرمان کارگردان

پیشنهاد برای دیدن: دیدن فیلم nomadland ، «سرزمین خانه به دوش» (که نمی‌دانم چقدر می‌تواند ترجمه‌ خوبی برای عنوان فیلم باشد)، شاید در این روزها خالی از لطف نباشد. فارغ از اینکه فیلم جوایز اصلی اسکار امسال یعنی بهترین فیلم،

 کارگردانی و بهترین بازیگر نقش اول زن را دریافت کرده اما داستان سرراست و شخصیت اول جذاب فیلم که با بازی فرانسیس مک دورماند با هنر کارگردان در ترکیب با بازی نابازیگران که برخی نقش خودشان را در فیلم بازی می‌کنند، دنیایی آفریده که تماشاگر را بخوبی با سفر یک ساله‌ شخصیت همراه می‌کند. داستان فیلم درباره زنی 60 ساله است که در دوران رکود اقتصادی همه چیز خود، ازجمله خانه‌اش را از دست داده، عازم سفری به غرب امریکا شده و خانه‌اش را در یک ماشین ون به دوش می‌کشد. فیلم به زیبایی مفهوم خانه، سرزمین و خانواده را بازتعریف کرده و در این سال که هریک از ما هم مفهوم خانه را به شکلی دیگر تجربه کرده، شاید دیدن فیلم لذتی دوچندان برایمان داشته باشد.
پیشنهاد برای خواندن: حتماً تا امروز دیگر فیلم «پدر» ساخته  فلوریان زلر را دیده‌اید. پیشنهاد من برای خواندن بعد از دیدن فیلم، نمایشنامه‌های فلوریان زلر است که به همان اندازه فیلم اولش جذاب، گیرا و تأثیرگذار هستند. نمایشنامه‌های «پدر» (که فیلم از روی همین نمایشنامه ساخته شده) ، «مادر»، «پسر»، «دروغ» ، «او منتظرت است »، «یک ساعت آرامش» را که همه در مجموعه‌ درام معاصر فرانسوی از انتشارات علمی و فرهنگی ترجمه و چاپ شده‌اند وقتی دست بگیرید، یک‌نفس تا به انتها می‌خوانید. اگر از دیدن فیلم «پدر» لذت بردید، قطعاً نمایشنامه‌های زلر هم به اندازه فیلم برای شما لذتبخش خواهند بود.
پیشنهاد برای شنیدن: تجربه‌ شنیدن آلبوم  sleep (خواب) از  max richter (مکس ریختر) را از دست ندهید. هر چند ریختر این آلبوم را دو سال پیش ساخته اما هنوز هم تازگی خود را از دست نداده است. این آلبوم که شاید طولانی‌ترین قطعه‌ موسیقی‌ای باشد که تابه حال ساخته شده، هشت ساعت است و ریختر آن را با این ایده‌ عجیب ساخته که شنونده آلبوم را در هشت ساعت خواب  شبانه‌اش گوش بدهد! در واقع این آلبوم به گفته خود او «یک لالایی هشت ساعته» است. این اثر در این روزهای پریشان احوالی‌مان، آرامش‌بخش‌ترین دارویی است که می‌توان به هر کسی پیشنهاد داد.


 

کپی