اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰
آیا احیای دریاچه ارومیه در دولت آینده ادامه می‌یابد؟

نگین سرخ آذربایجان چشم به پاستور دوخته است

نگین سرخ آذربایجان چشم به پاستور دوخته است
زهرا کشوری خبرنگار

نجات دریاچه ارومیه وعده انتخاباتی حسن روحانی رئیس جمهوری بود. همین وعده باعث شد تا دولت او برای دومین دریاچه شور جهان ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه را تشکیل دهد. عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پیشتر در گفت‌و‌گو با «ایران» گفته بود تاکنون بیش از هفت هزار میلیارد تومان صرف احیای دریاچه ارومیه شده است.

 به‌گفته رئیس حال حاضر پردیسان ۷سال دیگر تا زمان احیای دریاچه ارومیه وقت لازم است. حال یکی از مهم‌ترین سؤال‌های فعالان حوزه محیط‌ زیست از رئیس جمهوری سیزدهم، سرنوشت دریاچه ارومیه است. آیا رئیس‌جمهوری آینده برنامه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه را ادامه می‌دهد یا آن‌طور که خبر می‌رسد پس از آن، این ستاد جای خود را به مرکز آینده‌ پژوهی خواهد داد؟ خبری که لرزه بر اندام فعالان حوزه محیط زیست انداخته است.

به گفته علی حاجی مرادی، مسئول واحد برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه، مرکز آینده پژوهی قدرت ستاد ملی دریاچه ارومیه را ندارد. با وجود قدرت ستاد ملی برخی از مسئولان استانی جلوی برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه سنگ اندازی کردند. تنها در یک مورد از حقابه دریاچه ارومیه برداشتند و دریاچه مصنوعی تبریز را ساختند. ورود روزنامه ایران به ماجرا و انتشار گزارش ساخت این دریاچه به بازگرداندن حقابه دریاچه ارومیه منجر شد. اما همان روزها هم‌برخی از مسئولان دو استان آذربایجان غربی و شرقی به ذینفعان حوزه دریاچه ارومیه وعده دادند که با اتمام دولت روحانی برنامه‌های سدسازی و تخصیص آب را دوباره روی میز اجرا بیاورند.

دریاچه ارومیه که خشکید کویری گسترده، پر از رمل و شن‌ریزه جای باغ‌های سرسبز مرکبات‌ را گرفت. بسیاری نوشتند باغ‌های مرکبات ارومیه که به زیبایی باغ‌های لبنان در شعر شاعران بود به سرزمینی بیابانی چون سومالی تبدیل می‌شود. این پیش‌بینی تلخ اگر ستاد احیا جان نمی‌گرفت به حقیقت می‌پیوست.
هزاران کشاورز بیکار می‌شدند. مهاجرت انسانی اتفاق می‌افتاد و ریزگرد‌های نمکی آنقدر ادامه می‌یافت که شوری آن در چشم جنگل‌های باستانی هیرکانی می‌رفت واز مرز ایران نیز خارج می‌شد تا یادآوری کند محیط زیست مرز سیاسی نمی‌شناسد و نجات آن، نجات کره زمین است. حال باید دید روز جمعه کدام یک از نامزدهای انتخاباتی در خیابان پاستور ماندگار می‌شود و چه برنامه ای برای ادامه احیای دریاچه ارومیه دارد؟ این احیا اگر ادامه نیابد فقط در یک مورد بیش از ۷ هزار میلیارد تومان هزینه کشور سوخت می‌شود و این آغاز تلخ بی‌پایانی‌ شمال غرب ایران است. در گام دوم پس از استان‌های آذربایجان غربی و شرقی، کردستان زیبا را هدف ریزگرد‌های نمکی خود قرار می‌دهد.


 

کپی