اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰

برنامه‌های اقتصادی رئیسی منتشر شد

برنامه‌های اقتصادی رئیسی منتشر شد

کمیته اقتصادی شورای هماهنگی ستادهای مردمی سید ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری، نقشه راه اقتصادی دولت مردمی برای تحقق ایران قوی را منتشر کرد.

در این مجموعه ویدیوها، «سید رضا فاطمی امین» ابعاد نقشه راه اقتصادی دولت مردمی را برای رسیدن به ایران قوی توضیح می‌دهد.

زمان‌بندی مهم برنامه دولت مردمی برای افزایش تولید و صادرات

از سال ۱۴۰۱ میانگین نرخ رشد اقتصادی بدون نفت و با تاکید بر ارتقای بهره‌وری به بالای ۵ درصد خواهد رسید.

در سال ۱۴۰۲ کل نیاز ارزی کشور از طریق صادرات غیرنفتی تامین خواهد شد.

تا سال ۱۴۰۴ تا سال ۱۴۰۴ صادرات غیرنفتی حداقل ۲ برابر خواهد شد. (از حدود ۳۵ میلیارد دلار به بیش از ۷۰ میلیارد دلار).

سهم صادرات غیرنفتی به کشورهای همسایه حداقل ۲ برابر خواهد شد. (از حدود ۲۰ میلیارد دلار به بیش از ۴۰ میلیارد دلار).

موعدهای مهم برنامه دولت مردمی برای کاهش هزینه خانواده‌ها

از آذر ماه سال ۱۴۰۰ با استقرار کامل مدیریت زنجیره تامین کالاهای اساسی، نیازهای مردم با اطمینان و قیمت مناسب تامین خواهد شد.

از آذر ماه سال ۱۴۰۰ برای خانوارهای ۵ دهک اول کارت اعتباری معیشت صادر می‌شود. به ازای هر یک از اعضای خانوار در سه دهک اول ۲۰۰ هزار تومان و دو دهک بعدی ۱۵۰ هزار تومان اعتبار ماهیانه قرض‌الحسنه (با کارمزد ۲٪) تخصیص می‌یابد. به خانوارهایی که توانایی بازپرداخت اقساط را نداشته باشند، یارانه بازپرداخت اقساط تعلق می‌گیرد.

در خرداد ۱۴۰۱ زمان‌بندی خانه‌دار شدن نیمی از متقاضیان واجد شرایط اعلام خواهد شد. کاهش حاشیه¬نشینی، احیای بافت¬های فرسوده و نوسازی مسکن روستایی در اولویت خواهد بود.

در سال ۱۴۰۲ نرخ تورم به کمتر از نصف تورم سال ۱۳۹۹ کاهش یافته و در سال‌های بعد به سمت یک رقمی شدن حرکت خواهد کرد.

تا سال ۱۴۰۴ ۴ میلیون واحد مسکونی جدید ساخته خواهد شد.

تا سال ۱۴۰۴ تقاضای سوداگرانه در بازار مسکن به نصف کاهش پیدا خواهد کرد. (از حدود ۷۰ درصد به ۳۵ درصد)

تا سال ۱۴۰۴ سهم هزینه مسکن در سبد خانوار به یک سوم کاهش خواهد یافت. (از حدود ۵۰ درصد به حدود ۳۰ درصد)

از سال ۱۴۰۱ در سال ۱۴۰۱ همه مردم دارای کارت سلامت خواهند شد. با این کارت هزینه خدمات از مراکز درمانی (مانند بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و داروخانه‌ها) از طریق بیمه و تسهیلات قرض‌الحسنه (بابت سهم بیمار) پرداخت خواهد شد و مراجعه¬کننده مبلغی پرداخت نخواهد کرد.

تا سال ۱۴۰۴ دسترسی عادلانه به خدمات بهداشتی و درمانی در سراسر کشور فراهم خواهد شد.

تا سال ۱۴۰۴ پرداخت از جیب مردم بابت هزینه درمان به نصف کاهش خواهد یافت. (از ۴۳ درصد به ۲۰ درصد).

موعدهای مهم برنامه دولت مردمی برای افزایش درآمد خانواده‌ها

تا سال ۱۴۰۴ ۴ میلیون فرصت شغلی جدید ایجاد خواهد شد. فارغ‌التحصیلان آموزش عالی و افراد کم درآمد (به ویژه زنان سرپرست خانوار و مرزنشینان) در اولویت خواهند بود.

در سال ۱۴۰۰ با تقویت منابع و اصلاح عملکرد صندوق تثبیت بازار سرمایه، نوسانات بورس مدیریت خواهد شد.

از سال ۱۴۰۱ انتشار اوراق بهادار به طور مؤثر برای پوشش مخاطره سهامداران خرد آغاز خواهد شد.

