اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰
ادامه فراخوان عمومی برای شرکت در انتخابات

فرصت تعیین سرنوشت را از دست ندهیم

فرصت تعیین سرنوشت را از دست ندهیم

گروه سیاسی/ روز موعود فرا رسید. فردا جمعه 28 خرداد 1400 انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم و شوراهای اسلامی شهر و روستای دوره ششم به همراه میاندوره‌ای مجلس و خبرگان رهبری برگزار می‌شود. نامزدها هر چه در چنته داشته‌اند رو کرده‌اند و حالا نوبت مردم است تا انتخاب کنند.

 در همین راستا بسیاری از شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی به همراه احزاب و گروه‌ها و نهادهای مختلف در پیام‌هایی جداگانه مردم را به حضور پای صندوق‌های رأی دعوت کرده‌اند. محور مشترک این پیام‌ها نیز تأکید بر حمایت از ایران و جمهوریت نظام است.
حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی یکی از راه‌های حفظ جمهوریت نظام را  دادن «رأی صحیح» دانست. به گزارش جماران، در متن بیانیه یادگار امام آمده است: «میراث بزرگ انقلاب اسلامی و امام عظیم‌الشأن ما و شهدای این سرزمین، جمهوری اسلامی است و حفاظت از  تلفیق مبارک جمهوریت با دینداری وظیفه همیشگی ماست و امروز اگرچه تنگ نظری‌ها و رفتارهای ناصحیح، همگان را به حق نگران میراث تاریخی‌مان کرده است و اگر چه همین بی توجهی عمیق به جمهوریت علت اصلی نابسامانی‌های اقتصادی و اجتماعی است ولی باز هم می‌توان نه با رفتاری سلبی، بلکه با تصمیمی ایجابی به حفاظت از آینده و ساختن امروز و رفع مشکلات معیشتی روزمره همت گمارد. اینجانب ضمن احترام به نظر همه ایرانیان بر این باورم که یکی از راه‌های حفظ جمهوریت نظام، دادن رأی صحیح است. امید است همه در حفظ ثمره خون‌های پاک شهیدان موفق باشیم.»
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری هم  روز گذشته در حاشیه نشست هیأت دولت، تأکید کرد: برای صیانت از جمهوریت نظام و صندوق رأی همه باید در پای صندوق‌های رأی حاضر شویم. او با اشاره به تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری درباره انتخابات و مشارکت حداکثری افزود: به نامزدی که فکر می‌کنیم در دفاع از جمهوریت نظام و حقوق حداکثری مردم و در گذار از مشکلات پیچیده‌ منطقه‌ای و بین‌المللی برنامه جامع دارد و با تشکیل تیم مناسب و دولت قوی می‌تواند کشور را از مشکلات عبور دهد، رأی دهیم. جهانگیری ابراز امیدواری کرد ۲۸ خرداد به یکی از روزهای خوب برای مردم ایران و به یک جشن ملی تبدیل شود.
محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری نیز روز گذشته ابتدا در «اینستاگرام» و سپس در حاشیه نشست هیأت دولت، مردم را به مشارکت در انتخابات دعوت کرد. به گفته واعظی، صندوق رأی مهم‌ترین ابزار دخیل شدن اراده مردم در فرایند حکمرانی است و مشارکت حداکثری موجب انسجام، وحدت ملی و اقتدار خارجی دولت‌ها می‌شود. او ضمن دعوت مردم برای حضور در انتخابات گفت: بسیار امیدوار هستم که این انتخابات، انتخاباتی باشد که خوب برگزار شود. برخی در داخل و بیشتر در خارج به دنبال دلسرد کردن مردم و ناامید کردن مردم هستند و اینکه برخی مشکلاتی که در کشور به دلیل مسائل فشار اقتصادی و جنگ اقتصادی به وجود آمده را چند برابر می‌کنند و مردم را خط می‌دهند یا کمپین راه می‌اندازند. مردم بدانند که مهم‌ترین چیزی که الان به عنوان سرمایه است موضوع حق تعیین سرنوشت، مشارکت سیاسی و حضور  پای صندوق‌های رأی است، برای اینکه حکمرانی صحیح از این طریق به وجود می‌آید و هم اصلاح می‌شود.
