اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰
رئیس جمهوری با انتقاد از سیاه نمایی‌های انتخاباتی علیه کارنامه دولت تأکید کرد

راه حل مشکلات رفتن پای صندوق رأی است

راه حل مشکلات رفتن پای صندوق رأی است

گروه سیاسی/ سخنرانی روز گذشته رئیس جمهوری در هیأت دولت هم به انتقاد از افراد و جریان‌هایی پرداخت که در مسیر جلب آرای مردم، دستاوردهای دولت و مردم را نفی می‌کنند. روحانی روز گذشته با برشمردن سیاه نمایی‌ها و پوشاندن دستاوردها از سوی منتقدان، تأکید کرد که این رفتار، صرفاً متوجه دولت نیست، بلکه نادیده انگاشتن تلاش‌های ملتی است که سه سال رو به روی دشمنی‌های تمام عیار قدرتمند‌ترین کشور دنیا ایستاد تا سرانجام او را وادار کرد «سر به زیر» در مذاکرات احیای برجام حضور یابد.

هرچند این سخنان روحانی درحالی بارها و بارها تکرار می‌شود که منتقدان، نه رشادت‌های ملت را می‌بینند، نه ایستادگی‌های دولت را می‌ستایند و این نادیده انگاری دستاوردهای ملی را به‌نام ملت انجام می‌دهند. باوجود این، به تعبیر روحانی، این منتقدان از پاسخ به این سؤال می‌مانند که پس چه ملت و چه دولتی، امریکا را در جنگ اقتصادی تمام عیار سه ساله شکست داد، به گونه‌ای که هم رشد اقتصادی مثبت است و هم آرزوی آنان برای فروپاشی نظام به باد رفت؟ اما همان طور که روحانی، دیروز و بارها اشاره کرد، آنچه درواقع درحال اتفاق افتادن است، ذوب شدن رشادت‌ها و ایستادگی‌های یک ملت، در کوره رقابت‌های سیاسی با دولت تدبیر و امید است. با‌وجود همه این‌ها، حسن روحانی روز گذشته، یک به یک، نقدها و چه بسا، جفاهای منتقدان نسبت به دولت را برشمرد و به آنها پاسخ داد. از جمله مأموریت به دولت برای پاسخ به منتقدان نسبت به شکست دشمن در فشارحداکثری.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی در جلسه روز گذشته دولت، با بیان اینکه در طول 8 سال گذشته مردم مسئولیت سنگینی برعهده داشته‌اند، گفت: بر همه ما واجب است که با ترسیم سند‌های لازم، کار و تلاش مردم، مقاومت مردم و موفقیت مردم را در مقابل مشکلات و جنایات دشمن بخوبی تشریح کنیم.
او تأکید کرد: باید با ترسیم سند تشریح کنیم که اگر تلاش دولت در سال اول فعالیت خود، مقاومت ملت و ارشاد و راهنمایی‌های رهبری معظم نبود و برجام صورت نگرفته بود شرایط کشور امروز چگونه بود و همچنین اگر تحریم نبود و برجام در سال 97 از سوی یک بیمار روانی به‌نام ترامپ دچار مشکل نمی‌شد، وضعیت کشور چگونه می‌شد.
چرا کسی از جنایت امریکا حرف نزد؟
روحانی با طرح این سؤال که چرا در ایام تبلیغات انتخابات هیچکس از جنایت‌های امریکا حرفی نزد و اسمی از ترامپ نبرد، اظهارکرد: ما سه سال و نیم با جنگ اقتصادی توأم با تروریسم اقتصادی در کشور مواجه بودیم و لازم است سندی ترسیم و برای مردم روشن شود که همه بدانند از سال 97 تا امروز چه خسارت‌هایی به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم به ایران تحمیل شده و اگر این خسارت‌ها نبود وضعیت کشور چگونه می‌توانست باشد.
رئیس جمهوری در ادامه با بیان اینکه این دولت با تدبیر خود در بسیاری از موارد تهدید‌ها را از بین برد و یا تهدید را به فرصت تبدیل کرد که کار بسیار بزرگی بوده است، افزود: طراحی بودجه بدون نفت برای نخستین بار در کشور از جمله این موفقیت‌ها است و اینکه دولتی در دوران جنگ اقتصادی یک ریال از پایه پولی کشور و بانک مرکزی استفاده نکرده است، اهمیت بسیار بالایی دارد.
 روحانی با بیان اینکه تدبیر این دولت و ایستادگی و مقاومت مردم باعث شده که امروز طرف‌های برجام به اشتباه خود اذعان کرده‌اند و سر به زیر در وین برای بازگشت به برجام با ایران مذاکره می‌کنند، اضافه کرد: اگر دولت تدبیر و امید نبود و دیگران به جای ما بودند، امروز حتماً در فصل 7 سازمان ملل متحد، همه قطعنامه‌ها علیه ملت ایران اعمال می‌شد، این دولت بود که توانست مسیر را با تدبیر ادامه دهد و همزمان برجام را حفظ کرده و اجازه ندهد قطعنامه‌ها مجدداً اعمال شود و همزمان توانمندی هسته‌ای را نیز گسترش دادیم.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه روزی ناچار بودیم بنزین ناسالم تولید و یا وارد کنیم اما امروز به جایی رسیده‌ایم که در تولید بنزین خودکفا شده و حتی صادرکننده باشیم، گفت: روزانه 76 میلیون لیتر بنزین یورو4 عرضه می‌کنیم و از پول بنزین برای 60 میلیون نفر کمک معیشتی ماهیانه می‌پردازیم.