موعدهای مهم برنامه دولت مردمی برای اصلاح نظام مالی

در سال ۱۴۰۰ زمان‌بندی تسویه بدهی‌های دولت به بانک‌ها اعلام خواهد شد.

از سال ۱۴۰۱ انواع ابزارهای مالی (مانند تامین مالی زنجیره‌ای، قراردادهای بازخرید و اوراق صکوک) گسترش یافته و علاوه بر پوشش تنوع نیازهای مالی کسب و کارها، جریان منابع و مصارف مالی اصلاح خواهد شد.

از سال ۱۴۰۱ انواع دارایی‌ها (مانند قبض انبار، قراردادهای فروش و ماشین آلات) ارزش‌گذاری شده و به عنوان ضمانت قابل استفاده خواهد بود.

از سال ۱۴۰۱ اعطای تسهیلات بانکی براساس اعتبارسنجی انجام شده و فسادهای بانکی و معوقات کاهش خواهد یافت.

تا سال ۱۴۰۲ دارایی‌های منجمد و بنگاه‌داری بانک‌ها به نصف کاهش یافته و از تبدیل شدن بانک‌های خصوصی به اختصاصی جلوگیری خواهد شد.

موعدهای مهم برنامه دولت مردمی برای اصلاح نظام مالیاتی

در سال ۱۴۰۱ همه تعاملات مودیان با سازمان امور مالیاتی یکپارچه شده و در بستر الکترونیکی انجام خواهد شد.

در سال ۱۴۰۱ با تکمیل جریان داده‌های مالیاتی و ایجاد شفافیت، از فرارهای مالیاتی جلوگیری خواهد شد.

از سال ۱۴۰۱ مالیات‌های تنظیمی به طور کامل اجرا شده و با اخذ مالیات از فعالیت‌های غیرمولد و سوداگرایانه، جذابیت این فعالیت‌ها کاهش خواهد یافت.

تا سال ۱۴۰۴ مالیات بر عملکرد واحدهای تولیدی به ۱۰ درصد کاهش خواهد یافت.

موعدهای مهم برنامه دولت مردمی برای اصلاح ساختار بودجه

از سال ۱۴۰۱ بودجه‌ریزی عملیاتی (شامل محاسبه هزینه هر فعالیت به منظور مدیریت هزینه‌ها) به طور دقیق اجرایی خواهد شد.

تا سال ۱۴۰۴ تراز عملیاتی بودجه مثبت خواهد شد. وابستگی بودجه به درآمد نفت قطع خواهد شد.

از سال ۱۴۰۴ منابع حاصل از بهره مالکانه نفت و گاز صرف سرمایه‌گذاری خواهد شد.

موعدهای مهم برنامه دولت مردمی برای افزایش شفافیت

در سال ۱۴۰۰ همه قوانین و مقررات شفافیت به طور کامل اجرا خواهد شد.

در سال ۱۴۰۰ سامانه‌های شفافیت (مانند قراردادهای دولتی و عملکرد شرکت‌های دولتی) تکمیل شده و در دسترس عموم مردم قرار خواهد گرفت.

در سال ۱۴۰۰ سامانه جامع اطلاعات اقتصادی در راستای پیشگیری از تخلفات و جرایم اقتصادی راه‌اندازی خواهد شد.

رئیسی: حضور اثربخش مردم همه گره‌ها را می‌گشاید

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه دولت مردمی صدای دردمندانه همه اقشار و محرومان را می‌شنود و در اولویت کاری خود قرار خواهد داد، گفت: حضور اثربخش مردم همه گریه‌ها را می‌گشاید.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی شامگاه چهارشنبه در ورزشگاه باغشمال تبریز در حضور حامیان خود اظهار کرد: دولت جایگاه هدایت، نظارت و حمایت دارد ولی دخالت در بازار مشکل ایجاد می‌کند و باید گذاشت بازار ثبات یابد و دستوراتی که ثبات را می‌گیرد و زندگی مردم قابل پیش بینی نباشد خوب نیست و ان شاء الله ما ثبات را به بازار و اقتصاد بر می‌گردانیم.

وی با بیان اینکه باید به این ناهنجاری اقتصادی و اجتماعی پایان دهیم، افزود: اگر هدفم اجرای عدالت در لایه‌های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی نباشد، به این جایگاه رغبتی ندارم.

رئیسی خاطرنشان کرد: هدف ما این است که با دست توانای مردم و فرهیختگان، عدالت آموزشی، اقتصادی و اجتماعی را در همه عرصه‌ها پیاده کنیم تا جامعه مزه شیرین عدالت را بچشد.

وی اعلام کرد: دولت مردمی صدای دردمندان اقشارضعیف است و رفع مشکل همه اقشار به ویژه محرومان را در اولویت دارد.

رئیسی گفت: باید مثل حاج قاسم مرد میدان بود و نمی‌شود از اتاق در بسته برای ایران تصمیم گرفت.