سید محمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات هم در ویدئویی مردم را به شرکت در انتخابات دعوت کرد و گفت: «امیدوارم مردم همت کنند و وارد عرصه شوند تا این طرحی که یک جریانی دارد با هر قیمتی ولو کنار زدن و تهدید مردم می‌خواهد جریان را تحمیل کند را به هم بزنند. اینکه یک جریانی می خواهد صندوق رای را از کارآیی بیندازد حداقل ما نگذاریم این اتفاق بیافتد. امیدوارم مردم در انتخابات شرکت کنند.»
خانواده‌ شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی هم طی بیانیه‌ای از ملت عزیز ایران درخواست کرد که در میدان حساس انتخابات حضوری پرشور داشته باشند. در بخشی از این بیانیه آمده: «اکنون در این برهه حساس، خانواده شهید حاج قاسم سلیمانی دست شما ملت بزرگوار ایران را برای مشارکت حداکثری و انتخاب اصلح می‌فشارد؛ زیرا حضور شما در انتخابات صیانت از نظام مقدس جمهوری اسلامی و خیمه رسول‌الله (ص) است، همان‌گونه که شهید بزرگوارمان در وصیتنامه خود بیان کرد: والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت‌الله‌الحرام و مدینه حرم رسول‌الله (ص)، نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی‌ماند؛ قرآن آسیب می‌بیند.»
نمایندگان ولی فقیه در استان‌ها و ائمه جمعه کشور همچنین در بیانیه‌ای از مردم برای حضور و مشارکت در انتخابات دعوت کردند. آنچنان که مجلس خبرگان رهبری هم در بیانیه‌ای تأکید کرد:  با توجه به اینکه انتخابات در نظام اسلامی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، همه باید نسبت به آن که سرنوشت کشور را می‌سازد، حساس باشند و برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر آن، تلاش کنند.
جمعیت دفاع از ملت فلسطین هم با صدور بیانیه‌ای که به امضای زهرا مصطفوی دختر حضرت امام و اعضای هیأت امنای این جمعیت رسیده است، از عموم مردم خواست حضور در انتخابات 28 خردادماه را یک تکلیف ملی و دینی دانسته و با مشارکت بالای خود هزینه‌های توسعه سیاسی، اقتصادی و امنیتی کشور را کاهش دهند.
محسن‌ هاشمی رئیس شورای شهر تهران هم در بیانیه‌ای با دعوت از مردم برای شرکت در انتخابات نوشت: «این جمعه با سایر انتخابات گذشته متفاوت است: مشکلات اقتصادی و کوچک شدن سفره مردم، بین بخش قابل توجهی از جامعه و صندوق‌های رأی فاصله انداخته است. در حالی که این فاصله و قهر، دولت آینده را تضعیف و سفره آنان را کوچک‌تر می‌کند.»
سردار یحیی رحیم صفوی، دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا هم با اشاره به اهمیت انتخابات گفت: برای عبور از شرایط فعلی کشور و حل مشکلات کشور باید در انتخابات مشارکت کرد و  برای ایجاد تغییر و تحول به پای صندوق‌ رأی برویم.
رسول منتجب‌نیا از نامزدهای تأیید صلاحیت نشده انتخابات هم در پیامی خطاب به مردم نوشت: «شما بخوبی می‌دانید تنها روزنه دخالت مردم در حاکمیت و تعیین سرنوشت خویش، حضور پای صندوق رأی و انتخاب فرد یا افراد اصلح است و قهر از صندوق به معنای سپردن کشور به دست نااهلان است.»
پیش از این هم علی لاریجانی در پیامی با دعوت از مردم برای شرکت در انتخابات تأکید کرده بود که روز 28 خرداد را به روز ملی سرنوشت بدل کنیم. او خطاب به ملت ایران که در برابر سختی‌ها صبوری کرده‌اند وعده داده بود که ان شاء الله ظفر در پیش است. محمدرضا عارف، رئیس بنیاد امید ایرانیان هم خطاب به مردم نوشته بود: برای ایران و منابع ملی و جلوگیری از یکدست شدن حاکمیت، مشارکت در انتخابات را مورد توجه جدی قرار دهید. محمدباقر قالیباف رئیس مجلس هم گفته بود دعوت به مشارکت در انتخابات مجاهدتی دوران ساز است.

کپی