اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:

احیای برجام به بعد از انتخابات ایران موکول می‌شود

احیای برجام به بعد از انتخابات ایران موکول می‌شود

گروه سیاسی/ کشورهای اتحادیه اروپا و امریکا در بیانیه‌ مشترکی که روز سه‌شنبه بعد از نشست تجدید شراکت فراآتلانتیک در شهر بروکسل صادر شد، از ادامه مذاکرات برجام در وین استقبال و در عین حال از گام‌هایی که ایران در تلافی‌جویی عدم تحقق منافع برجامی‌اش برداشته‌ است، ابراز نگرانی کردند.

این موضعگیری همزمان با ششمین دور مذاکراتی مطرح شده که با حضور هیأت‌های ایران و کشورهای ۱+۴ از روز ۲۲ خردادماه در گرندهتل شهر وین آغاز شده است. مذاکراتی که هدف لغو تحریم‌های هسته‌ای ایران و مهیا کردن روند بازگشت امریکا به برجام را دنبال می‌کند.
این در حالی است که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پاسخ به سؤالاتی درباره روند مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین، گفت که احیای توافق هسته‌ای به بعد از مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران موکول می‌شود. به‌گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، رافائل گروسی گفت که باید برای احیای توافق هسته‌ای تا شکل‌گیری دولت جدید ایران صبر کرد. گروسی در پاسخ به این سؤال که مذاکرات در چه مرحله‌ای قرار دارند، گفت: همه می‌دانند که در این مقطع، لازم خواهد بود که تا تشکیل دولت جدید در ایران صبر کنیم. مدیرکل آژانس همچنین مطرح کرد: مذاکراتی که چند هفته است ادامه دارند، به مسائلی بسیار پیچیده و حساسی پرداخته‌اند اما آنچه لازم است، اراده سیاسی طرف‌های مذاکره کننده است.
 از سویی دیگر «میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در «وین» در مصاحبه با خبرگزاری روسی «اینترفکس» با تأکید بر این که حصول توافق در خصوص احیای برجام تا قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران (۱۸ ژوئن ۲۸ خردادماه) امکان‌پذیر نیست، گفت که مذاکرات ادامه دارد و انتخابات‌ نباید تأثیر چشمگیری بر فرایند مذاکرات بگذارد.
وی در این خصوص افزود: «امروز تقریباً مشخص شده است که تا ۱۸ ژوئن، زمانی که انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران برگزار می‌شود، رسیدن به توافق‌ها در وین امکانپذیر نخواهد بود. مذاکرات بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه خواهد داشت». این دیپلمات روس سپس ادامه داد: «تا جایی که متوجه شدیم، اوضاع نباید تأثیر چشمگیری بر مسیر مذاکرات بیشتر بگذارد».
در همین حال «انریکه مورا»، هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات هم تأکید کرد که در زمینه موانع کلیدی در مذاکرات وین پیشرفت‌هایی حاصل شده است. او گفت که مذاکرات بین‌المللی با ایران در نهایت در وضع مجدد محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران با موفقیت به نتیجه خواهد رسید اما احتمالاً برای تحقق چنین امری به زمان بیشتری نیاز است.
اینها در حالی است که «دومینیک راب»، وزیر خارجه انگلیس هم در پارلمان این کشور مدعی شده که ایران به طور سیستماتیک به برجام پایبند نبوده و لندن در حال کار با شرکای اروپایی و امریکا به همراه چین و روسیه بوده و انتظار بازگشت ایران به پایبندی کامل به برجام را دارد. وزیر خارجه انگلیس اضافه کرد: «تمامی طرف‌ها موافق هستند که ایران باید به پایبندی کامل بازگردد و در گفت‌وگوهای وین پیشرفت‌هایی به‌وجود آمده اما نتیجه موفقیت‌آمیز تضمین شده نیست».

 

کپی