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: می‌گویند چرا به کارخانه‌ها می‌روی؟ من نمی‌توانم ساکت بنشینم و ببینم به اسم خصوصی سازی سرمایه مردم به یغما برود.

وی اظهار کرد: فقر، فساد و تبعیض و بی‌عدالتی جوانان را عذاب می‌دهد ما با اینها مبارزه خواهیم کرد. رنج ما در این منطقه آن است که ظرفیتی معطل بماند و جوانی بیکار بماند.

رئیسی از مردم خواست به هر دلیل سرخورده و مشکل دارند در پای صندوق رای با قدرت و مشارکت مثال زدنی حماسه خلق کنند.

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه ما با نظارت بر زنجیره تولید و تامین دست دلالان را کوتاه خواهیم کرد، بیان کرد: اگر زنجیره ارزش در حوزه کشارزی کامل شود، خرید کالا و محصولات کشاورزی تضمین شود یقین کنید کشاورزان در سطح منطقه نامدار خواهند شد.

وی نقش آذربایجان را در تاریخ و زبان و فرهنگ کشورمان بسیار برجسته دانست و تاکید کرد: میراث گرانقدر زبان آذربایجان باید صیانت شود و ما خود را متعهد به صیانت از هنر، زبان و ادبیات آذربایجان می‌دانیم. ادبیات آذربایجان و جلوه‌های این ادبیات باید احیا شود.

رئیسی با اشاره به اینکه تا کنون در آذربایجان شرقی ۶۰ واحد صنعتی و تولیدی احیا و از تعطیلی جلوگیری شده است، افزود: مردم خواهان رفع فساد تبعیض و نبود عدالت هستند.
وی با بیان اینکه اگر نتوانیم مشکلات را برطرف کنم این مسئولیت برای من مفهومی ندارد، یادآور شد دارابودن مسکن برای جوانان به آرزو تبدیل شده است در حالی که زمین به اندازه کافی وجود دارد و از طرفی مسکن صنعت پیشران به حساب می‌آید و می‌تواند اشتغال جوانان را نیز دچار گشایش کند.

رئیسی: وزرای من افرادی انقلابی، جوان و کارامد خواهند بود

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم رئیسی با بیان اینکه مردم عزیز برای اعلام لیست وزرای دولت آینده کمی صبر کنند، گفت: در دولت من اولویت با نیروهای جوان متخصص و کارآمد خواهند بود.

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم رئیسی شامگاه چهارشنبه در گفت و گوی شبکه خبر در مورد نرخ تورم اظهار داشت: تورم باید علاج شود در سال ۱۴۰۲ تورم نصف و بعد به سمت یک رقمی شدن می‌رود.

رئیسی در مورد کنترل قیمت‌ها بیان کرد: مردم از گرانی بسیار ناراحت و گله مند هستند یک راهکار این است که زنجیره تولید و تامین در نظارت باشد و دست دلالان کوتاه شود، نظارت برتر و بالاتر نیز ایجاد یک سامانه‌‌ای است که بتواند بر بخش‌های اقتصادی نظارت کند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره وضعیت بیکاری اظهار داشت: ۵ میلیون بیکار و شبهه کار در کشور داریم در هر سال با ایجاد یک میلیون شغل مساله بیکاری را کاهش خواهیم داد ما ۴۰ درصد وضعیت تولیدی کشور تعطیل است که باید از این وضعیت نجات پیدا کنند.

وی گفت: من معتقدم دولت نباید فقط ایام انتخابات سراغ نخبگان برود بلکه باید همواره با آنان ارتباط داشته باشد.

رئیسی درباره نحوه تعاملش با مردم اظهار داشت: من اصلا از ابتدای مسوولیت تا الان با مردم ارتباط داشته‌‌ام در قوه قضاییه هم با مردم به صورت تنگاتنگ ارتباط داشتم من در ابتدای دولت هفته‌‌ای یکبار و بعد ماهی یکبار در رسانه حضور یافته و با مردم سخن می‌گویم.

وی در مورد مافیای واردات و جلوگیری از آن گفت: اگر شفافی ایجاد بشود و دولت سامانه‌های نظارتی ایجاد کند آنان دیت و پای خود را جمع می‌کنند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: با رو دربایستی و جناح بازی نمی‌شود کشور را اداره کرد، با کمک مردم جلوی آن را خواهیم گرفت.

وی درباره راهکارهایش برای مقابله با فساد گفت؛ افرادی که زمینه‌های فساد و رانت خواری دارند را از دولت و دستگاه‌ها دور کنیم، با فعال شدن سامانه‌ها از فساد جلوگیری می‌شود، ما حتما بسترهای فساد را از بین خواهیم برد.

رئیسی درباره خانواده‌‌اش گفت: من دو دختر دارم یکی دانشجوی دکترا و دیگری فوق لیسانس هستند در ایران هستند و هیچ گاه از رانت و سهمیه استفاده نکردند./ ایرنا

کپی