رشد اقتصادی مثبت در سال 99
روحانی با اشاره به گزارش روز گذشته بانک مرکزی در جلسه ستاد اقتصادی دولت درباره رشد اقتصادی سال 99، اظهارکرد: سال گذشته در بسیاری از کشورهای پیشرفته و مهم دنیا رشد اقتصادی منفی وجود داشت و رشد اقتصادی به طور متوسط در جهان حدود منهای 4 درصد بود درحالی است که آنها با جنگ اقتصادی مواجه نیستند اما در کشور ما سال 99 نسبت به سال 98 رشد اقتصادی مثبت 3.6 بوده است و این رشد اقتصادی از افتخارات بزرگ ملت ایران است که بواسطه ایستادگی و مقاومت حاصل شده است.
او گفت: رشد اقتصادی بخش صنعت در سال 99 نسبت به سال 98 رقم 7.1 درصد و بخش کشاورزی در همین بازه زمانی 4.5 درصد بوده است و در بخش خدمات نیز با اینکه شرایط مناسبی نداشتیم اما در عین حال رشد ما منفی نشده است.
رئیس جمهوری تأکید کرد که رشد اقتصادی کشور در بخش‌های مختلف باعث شد که امروز امریکا به وین آمده و در میز مذاکره حاضر شود، امریکایی که با اعمال فشارهای حداکثری به‌دنبال سرنگونی نظام بود.
ظلم عجیب به دولت
رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه در این ایام ظلم بزرگی در حق این دولت شده و سخنان عجیبی بیان شده است، گفت: گفته می‌شود رهبر معظم انقلاب فقط به این دولت اجازه مذاکره با امریکا دادند درحالی که خودِ ایشان اعلام کردند قبل از این دولت اجازه دادند با امریکا مذاکره شود و این مذاکرات در عمان انجام شد اما در عین حال شما که اجازه داشتید مذاکره کنید و هفت سال آن را انجام دادید به جز قطعنامه تحریم چه دستاوردی داشتید؟
روحانی افزود: خیلی از آقایانی که در رسانه‌ها حرف می‌زنند صاحب مسند حکومتی در کشور هستند و اگر مشکلی در نظام است آنها هم باید پاسخگو باشند اما جالب است که طلبکاری می‌کنند.
 رئیس جمهوری آمار رشد اقتصادی فصل چهارم سال 99 را اعجاب‌انگیز توصیف و تأکید کرد: مهم‌ترین رشد اقتصادی متعلق به این فصل بوده و رشد ناخالص داخلی به 7.7 درصد رسیده است. تشکیل سرمایه ناخالص نیز در فصل سوم 2.2 درصد و فصل چهارم 8.4 درصد بوده و در مجموع 2.5 درصد رشد مثبت داشتیم.او افزود: در دولت الکترونیک و تبادل اطلاعات نیز فقط در سال گذشته 1.2 میلیارد تبادل اطلاعات انجام شده و پیش‌بینی می‌شود که امسال این رقم به 2.5 میلیارد برسد.
تکمیل کار بزرگ 8 سال گذشته ملت در روز انتخابات
رئیس جمهوری با بیان اینکه ملت ایران کار بزرگی در طول هشت سال گذشته و 3.5 سال جنگ اقتصادی انجام دادند و توقع می‌رود که یک کار بزرگ دیگر را در روز انتخابات انجام دهند، اظهارکرد: همه باید جمهوریت را پاس بداریم چرا که از دستاوردهای بزرگ انقلاب و یادگار امام راحل و از تأکیدات رهبر معظم انقلاب است.
روحانی گفت: راه گله کردن قهر از صندوق نیست و قهر با صندوق هیچ مشکلی را حل نمی‌کند، پای صندوق رفتن در این شرایط موجب استحکام و قدرت نظام است. اگر مشکلی وجود دارد راه حل آن باز هم رفتن پای صندوق است. اگر گله‌ای از دستگاه‌های مختلف وجود دارد با صندوق و اصل 59 می‌توان همه آنها را برطرف کرد و قانون اساسی منشور ملی است که همه اصول آن باید مورد توجه قرار بگیرد.
رئیس جمهوری اضافه کرد: در میان افرادی که نامزد انتخابات هستند فردی را که به انتخاب خود نزدیک می‌دانید برگزینید، بدانید انتخاباتی که حضور مردم در آن نباشد به نفع کشور، نظام و خودمان نخواهد بود و هر مشکلی که وجود دارد باید از طریق صندوق رأی برطرف شود و راه حل دومی وجود ندارد. او با تأکید به وزارت کشور، استانداران، فرمانداران و نظار انتخابات مبنی بر صیانت از آرای مردم گفت: آرا حق‌الناس مردم است و نباید حتی یک رأی جابه‌جا و کم و زیاد شود و باید دقت شود که از همه آرا بخوبی حراست شود.
رئیس جمهوری با بیان اینکه به رأی و انتخاب مردم احترام می‌گذاریم، ابراز امیدواری کرد که روز 28 خرداد هم به‌عنوان روز خوب در تاریخ کشور ثبت شود.
روحانی گفت: تردید ندارم که تا آخر این دولت، هم درمورد شرایط کرونا و هم شرایط ناشی از خشکسالی و تحریم به نقطه مناسبی خواهیم رسید و امیدوارم دولت را با مهار کرونا و کمترین خسارت خشکسالی و پایان یافتن تحریم که در نقطه پایانی است، به دولت بعد ارائه دهیم.

کپی